Ponta do Pargo

W tym wpisie pragniemy Cię zabrać na najbardziej na zachód wysuniętą część Madery – Ponta do Pargo, na której znajdziesz latarnię morską położoną w niesamowitych okolicznościach przyrody.
Tym razem będzie krótko, acz treściwie 🙂
Dotrzeć tu możesz w najprostszy sposób, czyli samochodem. Podobno autobusem też się da. My wybraliśmy opcję pierwszą.
Po dotarciu na miejsce, jednak to nie latarnia rzuca się pierwsza w oczy, a klif na którym ona stoi. Widoki z tego miejsca są tak zachwycające, że można by było niejedną godzinę tu spędzić, wpatrując się niczym w ekran telewizora na spektakl, który przygotowała matka natura. 
Słowo o latarni

Została zbudowana w 1922 roku, ma niewiele ponad 14 metrów wysokości i w porównaniu do najwyższej latarni morskiej Jeddah Light, której wysokość to prawie 133 metry, czyni ją skromnym i malutkim budyneczkiem gdzieś na bezkresnych wodach oceanu.
Ale ta mała latarnia ma coś, czego nie ma Jeddah Light, znajdująca się w Arabii Saudyjskiej, oraz nie ma zdecydowana większość latarni na świecie, a mianowicie…
Jest jedną z najwyżej położonych latarni na świecie!!!
Jej światło znajduje się na wysokości 317 metrów nad poziomem morza!!!
Taka mała, a tak dużo może, więc nie zawsze rozmiar ma znaczenie 😉
Mało tego; światło latarni Ponta do Pargo widoczne jest z ponad 26 mil morskich, a Jeddah Light może pochwalić się zasięgiem jedynie na odległość 24 mil morskich.
No i taka to krótka historia morskiej latarni na Maderze.
Miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, jeśli poruszasz się po wyspie autem.
Klify za którymi jest już tylko 300 metrowa przepaść naprawdę robią wrażenie. Nie wychylaj się tylko za mocno, bo potrafi tutaj nieźle wiać, więc o tragedię nie trudno.
Także ten tego… kurtka, auto i na Ponta do Pargo 🙂

Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebookaBędzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 A.D.2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę