KĘDZIERZYN-KOŹLE
Miasto możliwości ze słynnymi Kozielskimi Koziołkami w herbie
W swoim obecnym kształcie powstało w 1975 roku z połączenia miast Koźle, Kędzierzyn, Kłodnica, Sławięcice oraz obszaru gminy Sławięcice. Jego historia związana jest z losami Koźla, o którym mówiono i pisano już w 1108 roku, a które to prawa miejskie otrzymało w XIII w.
A skąd te koziołki?
Herb miasta przedstawia trzy czarne koźle głowy ze złotymi rogami na srebrnym tle i nawiązuje do legendarnych trzech braci Kozłów, którzy mieli tu rezydować w XII wieku w warownym zamczysku. Podanie to z kolei jest odniesieniem do historii Lecha, Czecha i Rusa, znanych ze średniowiecznych podań. Kozły stały się symbolem Kędzierzyna–Koźla, ujętym w herbie, po połączeniu wspomnianych miast.
Zapraszamy zatem na spacerek po uliczkach Kędzierzyna Koźla, a zaczniemy ud Urzędu Miasta i Marszałka, który to tegoż Urzędu pilnuje.
Pozostałości zamku Piastów Kozielskich
To najstarszy zabytek Kędzierzyna-Koźla, w którym znajduje się obecnie Muzeum Ziemi Kozielskiej.
Zamek wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, po zniszczeniach spowodowanych pożarami, został odbudowany w drugiej połowie wieku XVI. Ponownemu zniszczeniu zamek uległ podczas oblężenia francusko – bawarskiego w 1807 roku. Do naszych czasów zachował się mur oporowy wraz z fragmentami półkolistej bastei. Najciekawszą częścią zamku jest częściowo zrekonstruowana Baszta, będąca obecnie siedzibą Towarzystwa Ziemi Kozielskiej i muzeum. W stosunkowo dobrym stanie znajduje się też zespół budynków tzw. przedzamcza, pochodzący z lat 1563-1584 (podczas oblężenia w 1807 r. był to szpital garnizonowy).
Kościół pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej
Jest jednym z najstarszych obiektów na mapie Kędzierzyna-Koźla.
Świątynię ufundował baron Jan von Oppersdorf około 1570 roku. Ceglany budynek utrzymany jest w stylu neogotyckim, a w jego wnętrzu mieści się ołtarz wykonany przez firmę Ericha Adolfa projektu prof. Paula Plontke z Berlina. Pod kościołem znajdują się nieudostępnione krypty grobowe. Ostatni raz były otwarte w 1997 roku w czasie remontu po powodzi.
Jak podaje Herbert Probe, w 1323 roku pod kaplicą świątyni zbudowano kryptę książęcą kozielskich Piastów.
Interesujące atrakcje znajdą tutaj dla siebie nie tylko miłośnicy przyrody, lecz także architektury
Warto zwrócić uwagę na malownicze Stare Miasto, które jest otoczone zadbanymi, kolorowymi kamienicami.
Rynek tego miasta jest pięknie zagospodarowany i jest tu całkiem sporo zieleni, figurki koziołków oraz fontanna.
Przechadzając się po Rynku, nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie poszukali detali
Nie ma ich w Kędzierzynie zbyt wiele, ale przy bacznym zwiedzaniu coś udało się wyszukać 😉
Na środku rynku znajdował się Ratusz
Ratusz wraz z zegarem uległ w 1861 roku, wskutek uderzenia piorunem, dużemu zniszczeniu, siedem lat później pod nadzorem architekta z Głogówka Ziklera został gruntownie odbudowany.
Po II wojnie światowej wskutek zniszczeń wojennych Ratusz został rozebrany, powodem tej decyzji był zbyt wysoki koszt odbudowy budowli przewyższający możliwości miasta.
Dzisiejsze kamienice wokół rynku zostały wybudowane na przełomie XVIII i XIX wieku
Oczywiście wielokrotnie przebudowywane w wyniku działań wojennych (wojen śląskich, oblężenia przez Wielką Armię Napoleona, a także w wyniku II wojny światowej), bez zachowanych wyraźnych cech stylowych.
Poczta Polska
Warto rzucić okiem na neogotycki gmach dawnej poczty cesarsko-królewskiej.
Obiekt znajduje się na ulicy Łukasiewicza.
Zabytkowy Kanał Kłodnicki
Łączy Koźle z Gliwicami (Kłodnica). Zbudowany w latach 1792 – 1812, jest jednym z najstarszych europejskich kanałów żeglugowych, wyposażonych w śluzy komorowe.
Odcinek przebiegający przez Kędzierzyn-Koźle należy do najlepiej zachowanych.
Kanał Kłodnicki wybudowany został niemal równolegle do nurtu rzeki Kłodnicy
Jeden z jego końców znajdował się na rzece Odrze w granicach miasta Kędzierzyn-Koźle (ówczesne Koźle), zaś drugi koniec miał się znajdować w Gliwicach, lecz po odkryciu złóż węgla kamiennego w okolicach Bytomia i Zabrza, przedłużono Kanał o odnogę prowadzącą do Zabrza.
Trasa Kanału obejmowała 48 km, a różnicę wysokości terenu, która wynosiła blisko 50 m, pokonywało się za pomocą 18 śluz. Szerokość Kanału wynosiła ponad 4 m.
Na terenie woj. opolskiego zachował się odcinek dawnego Kanału Kłodnickiego z sześcioma śluzami
Zgodnie z projektem w początkowym etapie śluzy wybudowane zostały jako drewniane.
W 1815 roku kierownictwo nad budową kanału przejął Jeller i wraz ze swoimi pomocnikami zaprojektował nowe, murowane śluzy.
Za wyjątkiem Wrót Powodziowych, które stanowiły połączenie Kanału z Odrą i były bezkomorowe, pozostałe śluzy były do siebie bardzo podobne
Wybudowane zostały na planie wydłużonego prostokąta zakończonego pogrubieniami wyznaczającymi obręb głów. Składały się z dwóch głów, komory i dwuskrzydłowych wrót. Przy obu głowach znajdują się mury oporowe sięgające brzegów kanału.
Obecnie zachowany odcinek Kanału Kłodnickiego jest nieużytkowany.
Pozostaje nam już jedynie wracać do auta przekonanym, że do Kędzierzyna Koźla warto wstąpić
Po drodze jeszcze zatrzymujemy się przy wieży ciśnień, bo to obiekty, które coraz bardziej turystycznie przyciągają. W Kędzierzynie znajdują się dwa typu typu obiekty; miejska i kolejowa, my jednak skupiliśmy na jednej wieży – miejskiej, otoczonej parkiem.
Została wzniesiona w 1912 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana z cegły, wzniesiona na planie koła, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem. Zbiornik na wodę ma pojemność 1000 m³,a wieża jest nadal używana do dostarczania wody do miasta.
Kończąc nasze Kędzierzyna Koźle zwiedzanie, możemy stwierdzić, iż;
Ze względu na swoją wieloletnią historię, Kędzierzyn-Koźle jest miastem bardzo atrakcyjnym pod względem architektury i choć historia poszczególnych części miasta sięga XII wieku, Kędzierzyn-Koźle jest miastem stosunkowo młodym, a jednocześnie jednym z największych na Opolszczyźnie.
Naprawdę warto tu zajrzeć 🙂
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂
A.D.2022