GŁUCHOŁAZY





Ta malownicza miejscowość leży u podnóża Gór Opawskich.

Na obszarze Gór Opawskich powstał Park Krajobrazowy, co tylko przysparza miastu atutów, gdyż podziwiać można piękne panoramy z okolicznych wzniesień – na ten przykład jezioro Nyskie oraz Otmuchowskie. Kolejnym asem niewątpliwie jest bliskość czeskich Jeseników z Pradziadem w roli głównej, jak też bliskość czeskich miast. Wspomnijmy, ze i Biskupia Kopa i piękna dzielnica zdrojowa z równie pięknym Parkiem też jest na wyciągnięcie ręki.
Jednym słowem, Głuchołazy mają moc i zaskakują bardzo pozytywnie.
Zapraszamy do galerii, a zaczniemy od serca miasta, czyli idziemy na Rynek.


Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy



Głuchołaski Rynek należy do największych na Śląsku.

Zbudowany jest na planie prostokąta o wymiarach 120x80m, usytuowanego na osi północ-południe. Zabytkowe kamieniczki na obszarze staromiejskim zostały wybudowane w większości po pożarach 1834 roku. Wszystkie zostały przebudowane jeszcze w XIX i na początku XX wieku. Domy otaczające Rynek są zgrupowane w 4 pierzejach (Dolna, Górna, Kościelna i „Ku Słońcu”). Najwęższe kamieniczki przypominają o średniowiecznym układzie wąskich działek wokół Rynku a część domów na starym mieście została odrestaurowana.  Ratusz wybudowany został w XVI wieku. W tym samym czasie plac został po raz pierwszy wybrukowany. W 1867 roku nowemu ratuszowi dobudowano drewnianą wieżyczkę z zegarem pochodzącym z wieży kościelnej i założono dzwonek. Fasadę zaś ozdobiono pilastrami  i postaciami „amorków”. W 1928 roku głuchołaski Rynek przebudowano, tworząc, zachowany do dzisiaj,  układ trawników i klombów. W dwóch miejscach przecinania się wytyczonych chodników wybrukowano miejski herb.


Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy



Rzućmy okiem na szczegóły



Głuchołazy

GłuchołazyGłuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy



Kościół św. Wawrzyńca

Jest najstarszym zabytkiem miasta i nie sposób go przeoczyć, gdyż odchodzi od rynku w jedną z uliczek. Powstał prawdopodobnie na cześć założyciela grodu, a pierwsze informacje na jego temat pochodzą z 1285 roku. Najstarsze zachowane fragmenty kościoła to zachodnia ściana oraz XIII-wieczny, wczesnogotycki portal z elementami romańskimi i z wizerunkami mnichów. 
W 1428 roku kościół został spalony przez husytów, po czym został odbudowany w 1442 roku. Obecny barokowy wygląd jest efektem przebudowany, która nastąpiła w latach 1729-1731. Świątynia ma bogaty wystrój i aż dziewięć ołtarzy, w tym główny neobarokowy z dużą figurą patrona. Ze średniowiecznej budowli pozostał też zachodni masyw z dwoma wieżami. Zachowały się w nim cztery okienka szczelinowe oraz pojedyncze okna w kamiennych oprawach. Najcenniejszym elementem jest portal główny o cechach romańsko-gotyckich. Uskokowy z ostrołukową, profilowaną archiwoltą, posiada kolumny zwieńczone głowicami na których umieszczono maski przedstawiające być może twarze zakonników.


Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy



Wieża Bramy Górnej

Pierwsze informacje o wieży Bramy Górnej pochodzą z 1418 roku. Była ona elementem fortyfikacji miejskich oraz jedną z dwóch bram, obok Bramy Nyskiej (Dolnej), która została niestety rozebrana. Około 1600 roku wieżę podwyższono do 25 m wysokości i obecnie pełni funkcję punktu widokowego na miasto oraz okolicę. Na jej szczyt prowadzi 105 drewnianych schodów, a klucz do drzwi znajdziesz w  Centrum Informacji Turystycznej.


Głuchołazy

Głuchołazy



Kościół cmentarny św. Rocha

Był to kościół pogrzebowy, na dawnym cmentarzu (od 1673). W czasie epidemii, szczególnie dżumy, pielgrzymowano do tego kościółka, modląc się do patrona od tej choroby.
Obiekt posiada cechy gotyckie, a ołtarz wewnątrz o cechach późnorenesansowych powstał w 1625 roku. Kościół św. Rocha jest filialnym kościołem parafii św. Wawrzyńca i znajdziesz go przy ulicy Marii Skłodowskiej Curie.


Głuchołazy

Głuchołazy



Zielone miasto

Głuchołazy są może i niewielkie, ale za to jakże bogate w zieleń. Rynek to chyba najbardziej zielone centrum, jakie przyszło nam zobaczyć, co bardzo cieszy w stosunku do wszechpanującej betonozy.
Jako małe kameralne miasteczko ma jeszcze kilka atrakcji w okolicy, które możesz zobaczyć, co z kolei oznacza, że wybierając się tu na przysłowiowy weekand nie będziesz zawiedzona/ny.
A warto wyskoczyć do;
Parku zdrojowego, przysiąść i pooddychać w tężni, wejść na wieżę widokową, przedreptać szlak złotych górników, zobaczyć wiszące skały i kaplicę św. Anny na Przedniej Kopie, zjeść coś dobrego w schronisku na Przedniej Kopie, no i dla tych co lubią góry jest też szlak na najwyższy szczyt gór opawskich czyli na Biskupią Kopę.
Atrakcji jak widzisz jest co niemiara, więc nie pozostaje nic innego jak wybrać się do Głuchołaz.
Polecamy 🙂


Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy

Głuchołazy




 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę