SPYCIMIERZ





Spycimierskie Boże Ciało za sprawą kwietnych dywanów ma nie tylko religijny wymiar.

Często jako turyści wyjeżdżamy poza granice kraju, by zobaczyć coś tradycyjnego u innych, gdy tymczasem na naszym polskim podwórku również dzieją się ciekawe rzeczy. Tym samym postanowiliśmy któregoś roku pojawić się w Spycimierzu, by na własne oczy zobaczyć kwietne dywany oraz co chyba ważniejsze jak one powstają na trasie procesji.
A jest co zobaczyć, tym bardziej, że zwyczaj ubierania drogi w Spycimierzu na uroczystość Bożego Ciała jest szacowany na ponad 200 lat, co tym bardziej zachęca do odwiedzin tej imprezy.
Zapraszamy do galerii.


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Dywany z żywych kwiatów z okolicznych łąk i ogrodów.

Trasa procesji Bożego Ciała w Spycimierzu początkowo była zdobiona wyłącznie piaskiem, z czasem zaczęto ubierać ją kwiatami. Najpierw nie układano z nich wzorów, lecz wszystko razem mieszano i wysypywano na drogę.
Od najdawniejszych czasów brzegi drogi obkładane są liśćmi kasztanowców.


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Boże Ciało to święto ruchome, obchodzone zawsze w czwartek, 60 dni po Wielkanocy.

Od tego, czy przypada wcześniej czy później, zależy, czym jest ubrana droga i jakie dominują barwy. Najważniejszą część materiału do strojenia dywanów stanowią pospolite polne kwiaty (chabry, maki, łubin) zbierane w całej okolicy.


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Kiedy zbliża się Boże Ciało, najpóźniej trzy dni przed nim, wszyscy, którzy mogą, wyruszają na zbieranie kwiatów, nie zważając na skwar i żar z nieba.

Kiedyś ubierano kwiatami, jakie można było uzbierać, dojeżdżając rowerem, a teraz można nawet dojechać samochodem do dalszych okolic. Dywany są z roku na rok bogatsze, więc kwiatów potrzeba więcej – opowiada Maria Pełka, mieszkanka Spycimierza, pierwsza prezeska Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”. – Kiedy pada deszcz, zrywamy kwiaty w ostatniej chwili, bo mokrych nie da się przechowywać. Zwykle dominuje jaśmin, bez i buldynes. Do tego materiały dekoracyjne – liście, gałązki, kłosy, kora, mchy, szyszki – te gromadzone są znacznie wcześniej – dodaje.


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Większość kwiatów nie nadaje się do dłuższego przechowywania.

Zerwane kwiaty szybko tracą kolor, dlatego wielu parafian hoduje je w ogródkach i zrywa bezpośrednio przed ułożeniem.
Zebrany materiał zazwyczaj przechowywany jest w chłodnym, przyciemnionym i wilgotnym miejscu, najczęściej w piwnicach, garażach i stodołach.
Tymczasem złapała nas ulewa…


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Materiał do układania dywanów musi być gotowy w przeddzień uroczystości.

Samo dekorowanie zaczyna się w dniu Bożego Ciała od rana, by na mszę świętą o godzinie 17:00 trasa procesji była już ustrojona. Po nabożeństwie cały orszak przechodzi po kwiatowym dywanie do czterech ołtarzy.


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Przygotowania do uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu zaczynają się już na kilka dni przed świętem.

Zgromadzone w chłodnych piwnicach i garażach kosze płatków kwiatów ogrodowych i polnych, liści kasztanowców, kłosów zbóż i traw, mchu, gałązek iglaków trzeba co rusz doglądać, by zachowały swą świeżość. Materiału do tworzenia kolorowych kompozycji potrzeba dużo, czasu na ich usypanie jest niewiele, a w dodatku trzeba zawsze poczekać do ostatniej chwili, bo rośliny są nietrwałe.


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Tutaj nikt nie powie, że nie pójdzie, nie pozbiera kwiatów i tym sposobem zawsze droga jest ubrana.

W początkowej fazie tworzenia się tradycji wystrój był skromniejszy, gdyż przodkowie Spycimierzan do przystrajania drogi używali piasku i zielonych gałązek, dopiero potem pojawiły się kwiaty. Trasa procesji o długości ponad kilometra już od godz. 9 w dniu święta pokrywana jest kolorowym, wzorzystym dywanem kwiatowym o szerokości dwóch metrów, natomiast pobocza zdobią młode brzozy i olchy, czasem proporczyki.


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Między Spycimierzanami istnieje konkurencja, by w każdym kolejnym roku stworzyć coś wyjątkowego, czego nie ma u sąsiadów.

Ale to raczej przyjazna konkurencja, bo trzeba zaznaczyć, że na drodze przejścia procesji nie ma pustych plam – jeśli gdzieś mieszkają osoby, które nie mogą same stworzyć dywanu, albo wzdłuż trasy nie ma domów, to przystrajają je ochotnicy, także z innych miejscowości, np. za część przed plebanią i czwarty ołtarz odpowiadają parafianie z Człop i Człopek. Pierwszy ołtarz i jego otoczenie stroją mieszkańcy Zielenia, bramę przy kościele – parafianie z Leśnika, a wierni z Kolonii Spycimierz dekorują kościół i ołtarz polowy. Od paru lat kilkumetrowy fragment trasy przed kościołem stroją Włosi ze Stowarzyszenia Infioritalia, których ze spycimierzanami połączyła kwiatowo-religijna tradycja.
Tymczasem zaczynają się oficjalne uroczystości. Wysocy ranga urzędnicy i kościelni poklepią się trochę po plecach, wspomną jak to ciężką pracą rąk swoich mieszkańców piękne dywany ułożyli i przejdą do meritum…


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Pierwsze czarno-białe zdjęcie spycimierskich dywanów znajduje się w kronice parafialnej i pochodzi z 1957 roku.

Obecnie do Spycimierza na święto Bożego Ciała ściągają dosłownie istne tłumy. Prawdziwe szaleństwo rozpoczęło się po tym, jak w grudniu 2021 roku tradycję tworzenia dywanów wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Podobno normalnie odwiedzało Spycimierz około 20 tys. turystów, a obecnie przewija się przez Spycimierz ponad 50 tys. ludzi. Na miejscowość, która ma na co dzień około 300 mieszkańców, to jest naprawdę ogrom!
Tymczasem ostatnie szlify…


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Spycimierzanie potrafili zadbać o swoje niematerialne dziedzictwo kulturowe i uczynili z niego swoją markę.



Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz



Efekt końcowy jest zbiorowym dziełem sztuki ulotnej, która wyraża religijność, kreatywność i uznanie dla piękna przyrody.

Tym większa jest satysfakcja, gdy po spełnieniu wszystkich kryteriów Spycimierskie Boże Ciało jako jedna z pierwszych tradycji z Polski zostało zaliczone w poczet światowego dziedzictwa UNESCO.
Nam najbardziej podobały się przygotowania i tworzenie dywanów kwiatowych. To naprawdę robi wrażenie i naszym zdaniem jest to najciekawszy element tego święta.
Zatem jeśli zechcesz się wybrać by zobaczyć te cudeńka na własne oczy, to polecamy przybyć tu od rana.
Tymczasem procesja, a my się żegnamy i do innych galerii zapraszamy 🙂


Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz

Spycimierz




 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę