GĘŚ GĘGAWA



Współcześnie żyje ponad 10 gatunków z tego rodzaju, a wśród nich znajduje się występująca w Eurazji gęś gęgawa i to ona właśnie jest jednym z przodków gęsi domowej, której udomowienie nastąpiło około 3000 lat temu w różnych miejscach Europy, Azji i Afryki.

Gęgawa jest nieznacznie mniejsza od gęsi domowej. Długość jej ciała nie przekracza 90 cm, a rozpiętość skrzydeł 180 cm.




Samce i samice gęgawy nie różnią się upierzeniem.

Mają szarobrunatne ubarwienie z poprzecznym prążkowaniem. Brzuch i podogonie są białe, a dziób i nogi różowe. Gęgawy łączą się w pary na całe życie, a gdy jedna z nich zginie druga pozostaje już samotna. Gdy płyną z młodymi na początku znajduje się samica za nią młode a na końcu samiec strzegąc całą rodzinę przed zagrożeniem. Odżywiają się roślinami, niekiedy można zaobserwować duże stada pożywiające się np. na świeżych ścierniskach.




Gęgawy latają w V-kształtnych formacjach określanych mianem klucza, co pozwala im zużytkować w trakcie lotu mniej energii.

W locie można odróżnić je od innych gęsi po srebrzystoszarym spodzie i przodzie skrzydeł. Są to ptaki migrujące. Zimujące i migrujące gęgawy można spotkać na całym terenie naszego kraju. Lęgi odbywa u nas kilka tysięcy par. Gęgawy przylatują do nas w lutym i marcu, odlatują między październikiem a grudniem.




W naszym kraju jak i na świecie gęgawa nie jest obecnie gatunkiem zagrożonym.






Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę