Pałac Jedłownik






Pałac, nazywany również dworem, a nawet zamkiem w Jedłowniku, pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Edward Braumn jest właścicielem majątku od roku 1860, natomiast od roku 1882 właścicielami zostają bracia Bruno i Alfred Hirsch.
W roku 1899 majątek zakupuje Gotfryd Hess, który zbudował pałac, a który potem sprzedaje Fritzowi von Friendlanderowi Fuldzie.




Pałac w Jedłowniku to eklektyczna budowla wybudowana w neorenesansowym stylu posiadająca wieżę uwieńczoną dachem namiotowym. Pałac jest otoczony zadbanym dwuhektarowym parkiem krajobrazowym, ale to zapewne zasługa sióstr zakonnych, pod opieką których pałac się znajduje. Pod patronatem kościelnym pałac znajduje się od roku 1934 i od tego też czasu jest siedzibą wspomnianych już sióstr zakonnych, a dokładniej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.




Intencjami zakonu do wybuchu II wojny światowej było niesienie pomocy tak zwanym ”upadłym kobietom”. Podczas wojny Niemcy zarządzili , aby w pałacu powstał szpital polowy, ale również był to punkt dla przesiedleńców, tak zwanych Übersiedler, którzy mając pochodzenie niemieckie uciekali przed armią sowiecką.
Po wojnie Siostry wracają i wznawiają swoją działalność, która w roku 1951 przechodzi turbulencje i musi zmienić swój charakter ośrodka, gdyż ”niemoralność społeczna” była źle widziana przez rządzących i nie pokrywała się z propagowaną przez ówczesną władzę ideologią. ”Upadłe” dziewczęta poupychano wobec tego w poprawczakach, a sam pałac otrzymał status ośrodka opieki dla dzieci i osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Obecnie pałac to Dom Pomocy Społecznej, co uniemożliwia zwiedzanie budynku od środka.


Pałac w Jedłowniku Wodzisław Śląski


 



Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę🙂

 



A.D.2021

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę