Grodziec Śląski

Zamek w Grodźcu Śląskim w swych początkach był własnością cieszyńskich Piastów. Obecny, zbudowany został około 1580 roku w miejscu starszego, przez Henryka Grodeckiego z Brodów jako obronny dwór z korpusem głównym do którego przylegały cztery wieże. W rękach rodu Grodeckich pozostawał do połowy XII wieku, potem był własnością Marklowskich, Sobków, Larischów, Kalischów, Zamoyskich, Strzygowskich i Habichtów. Podczas kolejnej rozbudowy w połowie XIX wieku zyskał kolejne trzy wieże co nadało obiektowi charakter średniowiecznej warowni. Zamek obecnie jest własnością prywatną, a podczas naszej wizyty był w remoncie.
To tyle w telegraficznym skrócie o mało znanym zamku cieszyńskich Piastów, który znajdziesz pomiędzy Skoczowem a Bielsko Białą. Ale na pewno bliżej Skoczowa.
Zainteresowanych zapraszamy poniżej do bardziej rozbudowanego opisu historycznego.
Zamek w Grodźcu to perełka wśród warowni mających średniowieczny rodowód na Śląsku u wrót do Małopolski. Nigdy nie był zdobyty, zrujnowany czy spalony. Zawsze był w rękach gospodarzy , którzy dbali o jego los. Jedynie wyposażenie zamku wpadło w ręce barbarzyńców w trakcie II wojny światowej oraz Armii Czerwonej w 1945 roku.
W średniowieczu na miejscu gdzie stoi obecnie zamek znajdowała się ufortyfikowana warownia w której stacjonowali miejscowi rycerze strzegący traktu z Cieszyna do Bielska oraz znajdowali schronienie kupcy.
Atrakcyjny szlak handlowy i płynące z tego zyski zachęciły ród rycerzy Grodzieckich z Brodów herbu Radwan do osiedlenia się tu w połowie XV wieku. Na miejscu wcześniejszej warowni  w 1542 roku budowę zamku rozpoczął Maciej Grodziecki – starosta cieszyński, a zakończył jego syn Henryk, hetman Księstwa Cieszyńskiego, który zmarł 1587 roku.
W międzyczasie obchodzimy zamek i idziemy w kierunku parku.
Był to renesansowy jednopiętrowy budynek zwieńczony attyką i smukłą wieżą w elewacji frontowej. Zamek zbudowany został z kamienia łupanego, pochodzącego z pobliskich kamieniołomów. Pomieszczenia na parterze otrzymały kolebkowe i krzyżowe sklepienia. Drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń osadzono w kamiennych portalach, a w nadprożu jednego z nich wykuty został herb rodziny Grodzieckich – Radwan.
Zamek grodziecki w połowie XVII wieku przeszedł na własność barona Joachima Marklowskiego z Żebraczy herbu Wieniawa. Po jego zabójstwie w 1663 roku dobra dostały się w ręce Jana Dahma z Biedrzychowic, a następnie w latach 1666 – 1701 były własnością starej śląskiej rodziny baronów Sobków herbu Kornic. W latach 1691 – 1693 zamek rozbudowano i podwyższono , zachowując układ pomieszczeń analogiczny do niższych kondygnacji.
Od Zuzanny Sobkowej z Kornic dobra grodzieckie nabył baron Henryk Ferdynand Larisch z Ligoty i Karwiny. Po jego śmierci, w 1734 roku, grodzieckie dobra ponownie przeszły na własność rodu Marklowskich z Żebraczy.
W 1846 roku zamek ponownie rozbudowano. W jednej z wież urządzono w stylu neogotyckim zamkową kaplicę. W hollu pierwszego piętra, w zwieńczeniu drewnianej arkady, wymalowano małżeńskie tarcze herbowe Zofii de Mara i Henryka Zobel von Giebelstadt z okazji ich ślubu zawartego w 1846 roku. Teren wokół zamku, z bogatym starodrzewem , przekształcono w angielski park o romantycznym charakterze.
We wszystkich pomieszczeniach pierwszego pietra mających funkcje reprezentacyjne zachowały się oryginalne stropy z profilowanych modrzewiowych belek, a także drewniane posadzki , portale i boazerie  z XVII, XVIII i XIX wieku.
W 1884 roku Eleonora z  Zoblów hrabina Zamoyska, sprzedała Grodziec bogatemu fabrykantowi sukna z Bielska Franciszkowi Strzygowskiemu. Od jego spadkobierców dobra grodzieckie o powierzchni 1305 ha nabył w 1927 roku dr Ernest Habicht, prawnik, wysoki urzędnik w ministerstwie spraw zagranicznych II Rzeczpospolitej, przyjaciel Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Zamek został odrestaurowany, a jego właściciel otoczył opieką bogate zbiory sztuki , między innymi zbrojownię i bibliotekę. W zbiorach zamkowych znajdowało si także około 210 zabytków z epoki brązu, które znaleziono jak głosi legenda, podczas budowy linii kolejowej Bielsko – Cieszyn w 1887 roku.
Tymczasem obejście zamku dzisiaj – jeśli ktoś pamięta czasy PRLu, to tu jeszcze kilka reliktów można znaleźć 😉
W okresie okupacji hitlerowskiej zamek grodziecki wraz z dobrami został skonfiskowany przez III Rzeszę Niemiecką, mieścił się tu między innymi szpital polowy. Zbiory zamkowe zostały rozgrabione i wywiezione w 1942 między innymi do Landesmuseum w Bytomiu oraz niemieckiego konserwatora zabytków w Raciborzu, gdzie uległy po 1945 roku rozproszeniu. Ogołocono również zamek z XVIII i XIX wiecznych kominków i pieców, z których jeden znajduje się w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.
W 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej rozgrabili meble i pozostałe wyposażenie. Następnie zamek grodziecki został przekazany najpierw Akademii Umiejętności w Krakowie, a w 1946 roku dobra grodzieckie weszły w skład Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach, będąc jednym z zakładów doświadczalnych tego instytutu. Od 1950 roku, za wyjątkiem kilkuletniej przerwy, kiedy wchodził w skład Polskiej Akademii Nauk, zakład stanowił bazę doświadczalną Instytutu Zootechniki w Polsce z siedzibą w Krakowie Balicach.
W 2004 roku zamek w Grodźcu stał się własnością przedsiębiorcy Michała Bożka i jego żony Zuzanny, która stara się przywrócić ponownie blask wnętrzom zamkowym.
Wokół zamku znajduje się piękny park, pośród którego znajdują się ruiny kościoła.


Grodziec Śląski

Grodziec Śląski

Grodziec Śląski

Grodziec ŚląskiRuiny kościoła parafialnego p.w.św. Bartłomieja

Pierwszy kościół w Grodźcu Śląskim, zapewne drewniany, wzmiankowany był już w 1447 roku. Kolejny murowany wystawili w II połowie XVI wieku bracia Jaj i Henryk Grodeccy, Kościół został wyświęcony przez krewnego Grodeckich, Stanisława Pawłowskiego, biskupa ołomunieckiego. Nawa kościoła, prezbiterium i kruchta, były murowane i oparte na przyporach. Sama wieża wzniesiona nad murowaną kruchtą miała konstrukcję drewnianą. Posiadała drewnianą izbicę i wysmukły barokowy, cebulasty hełm zwieńczony latarnią. Wieża była remontowana w 1899 roku. Kościół wraz z okalającym go cmentarzem był położony na terenie należącym do właścicieli zamku. Po wybudowaniu w 1910 roku nowej świątyni, stary kościół ze względu na stan techniczny został częściowo rozebrany w 1927 roku. Fragmenty starego wyposażenia, między innymi klasycystyczne tabernakulum, figura św. Bartłomieja z ołtarza głównego, chrzcielnica, oraz renesansową płytę nagrobną Henryka Grodeckiego, przeniesiono do wybudowanego w pobliżu nowego neogotyckiego kościoła. Ze starego kościoła zachowały się jedynie trwałe kamienno – ceglane ruiny. Wśród nich pozostało kwadratowe prezbiterium z półokrągłą absydą.


Grodziec Śląski

Grodziec Śląski

Grodziec ŚląskiKościół p.w. św. Bartłomieja Apostoła

Obecny neogotycki kościół powstał jak już wspomnieliśmy wcześniej po likwidacji starej XVI wiecznej świątyni. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1908 roku, a poświęcenie odbyło się 28 sierpnia 1910 roku. To co z daleka przykuwa uwagę, to iglica kościoła, która wraz z wieżą mierzy sobie 42,5 metra wysokości, oraz renesansowa płyta nagrobna z podobizną Henryka Grodzieckiego z 1 587 roku.


Grodziec Śląski

Grodziec Śląski

Grodziec Śląski

Grodziec ŚląskiNo i proszę, taki malutki Grodziec z tak wielką historią w tle.
Wydaje się, że gdy remont zamku dobiegnie końca, będzie tu jeszcze piękniej 🙂
Polecamy i zapraszamy!


Grodziec Śląski
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 
A.D.2021

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę