Pribylina
Skansen wsi Liptowskiej
Ten bardzo ciekawy skansen zalicza się do najmłodszych muzeum przyrodniczych w Słowacji.
Jeżeli zdecydujecie się odwiedzić to muzeum, to znajdziecie go w wylocie Raczkowej doliny, nad którą dźwigają się szczyty Zachodnich Tatr. Tak jak skansen Zuberec, tak i skansen Pribylina oferuje mnóstwo ówczesnych domów. Pomiędzy domami rzemieślników, znajdziemy również dom kowala, krawca, stelmacha i wiele innych.
Zapraszamy na spacerek po skansenie.
Tam, gdzie coś się kończy, zaczyna się coś innego…
Powstanie skansenu związane jest z budową zbiornika wodnego Liptovská Mara.
Utworzenie tego zbiornika wymagało zalania kilku wsi w których znajdowały się stare i cenne historycznie budynki. Z tego powodu by uratować te najcenniejsze zabytki architektury tego terenu postanowiono najcenniejsze z nich rozebrać, przenieść i umieścić w ogólnodostępnym muzeum.
Do przepięknych obiektów należy szkoła z Valaskej Dubovej oraz gotycki kościół Panny Marii z Liptovskiej Mary.
Dzięki temu, że skansen powstał, zachowały się te unikalne budowle, które następnym generacjom mogą zobrazować ówczesne życie przodków.
I pomimo tego, iż jest najmniejszym z dziesięciu skansenów, znajdujących się obecnie na Słowacji, to można się tu naprawdę zatracić czasowo i spędzić wiele godzin, podziwiając przede wszystkim drewnianą architekturę.
Tymczasem zobaczmy co w kościele słychać 😉
Wczesnogotycki kościół pw. Matki Boskiej ze wsi Liptovská Mara, był głównym ośrodkiem życia duchowego i administracji kościelnej na średniowiecznym Liptowie.
Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1288 roku.
W centrum osady, przed domem sołtysa, znajduje się przestrzeń dla spotkań i zgromadzeń – rynek z małą dzwonnicą.
W skansenie znajduje się bez wątpienia wiele obiektów godnych podziwu.
Ich wnętrza przedstawiają mieszkalnictwo i sposób życia warstw ludności wiejskiej z początku XX wieku.
Jako pierwszy w skansenie powstał zespół mieszkalny o charakterystycznych cechach średniowiecznej osady, które w przeszłości były rozpowszechnione na Liptowie. Znajdują się tu drewniane budynki mieszkalne i gospodarcze, typowe dla ludowej architektury chłopskiej i rzemieślniczej, a także gotycko-renesansowy dwór ze wsi Parížovce, który jest najstarszym zachowanym dworem ziemianina na Liptowie z przełomu XIV/XV wieku.
Znajdują się tu jednak także zabytki z innych części Liptowa, razem około 60 budynków.
Prawie do każdego z budynków znajdujących się na terenie skansenu można swobodnie wejść i zobaczyć przygotowaną tam ekspozycję. W każdym budynku i pomieszczeniu znajduje się informacja o tym skąd pochodzi, kto go użytkował i w jakim celu. Co miłe i sympatyczne to to, iż opisy te przygotowano także w języku Polskim, dlatego nie ma problemy ze zrozumieniem ciekawej historii.
Teren skansenu zajmuje obszar o szerokości 400 metrów i długości jednego kilometra od bramy wjazdowej do bramy końcowej.
Od jakiegoś czasu w skansenie jest ekspozycja Poważskiej Kolei Leśnej (Považskej lesnej železnice) z torem wąskotorowym o długości jednego kilometra. Warto zajrzeć, zwłaszcza gdy masz dzieciaki.
One lubią takie atrakcje 🙂
Skansen w Pribylinie nie jest miejscem zatłoczonym, a to bardzo ułatwia i uprzyjemnia zwiedzanie.
Jeśli zatem nie przepadasz za tłumami, to w tym miejscu się zrelaksujesz i wyciszysz. A że obszar jak wspomnieliśmy wcześniej nie jest sztucznie nadmuchany, to masz na ten relaks jakieś 2 godzinki. W tym właśnie czasie spokojnie zobaczysz wszystkie budynki oraz ekspozycje.
Zatem wrzuć skansen do swej listy miejsc wartych zobaczenia 🙂
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂
A.D.2017