BYDGOSZCZBydgoszczJedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego, położona nad rzeką Brdą, przecinającą centrum miasta, nad którą toczy się życie kulturalne, biznesowe, sportowe i turystyczne…

Czego nie uczyniliśmy, a powinniśmy uczynić kolejnym razem będąc w Bydgoszczy?

Powinniśmy popłynąć tramwajem wodnym i zobaczyć najcenniejsze zabytki, poznać „wybuchową” historię miasta w Exploseum, wspiąć się na wieżę ciśnień i poszukać murali.


Bydgoszcz

BydgoszczBydgoszcz, choć złośliwi często powiadają Brzydgoszcz, na przestrzeni kilku lat przeszła niesamowicie pozytywną metamorfozę, więc nie ma to tamto

Trzeba nam jechać raz jeszcze by poznać to miasto maksymalnie jak to tylko możliwe.
Tymczasem nasz kilkugodzinny spacer po mieście z krótką historią w tle będzie musiał Ci na ten moment wystarczyć. Mamy jednak nadzieję iż ta garść informacji oraz dwie garści zdjęć wystarczą, by zachęcić Cię do odwiedzin tego naprawdę ładnego i zadbanego miasta.
Za Polską Organizacją Turystyczną piszemy, iż wycieczkę po Bydgoszczy wypada rozpocząć rejsem na pokładzie tramwaju wodnego. Dwie trasy turystyczne – Słoneczna i Staromiejska zostały tak pomyślane, aby pokazać największe atrakcje miasta. Wybierając drugą trasę doświadcza się dodatkowo emocji podczas śluzowania jednostki, zwłaszcza, że dookoła są też inne stateczki i mnóstwo kajaków. Cała „operacja” otwierania wrót i ich zamykania, podnoszenia lub opuszczania poziomu wody trwa 20 minut, podczas których można podziwiać ponad stuletnią, zrewitalizowaną Śluzę Miejską nr 2 w której oczyszczono nawet cegły w kanale!
Brzmi zachęcająco, prawda?
Tymczasem rzućmy okiem na Rynek.
Gotyku dotyk

W Bydgoszczy znajdziemy zabytki gotyckie, sprzed wielu wieków, a także sporo neogotyckich – XIX i XX-w. Warto zobaczyć gotycko-renesansowy Kościół Klarysek z kasetonowym, polichromowanym stropem i obrazem św. Stanisława Kostki pędzla samego Leona Wyczółkowskiego. Nie powinniśmy przeoczyć trzeciego, najstarszego zabytku sakralnego Bydgoszczy jakim jest późnogotycki Kościół garnizonowy pw. NMP Królowej Pokoju. Największą natomiast świątynią miasta jest monumentalna Bazylika Mniejsza św. Wincentego a Paulo, której nawa główna inspirowana była rzymskim Panteonem. Dominuje nad nią 40-m, żelbetonowa kopuła pozbawiona jednak okulusa, czyli otworu u szczytu sklepienia, jaki wyróżnia włoski oryginał.


Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz

BydgoszczNajstarszym kościołem w Bydgoszczy a zarazem najstarszą jej budowlą jest gotycka Katedra św. Marcina i Mikołaja z rokokowym wyposażeniem i ubiegłowiecznymi, bardzo kolorowymi polichromiami kojarzącymi się z malarstwem Mehoffera czy Matejki. W tym otoczeniu jaśnieje złotem, ukoronowany obraz Matki Bożej z różą, która lewym ramieniem zagarnia do piersi dzieciątko. To ze względu na otaczane od sześciu wieków czcią płótno Madonny znajduje się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Katedra stanowi najważniejszy zabytek bydgoskiego Starego Miasta. Doskonale widać ją z pokładu tramwaju wodnego tak jak neogotycki budynek Poczty Polskiej. Od niedawna znów zdobi go zegar, remontowany przez dekadę, a teraz zsynchronizowany z satelitą, co ma gwarantować punktualność. My jeszcze bez zegara mamy fotkę…


Bydgoszcz

Bydgoszcz

BydgoszczNad Brdą posadowione są też, jakby przytulone do siebie trzy szachulcowe spichlerze o nierównych wysokościach, wspomnienie po czasach, gdy Bydgoszcz żyła z handlu, korzystając z dobrodziejstw arterii wodnej łączącej Wisłę przez Kanał Bydgoski z Notecią i Odrą, a więc z zachodem Europy. Dziś spichrze służą jako przestrzeń wystawowa Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Imię wielkiego malarza młodopolskiego placówka nosi nie przez przypadek. Artysta był zachwycony Bydgoszczą, którą często odwiedzał i podarował miastu wiele swoich prac.


Bydgoszcz

BydgoszczPewnie by tak można jeszcze długo wymieniać co i gdzie należy zobaczyć, ale to zrobimy gdy bliżej się z Bydgoszczą poznamy 🙂

Na pewno wielkim atutem przyciągającym wzrok są domy w zabudowie szachulcowej, które tak bardzo lubimy, więc i na nich również swą uwagę mocniej skupiliśmy.


Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz

BydgoszczPrzeplatanka gotyku, nowoczesności w dobrym guście połączone

Cóż chcieć więcej, prawda?
Jedno jest pewne. Na kilka godzin to zdecydowanie za mało by poznać się z Bydgoszczą. Weekend brzmi już o wiele lepiej, więc jeśli się zdecydujesz na ten krok, to ta opcja weekendowa będzie o wiele bardziej poznawcza.

 


Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz
 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 
A.D.2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę