NOWA SÓL





Położona nad Odrą w południowej części województwa lubuskiego

Powstanie miasta związane jest z utworzeniem tu ponad 450 lat temu warzelni soli i osady Neusalz (1563). Zadaniem funkcjonującego do początków XVIII stulecia zakładu było dostarczanie na rynek Śląska soli jadalnej, którą sprowadzano w postaci soli morskiej i uzdatniano do spożycia. Nadodrzańskie położenie osady sprawiło, że po zamknięciu warzelni jej mieszkańcy mogli się utrzymać z zajęć, które dawała im rzeka – rybołówstwa, szkutnictwa czy przewoźnictwa rzecznego.
Te walory miejscowości sprawiły, że w roku 1743 król Prus Fryderyk II nadał Nowej Soli prawa miejskie.
No to rzućmy okiem na to 40 tysięczne miasto 🙂


Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól



Na początku XIX wieku za sprawą uruchomionej fabryki nici i huty żelaza miasto stało się liczącym ośrodkiem przemysłowym

W latach 80. XIX w. powstała fabryka mebli, wytwórnia papieru, parowy tartak i fabryka maszyn rolniczych. Znaczącą rolę w żegludze na Odrze odgrywał port przeładunkowy oraz miejscowa stocznia.
W 1871 roku za sprawą budowy mostu otwarto stałe połączenie z drugim brzegiem Odry. W tym samym czasie miasto otrzymało połączenie kolejowe z Wrocławiem i Zieloną Górą. Rozwinęła się także strefa usług dla mieszkańców. Powstawały restauracje, gospody i hotele. Właściciele przedsiębiorstw budowali okazałe kamienice, wille oraz fundowali szpitale i biblioteki.
Powstawały również osiedla robotnicze. Szczególnie dbano o zieleń zakładając liczne parki.


Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól



Po zakończeniu I wojny światowej, miasto śmiało zainwestowało

Powstał między innymi szpital, nowy most odrzański, ale też i pierwsze osiedla mieszkaniowe.
W 1945 roku miasto znalazło się w granicach Polski i zostało zasiedlone przez ludność polską.


Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól



W 2 połowie XX stulecia nadal funkcjonowały w mieście dawne zakłady przemysłowe – fabryka nici, huta żelaza, stocznia i port przeładunkowy na Odrze

W latach 70. i 80. Nowa Sól należała do z najbardziej uprzemysłowionych miast w tej części Polski. Dynamiczny rozwój miasta zahamowany został w końcu stulecia. Skutkiem przemian ustrojowo-gospodarczych było załamanie ekonomiczne i zamknięcie wiodących zakładów przemysłowych.
Na początku XXI stulecia kryzys został przezwyciężony i miasto weszło ponownie na drogę rozwoju. Powstały nowe gałęzie przemysłu a miasto objęto programem rewitalizacyjnym, który stopniowo zmienia oblicze Nowej Soli. Ważnym aspektem przemian jest ponowne zwracanie się miasta w kierunku Odry, która po dramatycznych wydarzeniach powodzi w 1997 roku staje się ponownie miejscem rekreacji nie tylko nowosolan.


Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól



Kościół pw. św. Antoniego

To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Nowej Soli .
Świątynia została wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku i reprezentuje neoromanizm, a jej charakterystyczna wieża wyróżnia się na tle miejskiej architektury.


Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól



Nowa Sól może się również pochwalić kilkoma muralami

Co prawda nie wszystkie widzieliśmy, ale ten pod nazwą ”Podwórko” przypadł nam nawet do gustu 🙂
Tym kolorowym akcentem kończymy naszą wycieczkę po Nowej Soli i zapraszamy Cię do kolejnych naszych odsłon.


Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól

Nowa Sól




Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę