ŁODYGOWICE
W pobliżu drogi z Bielska Białej do Żywca znajduje się ładnie wyremontowany pałac.
Dobry to przerywnik w podróży, zwłaszcza że znajduje się w ładnych okolicznościach przyrody, czyli w tym przypadku w zadbanym parku nad rzeczką Żylicą.
Ostatnia przebudowa miała miejsce za rodziny Klobusów, która władała majątkiem do 1943 r. Przebudowali oni założenie obronne na pałacową rezydencję, nadając jej neogotycki kształt. Ślady fortyfikacji widoczne są jednak w parku do dziś.
Zapraszamy do naszej odsłony.
Pałac zmieniał właścicieli wiele razy.
Natomiast w telegraficznym skrócie wygląda to tak, iż w XVI w stał tu drewniany dwór rodu Komorowskich, znacznych posesorów w okolicy. Budowę murowanego dworu zainicjował w 1629 r. kasztelan krakowski Jerzy Zbaraski.
Kolejni właścicieli kontynuowali dzieło, a Stanisław Warszycki w latach 70. XVII w ufortyfikował budynek otaczając go wałem ziemnym z bastionami i fosą. To było ważne w niespokojnych czasach, gdy okolica najeżdżana i łupiona była przez różne wojska – zarówno swoje jak i obce.
Kolejna przebudowa miała miejsce za rodziny Klobusów, która władała majątkiem od połowy XIX wieku do śmierci ostatniego z rodu w 1943 roku.
Przebudowali oni założenie obronne na pałacową rezydencję, nadając jej obecny, neogotycki kształt. Ślady dawnych fortyfikacji widoczne są jednak w parku do dziś.
Warto przeczytać ciekawą opowieść o ostatnim z Kobusów – Ottonie, znajdującą się na tablicy obok pałacu. Austriacki oficer w I wojnie, wójt Łodygowic i społecznik, pozbawiony majątku przez hitlerowców, bo nie podpisał volkslisty. Ponoć próbował przespać II wojnę – nie akceptował ani Holokaustu, ani deportacji Polaków w ramach Akcji Saybusch – zażywając duże ilości środków nasennych. Nie doczekał jej końca.
Pod koniec wojny we dworze stacjonował sztab wojsk niemieckich.
W 1945 r., gdy nastali Rosjanie, wyposażenie dworu zostało rozkradzione. Na początku znalazły tu miejsce państwowe urzędy, a następnie szkoła rolnicza.
W połowie lat 90. XX w. właścicielem pałacu stała się gmina Łodygowice. Generalny remont przeprowadzono w roku 2014. Mieszczą się tu teraz gminne instytucje kultury, stowarzyszenia i urząd stanu cywilnego.
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂
A.D.2022