Rudziniec




Rudno Małe, bo taka była pierwotna nazwa obecnej miejscowości Rudziniec, leży w powiecie gliwickim, a pierwsze wzmianki o wiosce pojawiły się już w roku 1305. 
Jednym z zabytków Rudzińca jest właśnie neoklasycystyczny pałac wzniesiony w połowie XIX wieku, który w swej historii podczas III powstania śląskiego zasłużył się między innymi tym, iż mieścił się w nim sztab powstańczy.
W Rudzińcu znajduje się też leżący na Szlaku Architektury Drewnianej, kościół p.w. św. Michała Archanioła, oraz niezwykle atrakcyjna śluza na kanale gliwickim.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym rudzinieckim atrakcjom, choć w przypadku pałacu remoncik byłby już wskazany.



Rudziniec w latach 1787 – 1833 był siedzibą rodziny von Groeling z Pniowa. Niestety brak jakichkolwiek informacji o wyglądzie pałacu z tego okresu.
W roku 1846 Rudziniec przechodzi w ręce rodziny von Ruffer – Rother, która ufundowała pałac, zbudowany przed 1860 rokiem.
Rok 1874 to ogromny pożar, który niszczy znaczną część wioski, nie oszczędzając tym samym pałacu.
Odbudowany w latach 1874 – 1876, natomiast obecny wygląd w stylu neorenesansu włoskiego, zawdzięcza przebudowie z 1907 roku.



O historii pałacu

Lata rozbudowy i świetności kompleksu przypadają na okres zarządzania nim przez Hugo von Ruffera, najstarszego z trojga dzieci państwa von Ruffer. Z jego inicjatywy powstał niezwykle urokliwy park otaczający pałac, urządzony w stylu angielskim z egzotycznymi okazami drzew i krzewów. Jego częstymi gośćmi byli członkowie rodziny Ballestrem, właściciele Pałacu w Pławniowicach. Karol Rother, siostrzeniec Hugo von Ruffera odziedziczył majątek i mieszkał w nim prawie do końca II wojny światowej.



W obawie przed zbliżającym się frontem wyjechał w głąb Niemiec i nigdy już do Rudzińca nie powrócił. Po II wojnie światowej, dobra rudzinieckie przeszły na własność Skarbu Państwa a Pałac pełnił rolę mieszkalną dla pracowników PGR-u. Eksploatacja budynku powodowała jego stopniowe niszczenie. W latach 70-tych XX w. przeprowadzono generalny remont Pałacu, by następnie przeznaczyć go na cele oświatowo – edukacyjne. Po przejęciu Pałacu przez Kuratorium Oświaty, budynek przeszedł kolejny remont na potrzeby Szkoły Podstawowej. Miała też tu swoją siedzibę Biblioteka Publiczna, Ośrodek Pomocy Społecznej i Posterunek Policji. (źródło – tablica informacyjna gminy Rudziniec)



Kończąc nasz spacer wokół pałacu wspomnieć jeszcze wypada, iż pałac posiada podpiwniczenie oraz trzy kondygnacje nadziemne, zwieńczone dachem kopertowym z wieżą otoczoną żeliwną balustradą i świetlikiem. Wejście główne do pałacu osłania portyk wsparty na ośmiu kolumnach. Natomiast od strony wschodniej znajduje się wyjście na taras. Elewację budynku ozdabiają liczne detale architektoniczne, podkreślające neoklasycystyczny charakter pałacu, które niniejszym prezentujemy.



Drewniany kościół p.w. św. Michała Archanioła

Dostęp jest mocno ograniczony, dlatego też tylko zdjęcie z zewnątrz. Dla fanów drewnianej architektury jest na pewno ciekawym obiektem.
Został wzniesiony w 1657 roku i to co go wyróżnia to zachowana całość polichromii z tegoż samego roku. Ale żeby to zobaczyć, to trzeba trafić chyba na nabożeństwo…



Śluza Rudziniec

Jest unikatowa w skali pozostałych na terenie województwa śląskiego, posiada bowiem zachowane pierwotne mechaniczne układy napędu.  Udało się na niej zachować najwięcej oryginalnych urządzeń spośród wszystkich śluz na terenie województwa śląskiego. Pozwolił na to ich stan i kształt w jakim się zachowały, będąc cały czas w eksploatacji.



I tym miłym wodnym akcentem kończymy nasz wpis, ale jednocześnie zachęcamy do odwiedzin Rudzińca gdy będziesz w pobliżu. Można tu wyczuć nutkę czasów słusznie już minionych, więc to już dobry argument 😉

Zachęcamy również do odwiedzin innych naszych wpisów, a będzie też nam miło, jeśli zdecydujesz się zostawić komentarz, lub postawisz nam kawę 😉 😉 😉





Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

A.D.2021

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę