Kokino

Macedońskie Stonehenge





W niewielkiej wiosce położonej raptem 20 km od Kumanova na północy Macedonii znajdują się mega zajebiste ruiny obserwatorium astronomicznego. I to nie byle jakiego obserwatorium. Położone w bardzo malowniczym terenie na szczycie góry Tatikev Kamen 1013 m n.p.m., podobno przyciąga rzesze turystów, choć my żadnego nie spotkaliśmy. Megalityczne obserwatorium astronomiczne, bo tak brzmi jego pełna nazwa, zostało odkryte wcale nie tak dawno temu, bo raptem na początku XXI wieku (2001) przez archeologa Jovicę Stankowskiego. Miejsce to było w planach naszej wyprawy wakacyjnej po Macedonii i bardzo nas zachwyciło. Wychodząc zza drzew na szlak, nie spodziewaliśmy się takiego skalnego wypiętrzenia. Bardzo nas ten widok zaskoczył, oczywiście pozytywnie i tak trochę nasze Taterki mieliśmy od razu przed oczami.





Co do szlaku, to dostępne są dwa; niebieski – łagodny, prowadzący dookoła oraz czerwony, nieco bardziej stromy i niby trudniejszy, ale uwierzcie, przeszliśmy oba i żaden nie sprawił nam żadnej trudności. Być może szlaki są wydeptane przez te rzesze turystów? W każdym razie żwawo ruszamy w teren, gdyż sam pobyt w takim miejscu i myśli skierowane ku prastarym astrologom, którzy tu siedzieli i obserwowali gwiazdy przyprawia o dreszczyk emocji 😉





Przypuszczalnie, bo taka jest data umowna, obserwatorium powstało około 1800 roku przed Chrystusem, czyli we wczesnej epoce brązu. Świadczą o tym znalezione tutaj artefakty oraz inne znaleziska archeologiczne i na podstawie badań stwierdzono, że Kokino to właśnie dawne obserwatorium astronomiczne, które pozwalało śledzić fazy słońca i księżyca. W 2005 roku NASA postanowiła umieścić Kokino na liście starożytnych obserwatoriów astronomicznych tym samym trafiło do zacnego i powszechnie podziwianego grona takich osobistości jak; Stonehenge w Wielkiej Brytanii, Abu Simbel w Egipcie, oraz Angkor Wat w Kambodży.





Cały kompleks został rozlokowany na dwóch występach skalnych, między którymi jest 19 metrów różnicy wzniesień. Kamienne monolity ustawione zostały w taki sposób, by można było obserwować ruchy ciał niebieskich na nieboskłonie. Potwierdzają to zlokalizowane nacięcia wskazujące miejsca wschodu Słońca i Księżyca, pozwalały również określić położenie słońca w trakcie równonocy oraz przesilenia zimowego i letniego. Badania wykazały, że miejsce to służyło do przeprowadzania rytuału „połączenia” boga Słońca z władcą lokalnym, który miał być przedstawicielem boga na Ziemi. Rytuał ten odbywał się zawsze pod koniec lipca, kiedy to słońce ukazywało się w wycięciu w bloku skalnym tuż pod najwyższym punktem obserwatorium.





Kokino to również miejsce kultu, w którym czczono Wielką Boginię Matkę oraz Boga Słońca. Oczywiście podpinano pod to wszystkie możliwe święta, a najbardziej czczone święto to Święto Zbiorów.

Taka to krótka historia tego miejsca do odwiedzi którego mocno zachęcamy!!!

Na koniec krótka fotogaleria 🙂





Jeśli aż tu dotarłeś/aś to znaczy że miejsce przypadło Ci do gustu.

Zostaw zatem chociaż krótki komentarz, albo udostępnij nasz post, będzie nam bardzo miło.

A w nagrodę, że do końca dobrnąłeś/aś posyłamy Ci gorące pozdrowienia 🙂 🙂 🙂






Jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebookaBędzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 




A.D.2019

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę