Lewocza
Całkiem niedaleko granicy z Polską, w samym sercu Spiszu, uważane za jedno z piękniejszych słowackich miasteczek, ulokowała się Lewocza
Jeśli chcesz poczuć średniowieczny klimat, a ilość zabytków Cię nie przytłacza, to Lewocza jest właśnie dla Ciebie. Centrum, oczywiście historyczne zachowało się w wyśmienitym stanie, a i monumentalne mury miejskie powinny zrobić na Tobie wrażenie.
Zapraszamy na spacerek po Lewoczy.
Plac Mistrza Pawła
Tak właśnie zwie się główny rynek od którego zaczynamy zwiedzanie, a na którym tuż obok ratusza wznosi się kościół św. Jakuba. Świątynia już jest trochę wiekowa, gdyż powstała około roku 1400, a jej wnętrza skrywają najwyższy gotycki ołtarz na świecie. Niestety nie możemy Ci go pokazać, gdyż w kościele jest całkowity zakaz fotografowania, a pani przewodnik skrupulatnie tego przestrzega. Nawet z bioderka nie da rady. Taka sytuacja…
Ratusz natomiast to imponująca renesansowa budowla z charakterystycznymi arkadowymi podcieniami i przyporami. Jego budowę datuje się na XV wiek, natomiast wieża służąca za dzwonnicę miejską została wybudowana w XVII wieku. Swą funkcję ratusz pełnił do roku 1955, gdyż od tamtej pory w ratuszu znajduje się Muzeum Spiskie z ekspozycją dotyczącą dziejów mieszczaństwa oraz etnografii.
Gdy znajdziesz się przy południowej fasadzie ratusza, zwróć uwagę zarówno na średniowieczną klatkę hańby z roku 1500, oraz na kościół ewangelicki, zbudowany w 1837 roku na planie greckiego krzyża, w surowym klasycystycznym stylu. Świątyni akurat trudno nie zauważyć, ale klatkę… kto wie.
Dla dociekliwych krótkie info o klatce hańby;
Ta ażurowa konstrukcja pełniła rolę pręgierza dla kobiet. I nie to by kobietom zrobić dobrze. Bo ten pręgierz był dla kobiet występnych, a dokładniej rzecz ujmując – takich, co śmiały mieć odwagę, by po zmierzchu chodzić po ulicy bez towarzystwa mężczyzn. Takie kobiety na dobę zamykano właśnie w takiej ”klimatycznej” klatce. Mało tego! Najprawdopodobniej golono im głowy w celu upokorzenia oraz nauki, a widok takich osób w klatce miał dodatkowo stanowić dla przechodzących odpowiednią przestrogę.
Kiedyś to mieli zabawy…
Kilka faktów o samym mieście
Zrobimy to w skrócie, a w tak zwanym międzyczasie poprzeplatamy to paroma fotkami.
w 2009 roku centrum Lewoczy zostało wpisane na listę UNESCO
system fortyfikacyjny uważany jest za najlepiej zachowany system obronny na Słowacji.
wokół placu Mistrza Pawła stoi około 60 odrestaurowanych kamienic, pochodzących z XIV i XV wieku, a ich wygląd jak i wielkość świadczą o bogactwie właścicieli oraz znaczeniu samego miasta.
najbardziej znaną osobą związaną z Lewoczą jest Mistrz Paweł
o samym Pawle niewiele wiadomo, gdyż dokumenty które mogły by zaświadczyć o dacie urodzin czy śmierci, zniszczył pożar miasta w 1550 roku. Z tego co udało się odtworzyć, wiadomo, że żył i tworzył na przełomie XV i XVI wieku, a pochodzić mógł z Niemiec, Polski lub ze Spiszu.
Odrobina detalu 🙂
miasto zostało założone po 1241 roku przez słowiańskich mieszkańców oraz niemieckich osadników – Sasów
pierwsze pisemne wzmianki o Lewoczy pochodzą z 1249 roku
w 1317 roku Lewocza zostaje miastem królewskim z wszystkimi przywilejami z tym związanymi
dynamiczny rozwój miasta oraz jego dobrobyt wynikał z położenia na ważnym węgierskim szlaku handlowym – Via Magna.
szlak handlowy Via Magna prowadził znad Cisy przez Szarysz i Spisz, aż do Krakowa.
Z XX-wiecznej historii należy wspomnieć bunt miejscowego garnizonu wojskowego przeciwko udziałowi Słowacji w hitlerowskiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku
pod koniec II wojny światowej większość lewockich (i w ogóle spiskich) Niemców uciekła na zachód przed Armią Czerwoną, która zajęła miasto 21 stycznia 1945.
w 1949 roku Lewocza przestała być siedzibą sądu wojewódzkiego, a w 1960 nawet siedzibą powiatu
przez następne trzy dziesięciolecia była sennym miasteczkiem, odwiedzanym jedynie przez miłośników jej zabytków
zmiany nastąpiły dopiero w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku, kiedy zabytki te zaczęły być właściwie promowane, a całe miasto – remontowane i przygotowywane do pełnienia funkcji ważnego ośrodka turystycznego
w 1998 odbyło się tu spotkanie prezydentów 11 państw środkowej Europy
Jednym zdaniem;
Lewocza odwiedzin jest warta!
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂
A.D.2017