Zamek Bobolice
Gdy miesięcznik National Geographic Traveler zorganizował swego czasu plebiscyt na siedem cudów Polski, to w gronie nominowanych znalazł się Zamek Bobolice oraz jego sąsiad Zamek Mirów.
I to dziwić nie powinno, gdyż oba są piękne. I choć sporo jest głosów krytyki na temat zamku w Bobolicach, to umówmy się – nie może się nie podobać.
Przespacerujemy się zatem raz jeszcze, tym razem w Twoim towarzystwie i obejrzymy zamek z każdej strony 🙂
Zamek od lat jest wdzięcznym tematem oraz inspiracją dla wszelkiej maści artystów; malarzy, rysowników, pisarzy i rzecz jasna fotografów 😉
Historia zamku – najważniejsze fakty
Wiadomo – zamek zbudowany został na polecenia króla Kazika Wielkiego – najprawdopodobniej około roku 1350 – 1352. Należał do systemu obronnego broniącego zachodniej granicy państwa od strony Śląska, nazywanego Orlimi Gniazdami.
W roku 1370, ówczesny król polski Ludwik Węgierski nadał zamek Bobolice swemu bratankowi Władysławowi Opolczykowi. Ten, 9 lat później przekazał go swemu dworzaninowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas, który przekształcił zamek w zbójecką twierdzę. Rozbójniczy proceder ukrócił król Władziu Jagiełło, który w 1391 roku włączył Zamek z powrotem do dóbr królewskich.
Wielokrotnie zmieniali się właściciele zamku. W końcu XIV i w XV wieku zamek należał do rodu Szafrańców, Trestków i Krezów, a w późniejszych wiekach do Chodakowskich, Męcińskich i Myszkowskich. Podczas najazdu Maksymiliana III Habsburga na ziemie polskie w 1587 roku zamek po raz pierwszy oblegano. Uległ on wtedy poważniejszym uszkodzeniom, został jednak szybko odbity przez wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego.
W czasie Potopu szwedzkiego w 1657 roku, Szwedzi pod dowództwem generała Mullera mocno zniszczyli zamek. Po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII wieku zamek zaczął popadać w ruinę. Gdy w 1683 roku król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa – miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską – zatrzymał się w Bobolicach, to jego orszak musiał niestety nocować w namiotach.
W XVII wieku zamek był częściowo zamieszkały. Spis inwentarza zamku z 1700 roku ukazuje jednak jego dość kiepski stan. Pomimo prób ratowania zamku popadał on w coraz większą ruinę. W XIX wieku w podziemiach zamku znaleziono ogromny skarb. Poszukiwacze skarbów dopełnili reszty zniszczenia. Niektórzy do dziś wierzą, że nie odkryto jeszcze całości skarbu i główna jego część leży w tunelu łączącym Zamek Bobolice z Zamkiem Mirów. Po drugiej wojnie światowej mury zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.
Pod koniec XX wieku, rodzina Laseckich – obecnych właścicieli zamku, podjęła wyzwanie uratowania tego pięknego zabytku przed całkowitą zagładą. Na zlecenie przedstawicieli rodziny – senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy najlepszych polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku przed całkowitym zniszczeniem.
I chyba się udało, bo zamek prezentuje się znakomicie 🙂 🙂
Dziękujemy za wspólny spacerek z odrobiną historii w tle i zapraszamy do innych naszych wpisów 🙂
Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂
A.D.2017