Pałac w Kokoszycach
Nie tak dawno temu mieliśmy przyjemność zaprezentować pałac w Jedłownikach, które są dzielnicą Wodzisławia Śląskiego. W dzisiejszym wpisie przeniesiemy się do Kokoszyc, które są również dzielnicą Wodzisławia i posiadają w swej – nie tylko turystycznej ofercie, zespół pałacowo – parkowy. Ten piękny i niemałych rozmiarów pałac powstał na przełomie XVIII/XIX wieku i przez długie lata należał do kolejnych właścicieli Kokoszyc.
Pałac odkupuje w latach międzywojennych Kościół, który rezydencję przekształca w dom wypoczynkowy oraz rekolekcyjny dla księży i tę rolę pełni do dziś. Czyli w zasadzie rezydencja została przekształcona w ”rezydencję” 😉
Pałac otacza bardzo ładny park, w którym kilka, a dokładnie osiem stawów może niejednego turystę zachwycić.
Kilka faktów o pałacu;
Przypuszczalnie pałac powstał w roku 1822 zbudowany przez Wilhelma Franz von Zawadzki
Data powstania jest umowna, gdyż na fasadzie wskazuje na rok 1783, co z kolei sugeruje, że pałac został zbudowany przez Gustawa Baltazara von Czebulka, ówczesnego właściciela Kokoszyc.
Ostatnim właścicielem, który rozbudował rezydencję w drugiej połowie XIX wieku był Gustaw von Ruffer.
W latach 1919 – 1920 w pałacu powstała kaplica, ale w zamian zburzono wieżę.
Ostatnia właścicielka Gabriela von Ruffer sprzedaje posiadłość, gdy ziemie te zostają przyłączone do Rzeczpospolitej.
Rezydencję zakupuje Administracja Apostolska dla Śląska Polskiego i adoptuje ją na dom wypoczynkowy dla księży oraz dom rekolekcyjny.
W trakcie II wojny światowej Niemcy z pałacu urządzają szkołę gospodarczą dla dziewcząt, następnie koszary i ostatecznie hotel dla oficerów.
Po wojnie trafia w ręce diecezji katowickiej.
W latach 70 tych przebywał tu między innymi Karol Wojtyła.
Nie pozostaje zatem nic innego, jak wyruszyć na całkiem sympatyczny spacer po kokoszyckim/diecezjalnym parku, by kontemplować zarówno przyrodę, wsłuchać się w śpiew ptaków, popodglądać wiewiórki, a do tego nacieszyć oko wspaniałą rezydencją z historią w tle…
Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂
A.D.2021