BRATYSŁAWA





Położona nad Dunajem jedna z najmłodszych stolic świata, trochę w cieniu Wiednia, Budapesztu i Pragi, skrywa ponad dwa tysiące lat historii.

Pomimo tego, że wielkością nie dorównuje wspomnianym stolicom, to jednak trzeba dać jej szansę, bo naprawdę potrafi oczarować swą kameralnością i nietuzinkowym miejskim klimatem. Bo przecież świetnie zachowane śródmieście, gotycki ratusz, czy monumentalny, widoczny co rusz zamek, tylko zachęcają do odwiedzin Bratysławy. I to wcale niekoniecznie przy okazji wizyty w Wiedniu. Warto się tu po prostu wybrać. Na przykład na weekend.
Jesteście gotowi, by wspólnie z nami poznać urokliwą Bratysławę i zobaczyć z czego słynie stolica Słowacja?
Zapraszamy do galerii.


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Stolica naszych sąsiadów to największe miasto Słowacji pod względem powierzchni oraz liczby mieszkańców.

Rozciąga się po dwóch stronach Dunaju i właśnie w Bratysławie ma ujście rzeka Morawa, a jak by komuś było mało, to tutaj również zaczyna się pasmo Małych Karpat.
No i jest jedyną chyba stolicą na świecie, która graniczy z dwoma państwami – Austrią i Węgrami. Od Wiednia dzieli ją zaledwie 60 km, a od Budapesztu raptem 195 km.
Tymczasem zaglądamy w pierwsze stolicy zakamarki, a najmłodszy Rozmusiak korzysta z okazji i uczy się sztuki fotografii 🙂


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Brama Michalska

To pozwiedzajmy teraz i przybliżmy sobie miejsca, na które warto zwrócić baczniejszą uwagę.
Zaczynamy od Bramy Michalskiej, która jest jedną z czterech bram, dzięki której w średniowieczu można było dostać się do miasta. Powstała w 1300 roku i przetrwała do dzisiaj. Brama Michalska służy oczywiście jako wejście do Starego Miasta, a jej nieodłącznym symbolem jest wieża z dachem w kształcie cebuli.


Bratysława



Katedra św. Marcina

Liczy sobie 85 metrów wysokości, pamięta wiek XV i jest najważniejszym kościołem na Słowacji. Wnętrza katedry prezentują styl neogotycki, ale można też znaleźć elementy z innych epok. Co ciekawe, wnętrza pokryte są w większości kolorami węgierskiej monarchii. Ten fakt nie powinien Cię dziwić, gdyż to właśnie tutaj koronowano 19 władców tego imperium. Na wierzchołku zamiast krzyża wieży znajduje się model korony św. Stefana – pierwszego króla Węgier. Spoczywa na złotej poduszce, waży 300 kg i ma metr średnicy.
Warto zwrócić uwagę na znajdującą się w północnej nawie barokową kaplicę św. Jana Jałmużnika z ołowianą rzeźbą św. Marcina. Kaplica ma bogatą dekorację, a na ołtarzu umiejscowiono srebrną trumnę kryjącą szczątki świętego Jana Jałmużnika.
Obok katedry znajduje się budynek z dziwnymi malowidłami, które przykuły naszą uwagę.


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Rynek główny

Miejsce czuć, że żyje. Sporo tu kawiarni czy restauracji. A i piwiarnie z dobrym piwkiem znajdziesz.
A jak to z rynkami bywa, tak i na rynku w Bratysławie odbywają się wszelkie kulturalne imprezy oraz ważne wydarzenia. Oczywiście zabudowa także przyciąga wzrok, a najbardziej to chyba ratusz, który pełen jest architektonicznych stylów. Ciekawostką może być stojąca w pobliżu fontanna Maksymiliana upamiętniająca koronację Maksymiliana II Habsburga na króla Węgier.
Pokręćmy się zatem chwilę po bratysławskim rynku.


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Odrobina historii

Kręcąc się po sercu Bratysławy, to w międzyczasie kilka miejmy nadzieję ciekawych faktów o mieście poznajmy.
  • W 1291 roku miasto uzyskało pełne prawa miejskie, stając się wolnym miastem królewskim.
  • W wiekach XIV i XV Bratysława przeżywała okres rozkwitu handlu i rzemiosła.
  • Założenie Academie Istropolitana w roku 1467 wzmocniło znaczenie Bratysławy jako centrum kultury i kształcenia na terenie ówczesnych Węgier.
  • Po najeździe Turków w głąb wówczas istniejących Węgier Bratysławę ogłoszono w 1536 roku stolicą ówczesnych Węgier, uznając ją za siedzibę sejmu ówczesnych Węgier oraz centralnych instytucji a także wybierając ją za miejsce koronacji węgierskich królów i królowych.
  • Począwszy od 1563 roku aż do 1830 roku koronowano w Bratysławie 11 królów i 8 królewskich małżonek.


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Wojny przeciw Turkom oraz powstania stanu szlacheckiego z XVI i XVII wieku wpłynęły w negatywny sposób na gospodarczy rozwój miasta.

W XVIII wieku, szczególnie w czasach panowania królowej Marii Teresy, ponownie wzrosło znaczenie Bratysławy. To właśnie z tego okresu zachowało się do naszych czasów wiele wspaniałych pałaców i budynków. W XIX wieku zaczęło wzrastać znaczenie miasta także jako ośrodka rozprzestrzeniania się prądów oświeceniowych a Bratysława stała się kołyską słowackiego ruchu narodowego. Wydarzenia o charakterze rewolucyjnym, ruch robotniczy i pierwsza wojna światowa odcisnęły swoje piętno również na Bratysławie, która od 1918 roku jest centrum życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego Słowaków.
W chwili obecnej jest nowoczesną metropolią oraz siedzibą władz i instytucji politycznych, państwowych, gospodarczych, społecznych i naukowych.


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Ta mała, ale jakże klimatyczna stolica naprawdę zachwyca, zatem wprowadźmy element pomnikowo – rozrywkowy do naszej galerii galerii 🙂



Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Skoro już jesteśmy przy tematach pomnikowo rozrywkowych to nie wypada nie wspomnieć o najsłynniejszym pomnikowym podglądaczu.

Wiele na ulicach Bratysławy jest intrygujących pomników, ale największą popularność wśród turystów zdobył Čumil. 
Pomnik wygląda dość niepozornie. To facet w hełmie wystający z kanału ściekowego i podpierający brodę na rękach położonych na ulicy. Wyraz twarzy sugeruje, że podoba mu się to, co widzi. Złośliwi mówią, że to dlatego, iż spogląda dziewczynom pod sukienki i udaje, że pracuje. Najbardziej wytartą częścią pomnika jest hełm, a to dlatego, że podobno dotknięcie jego przynosi szczęście i gwarantuje powrót do Bratysławy. Pomnik Čumila znajduje się na Starym Mieście na rogu ulic Pańskiej oraz Lauryńskiej. Raczej go nie przegapisz, gdyż zazwyczaj koło niego jest sporo turystów, a dodatkowo nad nim ustawiono znak drogowy z jego sylwetką i napisem „Man at work”.


Bratysława



Fontanna św. Jerzego.

Na dziedzińcu Pałacu Prymasowskiego znajdziesz fontannę, która przedstawia rycerza Juraja zabijającego długą lancą trzygłowego smoka. Postać pochodzi podobno z lokalnych legend i opowiada o bohaterze, który zabił smoka, a tym samym uratował księżniczkę od śmierci, po czym pojął ją za żonę. Woda wypływa tu cienkimi strumieniami z paszczy smoka, co może nadawać tej scenie trochę dramatyzmu.
Tymczasem ostatnie kroki po starym mieście…


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Jeszcze tylko rzućmy okiem na kawałek nowoczesnej zabudowy, zaopatrzmy się w pamiątki i zapraszamy już na bratysławski zamek, który co rusz ukazuje swe oblicze z ulic starego miasta.

A przy okazji właściciele kotów niech będą czujni , bo killerzy mogą czaić się wszędzie 😉


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Monumentalny Zamek Bratysławski widoczny jest z dużej odległości.

Jego wyraźną sylwetkę zauważysz na pewno gdy tylko odwiedzisz Bratysławę. Majestat zamku podkreśla wzgórze, na którym stoi, które osiąga wysokość 85 m nad poziomem rzeki Dunaj.
No to idziemy. Z tym że po drodze są punkty widokowe, przy których warto się zatrzymać i rzucić wzrokiem z góry na stolicę Słowaków. A ładnie się prezentuje 🙂


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



UFO

Tak się złożyło, że my w Katowicach mamy Spodek, a w Bratysławie mają UFO, choć nie wiem czy to przypadkiem nie to samo. W każdym razie nasz spodek pełni rolę kulturalną, a bratysławski również, ale bardziej konsumpcyjną. Innymi słowy, to restauracja która przycumowała na wysokości ponad 84 metrów na Moście Słowackiego Powstania Narodowego. Most ukończono w 1972 roku, a połączył on Stare Miasto z dzielnicą Pertžalkę, będącą sypialnią Bratysławy.
Podczas budowy wyburzono starą dzielnicę żydowską wraz z Synagogą Neolityczną. 
Taras widokowy znajdziesz się na dachu restauracji na wysokości 95 metrów, z którego możesz podziwiać górujący nad miastem Zamek Bratysławski, kolorowe dachy Starego Miasta, dzielnicę Pertžalkę oraz Austrię.


Bratysława

Bratysława

Bratysława



No to teraz coś o zamku

Pod koniec IX wieku był grodziskiem osadniczym o wielkim znaczeniu. Z epoką tą jest związana pierwsza pisemna wzmianka o Bratysławie z 907 roku, w której wspomniana jest bitwa pomiędzy Bawarczykami i starymi Węgrami pod grodem Brezalauspurc. W XI i XII wieku na wzgórzu zamkowym wyrósł przedromański kamienny pałac.  W 1423 roku rozpoczęto rozległą przebudowę, w wyniku której powstał zamek gotycki, znany jako zamek zygmuntowski. Przebudowa zamku, nazywana palfyowską, odbyła się w epoce schyłkowego renesansu.
Ostatni etap wielkich zmian budowlanych zamku został zrealizowany przez Marię Teresę. Z zamku palfyowskiego rozkazała ona usunąć kolejno wszystkie fortyfikacyjne elementy budowlane a jednocześnie wydała polecenie, aby udoskonalić lub poszerzyć jego funkcjonalność mieszkalną w najbardziej luksusowym stylu. Najciekawszy obiekt, który później nazwano Teresianum, dobudowano po 1768 roku we wschodniej części pałacu.


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Przepiękny, mniejszy pałac rokokowy był siedzibą namiestnika królewskiego Alberta, który osiągnął tak wysokie stanowisko dzięki małżeństwu z arcyksiężną Marią Krystyną, córką Marii Teresy.

Małżonkowie byli wielbicielami sztuki i zaczęli gromadzić  liczne dzieła artystyczne, które stały się później fundamentem znanej wiedeńskiej galerii Albertina.


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



W maju 1811 roku na zamku wybuchł wielki pożar.

Ogromnych ruin spalonego kompleksu zamkowo-pałacowego nie ruszano przez kolejnych 150 lat. Dopiero w 1968 roku ukończono rekonstrukcję pałacu zamkowego. Niektóre pomieszczenia w obiekcie Zamku Bratysławskiego zostały udostępnione zwiedzającym, gdyż w gmachu zamku mieści się siedziba Muzeum Historycznego Słowackiego Muzeum Narodowego, które posiada bogate zbiory przedmiotów zabytkowych i kolekcje, takie jak kolekcję zabytkowych mebli, zbiory dzieł sztuki plastycznej, kolekcje zegarów, zabytkowych przedmiotów ze szkła, porcelany i ceramiki czy też akcesoria mody i dzieła artystyczne ze srebra.


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Do areału zamku należy też park, w którym są widoczne fundamenty wielkomorawskiej bazyliki.

Teren wokół zamku zagospodarowano w formie parku na wzór cesarskiego Schönbrunnu. Idealne miejsce na spacer wśród stylizowanych na antyczne posągów, a i z tego miejsca mieliśmy okazję również podziwiać panoramę Bratysławy. Można tutaj także zobaczyć nie rzucającą się w oczy figurę św. Elżbiety Węgierskiej, która urodziła się właśnie na Zamku Bratysławskim, w 1207 roku.
Zatem zbliżając się nieubłaganie do końca, przespacerujmy się po zamkowych ogrodach.


Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Pałac Prezydencki

Znany również jako Pałac Grassalkovic, nazwany od dawnego właściciela jest miejscem, do którego można wejść i spotkać się z Prezydentem. Ale tylko w ramach corocznych dni otwartych 🙂
Poza tym budynek jest niedostępny dla publiczności we wszystkie inne dni w roku. Jest jak na Pałac Prezydencki przystało domem dla regularnych ceremonii z zagranicznymi urzędnikami, które obejmują okresową zmianę warty, orkiestry dęte, ceremonialną zmianę flag, a także inne przepychanki i okoliczności. Warto zajrzeć do ogrodów znajdujących się za Pałacem Prezydenckim jeśli po tak intensywnym zwiedzaniu stolicy masz jeszcze ochotę na spacer po parku.
I tym prezydenckim akcentem kończymy nasz wpis o Bratysławie i liczymy na to, że jeśli jeszcze nie byłaś/eś to teraz z ochotą odwiedzisz stolicę naszych południowych sąsiadów 🙂


 Bratysława

Bratysława

Bratysława

Bratysława



Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to




A jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂

 



A.D.2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę