Twierdza Rupea
Siedmiogrodzcy Sasi zbudowali średniowieczny zamek znany jako twierdza Rupea
Po raz pierwszy został wymieniony w inskrypcji z 1324 roku. Znajduje się na zachód od transylwańskiego miasta Rupea w Rumunii, na bazaltowym klifie wznoszącym się na wysokość 120 metrów.
Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „rupea”, które oznacza „klif” lub „rozszczepiony kamień”.
Zapraszamy na odsłonę rumuńskiej, bardzo malowniczo położonej twierdzy.
Paleolit i wczesny neolit (5500 p.n.e.–3500 p.n.e.) to okres, w którym można znaleźć najwcześniejsze dowody ludzkich siedzib, co czyni twierdzę Rupea jednym z najstarszych zabytków archeologicznych Rumunii
Kamienne narzędzia, ceramika, urny pogrzebowe i inne artefakty z tego okresu zostały odkryte podczas wykopalisk archeologicznych, dostarczając dowodów na pobliską populację.
Twierdza Rupea składa się z czterech części, które są ufortyfikowane wielokątnymi wieżami
Trzy wieże obronne i dwa wewnętrzne dziedzińce zostały zbudowane na przestrzeni czasu, modyfikując ją. Ufortyfikowana struktura składa się z trzech ogrodzeń: górnej twierdzy, najstarszego budynku, w którym znajduje się studnia o głębokości 50 metrów; najnowszych modyfikacji, które obejmują Wieżę Slaninii, która jest unikalna dla wiosek saksońskich i mniejszej twierdzy.
System bezpieczeństwa górnej twierdzy, która ma powierzchnię ponad 1500 metrów, jest zbudowany wokół jej murów.
Można tu zobaczyć Wieżę Pięciokątną, rzadkość w Europie, Wieżę z Kratami oraz Kaplicę
Dolna forteca, zbudowana w XVIII wieku, pochodzi z 1850 roku i jest siedzibą straży fortecznej, a magazyn wojskowy, zbudowany na początku XIX wieku, należy do tego okresu.
Twierdza została zaatakowana i zdobyta przez Turków w latach 1432-1437, a po strasznym pożarze, który zamienił ją w popiół w 1643 roku, została opuszczona.
Twierdzę opuściła również armia Habsburgów bez żadnego gwałtownego oporu pod koniec XV wieku, kiedy Sasi wycofali się tam w poszukiwaniu schronienia
W 1790 roku twierdza została ostatecznie opuszczona, gdy potężna burza zawaliła jej dach i pozostawiła ją w ruinie.
W 1954 roku podjęto próbę renowacji, a w latach 2010–2012 twierdza odzyskała i odnowiła znaczną część swojego dawno zapomnianego dziedzictwa historycznego.
Rupea Fortress cieszy się obecnie coraz większą popularnością
Zwiedzający mogą uzyskać dostęp do tablic informacyjnych o twierdzy, sklepu z pamiątkami, a nawet wspiąć się na szczyt fortyfikacji, aby podziwiać zapierające dech w piersiach otoczenie.
Polecamy wpisać sobie to miejsce do odwiedzin podczas eksploracji Rumunii 🙂
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂
A.D.2016