Prószków
Do Prószkowa ściągnął nas oczywiście pięknie zachowany renesansowy zamek, w którym obecnie co prawda znajduje się Dom Pomocy Społecznej, ale wcale nie odbiera mu to uroku i wdzięku.
Po małym miasteczku rzecz jasna również się przespacerowaliśmy, by poznać się z tym miejscem bliżej i kilka wydaje się kadrów udało się zrobić tak, by przybliżyć Wam miejsce, do którego być może kiedyś przy okazji wstąpicie.
Zapraszamy do naszego wpisu, a spacer zacznijmy w takim razie od miasta, by na deser zostawić sobie niezłą wisienkę.
Jak już zapewne zauważyliście, miasto jest tak małe, że praktycznie z każdego miejsca widać zarówno kościół jak i pałac.
Sama miejscowość sięga swoją historią do roku 1560 i położona jest w niezwykle atrakcyjnym miejscu jakim jest makroregion Nizina Śląska.
Wracając do budowli sakralnych, to w Prószkowie znajdziecie dwa kościoły;
Kościół poewangelicki
Dawny kościół ewangelicki, wzniesiony w 1866 roku.
Po wybuchu II Wojny Światowej miejscowi protestanci nie wznowili swojej działalności.
Po zakończeniu wojny pozostał opuszczony, a obecnie odbywają się w nim lokalne wydarzenia kulturalne.
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jerzego
Murowana świątynia powstała w 1578 roku, a jej fundatorem był hrabia Jerzy Prószkowski, równolegle realizujący budowę swojej renesansowej rezydencji. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1644 roku, kościół został spalony przez wojska szwedzkie. Odbudowa świątyni w stylu barokowym według projektu florenckiego architekta Giovanniego Seregno trwała do 1687 roku. W tym kształcie kościół istnieje do dzisiaj.
Browar
Tradycja ważenia piwa w niewielkiej miejscowości Prószków sięga co najmniej 1783 roku. Dowiadujemy się o tym z jednego z dokumentów z 1823 roku stwierdzającego obecność w miejscowości trzech szynkarzy i jednego piwowara.
Obecne budynki browaru w Prószkowie powstały około 1850 roku, a w 1879 roku browar został przejęty przez Juliusa Krombholza, który przebudował i zmodernizował zakład. Kolejną rozbudowę browaru przeprowadził syn Juliusa Krombholza, Alfred. W tym czasie zakład został wyposażony w maszyny parowe. Produkowane w nim było piwo jasne „Lagerbier” i słodowe „Malzbier”, również Pilsner oraz piwo ciemniejsze typu monachijskiego „Münchner”. Po I wojnie światowej z uwagi na trudną sytuację gospodarczą browar został zamknięty.
Obecnie w budynkach po byłym browarze znajduje się Dom Pomocy Społecznej.
Zamek
Zaprojektowany przez włoskich architektów, jego budowę rozpoczął w 1562 roku baron Jerzy Prószkowski, wysoki urzędnik cesarki. W myśl renesansowego założenia budowla łączy cechy reprezentacyjnej budowli z elementami obronnej warowni. W 1644 roku zamek został spalony przez wojska szwedzkie, odbudowany i przekształcony w 1677 przez mediolańskiego architekta Jana Seregano, przez co zatracił pewne cechy budowli pierwotnej. W 1769 roku po śmierci Leopolda Prószkowskiego, ostatniego z rodu, przeszedł na własność rodziny Dietrichsteinów. Majątek należał do tej morawskiej rodziny do 1783 r., kiedy to odkupił go król pruski Fryderyk II. W latach 1845-47 częściowo przekształcony w związku z adaptacją na Akademię Rolniczą, a po jej rozwiązaniu, dostosowywany do potrzeb szpitala.
Na zewnątrz budynku nad bramą wjazdową, można obejrzeć, m.in. tarcze herbowe Prószkowskich, dekoracje stiukowe z plafonami w dawnej sali rycerskiej i kaplicy, na dziedzińcu basen fontanny marmurowy prawdopodobnie z XVIII w. Na ścianach zewnętrznych (od strony parku) fragmenty scen batalistycznych i prawdopodobnie mitologicznych, wykonanych techniką sgraffitową.
Obecnie mieści się tu dom pomocy społecznej.
Prószków to kolejny przykład niewielkiej miejscowości skrywający wiele interesujących historii.
Także nie pozostaje nic innego jak zajrzeć do Prószkowa i szukać kolejnych tak ciekawych miejscówek 🙂
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂
A.D.2021