UNIEJÓW





Niewiele polskich miast wielkości Uniejowa ma tyle znamienitych atrakcji.

Poczynając od zabytków historii, poprzez niematerialne dziedzictwo kultury, idąc aż po dobrze wykorzystane bogactwo przyrody.
W tej galerii przejdziemy się przez niewielki Rynek, zajrzymy do XIV wiecznej kolegiaty, pójdziemy i ”przyatakujemy” zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich, odwiedzimy termy, posiedzimy nad rzeką Wartą i zajrzymy do zagrody młynarskiej.
Zapraszamy do małego miasteczka o wielkich możliwościach.


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



Rynek

Uniejów, co może niektórych z Was zdziwić jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości Uneievo pochodzi z 1136 r. z bulli papieża Innocentego II. Prawa miejskie miasto otrzymało około 1285-1290 r. od abp. Jakuba Świnki.
Centralnym punktem tego miasta jest malutki czworoboczny Rynek, otoczony z trzech stron XIX wiecznymi kamieniczkami. Czwartą stronę stanowi park.


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



Wieża zegarowa

Historię swoją ma, a jakże. Powstała w roku 1901 a inicjatorem budowy był długoletni proboszcz w Uniejowie ks. kan. Tomasz Bukowski. Z przekazów ustnych wynika, iż na budowę podwalin wieży użyto głazów z wioski Góry położonej nad Wartą. Na miejsce budowy były one transportowane na drewnianych płozach ciągniętych przez woły.
Przed przystąpieniem do budowy naziemnej części wieży, na drewnianej jeszcze wtedy konstrukcji zawisły trzy dzwony. Następnie całość otoczono ceglanymi ścianami. W okresie II wojny światowej Niemcy dwa mniejsze dzwony zrabowali, natomiast trzeci, największy z nich – Florian został potłuczony wewnątrz dzwonnicy.


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



Plac Chrystusa Króla

Dla trwających w wierze, Uniejów ma niewielki Plac Chrystusa Króla. Niegdyś w tym miejscu stał drewniany kościół pw. św. Mikołaja, który spłonął w roku 1770. 163 lata później tj. w roku 1933, dzięki staraniom ks. Leonarda Sawickiego postawiono na jego miejscu 2,5 metrową figurę Najświętszego Serca Jezusowego.
W okresie II wojny światowej okupant rozbił rzeźbę Chrystusa na cztery części zaś piaskowy monument wywiózł w nieznane miejsce. Parafianie za zgodą ówczesnej żandarmerii zdołali przewieźć potłuczoną figurę do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i złożyć w kaplicy chrzcielnej. Po zakończeniu działań wojennych z inicjatywy ks. Władysława Góry rzeźbę naprawiono i ponownie ustawiono na jej pierwotnym miejscu.
W 2006 roku obok zabytkowej figury stanęły jeszcze dwie: św. Bogumiła i św. Jana Pawła II. Dla mocno zainteresowanych dodajmy, że są one wykonane ze szwedzkiego, czerwonego granitu o nazwie Wanga i powstały w pracowni kamieniarskiej Violetty Oleksik w Sieradzu.


Uniejów

Uniejów

Uniejów



Kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP

To prawdziwa architektoniczna perełka z XIV wieku. W prezbiterium tej wybudowanej w 1349 roku gotyckiej świątyni zachowało się XIV-wieczne sklepienie krzyżowo-żebrowe. Znajduje się tu również sarkofag św. Bogumiła, arcybiskupa i pustelnika, ufundowany w 1666 roku przez abp. Wacława Leszczyńskiego, w formie tumby z czarnego marmuru, na której umieszczono półleżącą postać świętego z brązu w szatach biskupich. Jest to drugi co do wieku zabytek tego typu w Polsce, po konfesji św. Stanisława w Krakowie na Wawelu, a przed konfesją św. Wojciecha w Gnieźnie.


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich

Został wybudowany w latach 1360–1365 na miejscu starej fortalicji drewnianej, zniszczonej podczas najazdu Krzyżaków na miasto w 1331. Inicjatorem budowy zamku był arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki. Po pożarze w 1525 obiekt został przebudowany przez starostę Stanisława z Gomolina na renesansową rezydencję, którą ukończono w 1534.
W roku 1836 z nadania cara zamek z tytułem hrabiowskim otrzymał za zasługi w tłumieniu powstania listopadowego pochodzący z Estonii generał Karol Toll, który jednak nigdy w nim nie zamieszkał. Dopiero jego syn Aleksander Toll w 1848 dokonał klasycystycznej przebudowy obiektu w stylu romantycznym. Tollowie spolonizowali się i władali w zamku do końca I wojny światowej.
W latach 1956-1967 zamek odrestaurowano i zaadaptowano na archiwum. Aktualnie mieści się w nim hotel wraz z centrum konferencyjnym oraz restauracja.


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



Zamek w Uniejowie to jedna z najlepiej zachowanych budowli obronnych na terenie województwa łódzkiego.

Zamek jest też jednym z nielicznych tego typu obiektów w Polsce, które przez cały okres istnienia były użytkowane.
Oczywiście jak to na przełomie wieków bywało, tak i tutaj wdarła się klasyka. Czyli zamek był wielokrotnie przebudowywany, zatem i pierwotna surowość jego formy uległa z czasem zatarciu, co nie znaczy, iż podczas zwiedzania nie można dostrzec pewnych pozostałości średniowiecznych w postaci ciasnego dziedzińca i gotyckiej wieży, a we wnętrzach – nieco młodszej, ale równie klimatycznej sklepionej kolebkowo kaplicy ozdobionej freskami z przedstawieniem św. Wojciecha, Chrystusa i Matki Boskiej.


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



Zamek użytkowany jest przez Radę Naczelną Zrzeszenia Studentów Polskich i pełni rolę ośrodka konferencyjno-szkoleniowego i hotelu.

W odrębnej jego części funkcjonuje restauracja, dostępny do jest dziedziniec i 37-hektarowy park, w którym rośnie 60 gatunków drzew i krzewów, niekiedy egzotycznych, jak cyprysik, kłęk kanadyjski i platan.
Każdego roku w pierwszy weekend lipca organizowany jest w Uniejowie Wielki Turniej Rycerski.


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



Warta

Prze Uniejów przepływa rzeka Warta. Teren przy rzece jest dobrze zagospodarowany i po intensywnym zwiedzaniu można na łonie natury miło spędzić czas. Mało tego, do rzeki prowadzi rura z odpływem wód termalnych z pobliskich term, więc jeśli komuś rzeka za zimna, to w tym miejscu z pewnością na chłód nie powinien narzekać 😉


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



Termy

Skoro już jesteśmy przy wodzie, to trzeba tu nadmienić, że gdyby niestety nie Termy, to Uniejów byłby pewnie z lekka zapomnianym miejscem, o którym mało kto by słyszał. Termy, na dodatek bardzo atrakcyjne dały miastu nowe życie. Nam się tak spodobało, że już trzykrotnie byliśmy w Uniejowie 🙂
Natomiast co tu pisać o termach… są ok, a po basenach można przyciupać w kręgle, potańczyć na dyskotece, albo najzwyczajniej napić się piwa w pobliskim browarze Wiatr 🙂


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



Zagroda Młynarska.

Znajduje się w niedalekiej odległości od term, a warto tu zajrzeć choćby z tego względu, iż właśnie na terenie zagrody, aczkolwiek można by powiedzieć – w zespole muzealno noclegowym znajduje się aż pięć zabytkowych obiektów z dawnych czasów, które zostały zebrane z całego województwa łódzkiego.
A znajdziesz tu;
  • dwa wiatraki uniejowskie
  • koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc
  • dwór z miejscowości Nagórki
  • budynek inwentarski z Uniejowa
  • chałupa ze Skotnik.


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



Hotel Kasztel

Może to nie zabytek, ale zrobiony w całkiem przyjemnym dla oka stylu, znajduje się przysłowiowy rzut kamieniem od Zagrody Młynarskiej.
W środku nie byliśmy, ale jako, że z zewnątrz naprawdę ciekawie się prezentuje, więc chwilę mu poświęcamy 🙂


Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów

Uniejów



I taki to właśnie malutki i niepozorny Uniejów.

Pokazaliśmy wszystko, co odwiedziliśmy będąc te kilka razy w Uniejowie. Od ostatniego naszego razu w 2018 roku pewnie wiele zmian nastąpiło, tym bardziej, że z ust mieszkańców słyszeliśmy o wielkiej rozbudowie term. Czy tak jest, być może się przekonamy, jeśli raz jeszcze się wybierzemy do Uniejowa, co jest wielce prawdopodobne, bo nie wiedzieć czemu, jakiś sentyment czujemy do tego miasteczka.
Tymczasem kończymy nasz wpis a Tobie polecamy miejscówkę, bo naprawdę jest co tu robić, tym bardziej, że wokół Uniejowa też znajduje się sporo atrakcyjnych miejsc, co można przełożyć na pożyteczne z użytecznym 😉


Uniejów

Uniejów




Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę