KORFANTÓW





Miasto położone na Nizinie Śląskiej, w dolinie Ścinawy Niemodlińskiej

Miejscowość założono jeszcze w XIII wieku jako Hurthland i może pochwalić się kilkoma zabytkami. Nazwa miasta często ulegała zmianom. Często pojawiały się wszelkie odmiany nazwy Friedland, która z czasem została spolszczona jako Fryląd lub Fyrląd.
W 1946 roku, ze względu na niemieckie pochodzenie nazwy miasto na cześć Wojciecha Korfantego przemianowano właśnie na Korfantów, a które obecnie zwiedza się z przyjemnością. Warto zobaczyć przede wszystkim kościół Świętej Trójcy wzniesiony pod koniec XIII wieku. Choć był wielokrotnie przebudowywany, to do dziś zachował się m.in. późnoromański, granitowy portal wejścia głównego. Koniecznie trzeba zobaczyć też zespół zamkowy z 1616 roku. Sam zamek usytuowany jest na wzgórzu i otacza go park z roku 1800. Na dobrą kawę warto natomiast wybrać się do serca miasta, czyli na rynek, który jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku był brukowany. Obecnie znajduje się tu malowniczy skwer miejski. Większość kamieniczek powstała w XIX w. Są one piętrowe, murowane z cegły, otynkowane, z wąskimi sieniami przelotowymi. Centralną budowlą na rynku jest dwupiętrowy ratusz, pochodzący z początków XX wieku.
Zapraszamy do galerii, a zaczynamy od niewielkiego rynku.




Zamek w Korfantowie powstał najprawdopodobniej w XVII wieku jako kompleks pałacowo-parkowy

Później majątek, jak to już w takich sytuacjach bywa, wielokrotnie zmieniał właścicieli, sam obiekt zaś był trzykrotnie rozbudowywany – w XVIII i XIX wieku.
Po wojnie zamek niszczał aż został przeznaczony na ośrodek zdrowia, dziś mieści się tu Opolskie Centrum Rehabilitacji, przez co stracił wiele cech stylowych.


Korfantów

Korfantów

Korfantów

Korfantów

Korfantów



Zamek oparty jest na kształcie podkowy i znajduje się na niewielkim wzgórzu

Czworoboczny dziedziniec otaczają trzy skrzydła, a sam zamek otwarty jest od zachodu. Od wschodu natomiast do budowli prowadzi budynek bramny.
Zamek powstał z kamienia i cegły, w części centralnej zdobi go ryzalit z drzwiami wejściowymi i kamiennym portalem. W północno-wschodnim narożu góruje wysoka kwadratowa wieża, a w części południowej widoczna jest przysadzista baszta.
Sam zamek otacza zabytkowy park z 1800 roku, niegdyś piękny, dziś czeka na odzyskanie dawnego blasku. Odnaleźć w nim można cenne okazy starych dębów, liczące nawet 300-400 lat.


Korfantów

Korfantów

Korfantów

Korfantów

Korfantów



Detali niestety jest niewiele



Korfantów

Korfantów

Korfantów



Niedaleko zamku wznosi się okazały kościół Św. Trójcy

Świątynia wznosi się na niewysokim wzgórzu świątynnym i jest bardzo okazała. Warto tu zajrzeć. Dokładnie nie wiadomo, kiedy powstała, choć przypuszcza się że już w końcu XIII wieku dominowała w regionie, na co wskazuje wygląd granitowego portalu wejściowego, znajdującego się w najstarszej części kościoła. Pierwsza potwierdzona informacja o kościele w Korfantowie pochodzi z 1335 roku.


Korfantów

Korfantów

Korfantów

Korfantów

Korfantów



Pierwszy kościół był jednonawowy, jednak na przestrzeni dziejów pojawiły się kaplice i grobowce właścicieli okolicznych majątków

W połowie XVIII wieku przebudowano też wieżę, która zyskała wówczas barokowy charakter. W 1909 roku nastąpiła największa zmiana w wyglądzie świątyni.
Pozostawiono wówczas dawną wieżę i dobudowano do niej trzynawowy obiekt sakralny.


Korfantów

Korfantów

Korfantów

Korfantów

Korfantów



Na koniec naszej wycieczki, zaznaczmy jeszcze tylko punkt historyczny, a potem już tylko drogą z pięknymi opolskimi krajobrazami można wracać do domu.
Ciebie oczywiście zapraszamy do innych naszych galerii 🙂


Korfantów

Korfantów

Korfantów

Korfantów

Korfantów




 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę