Lovcen
Mauzoleum Piotra II Petrovića-Niegosza
W ostatnim naszym wpisie z Cetinje, wspominaliśmy, że tak naprawdę od PN Lovcen dzieli nas stąd przysłowiowy rzut beretem. I to oczywiście prawda, w związku z tym dzisiaj zapraszamy na najwyższy dostępny szczyt masywu Lovcen – Jezerski vrh 1660 m n.p.m. na którego szczycie położone jest Mauzoleum Niegiosza.
No to jedziemy…
Na Jezerski vrh można rzecz jasna zafundować sobie wycieczkę górską, lecz w sezonie letnim takie rzeczy chyba tylko dla najodważniejszych. Jednak gdyby ktoś z Was chciałby wypróbować swoich sił, to ponad 4 godzinna pętelka wygląda tak ;
Ivanova Korita – Mali Bostur – Jezerski vrh – Velji Bostur – Ivanova Korita
My skorzystaliśmy z opcji samochodowej klimatyzowanej, jednak przejeżdżając przez doliny często musieliśmy stawać, by podziwiać te piękne panoramy oraz szczyty, nie wszystkie jednak dostępne dla turysty.
W takich wspaniałych okolicznościach przyrody przyjemnie się jedzie i nawet nikomu wtedy nie przeszkadza, że poruszamy się wręcz ślimaczym tempem. W każdym razie, mimo tego wolnego tempa dość szybko nabieramy wysokości i już po chwili możemy parkować samochód pod samym szczytem. Do mauzoleum trzeba jednak podejść wykutym tunelem.
Widoki, a jeszcze przecież nie przeszliśmy przez tunel, zapierają po prostu dech w piersiach. Jeśli jesteście entuzjastami pięknych górskich panoram, to góry Lovcen są idealnym miejscem dla Was. Tu można podziwiać zachwycające, czarnogórskie krajobrazy obejmujące góry i morze.
To co? Czas pokonać tunel, w którym kilka schodów, a dokładnie 461 – jest do pokonania, zobaczyć słynne mauzoleum i rozkoszować się widokiem na całą Czarnogórę…
Tunel zaczęto budować w 1951 roku, a ukończono w 1974 roku. I co ważne podczas wchodzenia – nie ma w nim duchoty, a wręcz odwrotnie. Wchodzi się całkiem przyjemnie, bo przede wszystkim w cieniu i lekkim przeciągu, gdyż w tunelu tworzy się naturalny ciąg powietrza.
Mauzoleum Piotra II Petrovića-Niegosza
Stoi na miejscu niewielkiej cerkwi zbudowanej w 1845 roku na życzenie samego najbardziej znanego władcy Czarnogóry, biskupa i poety – Piotra II Niegosza. Jedna z wersji mówi, że mauzoleum miało być dla jego wuja, który był poprzednikiem na tronie, lecz gdy umierał, zapragnął, że jednak sam chciałby być tam pochowany.
W sierpniu 1916 roku okupujące Czarnogórę wojska austro – węgierskie zniszczyły kaplicę z myślą o postawieniu w tym miejscu pomnika wysławiającego monarchię. Niestety nie pykło… Obecne mauzoleum ostatecznie zbudowano w 1974 roku.
Przed wejściem do mauzoleum stoją monumentalne, wykute z czarnego marmuru statuy Czarnogórek-kariatyd strzegących grobu władyki.. Wewnątrz znajduje się pomnik siedzącego z książką na kolanach Niegosza filozofa. Natomiast w podziemnej krypcie, kilka metrów poniżej, spoczywa sam władyka.
A teraz tak naprawdę pozostaje tylko kontemplować…
Park Narodowy Lovcen
Słowo wypada o nim powiedzieć, a potem już tylko wiiidoookiii…
Został utworzony w 1952 roku, jego powierzchnia to 6220 ha, zajmuje centralną, a jednocześnie najwyższą część masywu. Najwyższym szczytem jest niedostępny dla turystów Śtirovnik – 1749 m n.p.m. z wieżami telewizyjnymi. Nieco dalej na wschód wznosi się masyw wspomnianego już Jezerskiego vrhu, uformowanego w nieco dłuższy, skalisty grzbiet. Na południe od Śtirovnika znajduje się trzeci najwyższy wierzchołek Lovcenu, Babljak – 1604 m n.p.m.
Zatem…
”Morze kamieni” – tak z racji na krasowy charakter oraz całkiem sporą ilość wszelakich jaskiń czy szczelin, nazywany jest park. Jednak mimo to, aż 70% jego powierzchni zajmują lasy, zwłaszcza bukowe i sosnowe. Oprócz tego tętni tu całkiem sporo życia. Park zamieszkuje;
85 gatunków motyli
11 gatunków gadów
ponad 200 gatunków ptaków
ponad 1300 gatunków roślin
Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, iż mauzoleum i rozciągające się z niego widoki, to jedna z największych atrakcji Czarnogóry. Co tu dużo pisać – będąc w Czarnogórze, trzeba tu przyjechać i po prostu to zobaczyć!!!
My tymczasem dziękujemy, że zechcieliście wirtualnie z nami się przespacerować, jednocześnie zachęcamy do odwiedzin innych naszych wpisów na blogu.
Jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂
A.D.2020