Manastir Vrdnik
Kościół klasztorny poświęcony jest Wniebowstąpieniu Chrystusa
Nie ma dokładnych danych na temat założenia tego klasztoru, ale według źródeł historycznych wiadomo, że istniał on w połowie XVI wieku jako klasztor poświęcony św. Janowi.
Po Wielkiej Migracji Serbów w 1690 roku mnisi z Morawskiej Ravanicy, przybyli tutaj, niosąc jego relikwie. Wraz z ich przybyciem z Szentendre, gdzie pierwotnie się osiedlili, kościół został odrestaurowany i wtedy to nadano mu nową konsekrację – Wniebowstąpienia Chrystusa. Nadano również nową nazwę – Klasztor Vrdnik (lub Sremska) Ravanica.
Na początku XIX wieku, za czasów metropolity Stefana Stratimirovića, wybudowano nowy kościół
W tym samym czasie wzniesiono barokową, wielopiętrową dzwonnicę nad narteksem, w której znajduje się również chór. Nowe, przestronne kamienne konaki budowano i sukcesywnie odnawiano dzięki składkom zamożnych obywateli i hierarchów aż do końca XVIII i początku XIX wieku.
Podczas II wojny światowej klasztor został splądrowany, a wiele rękopisów, ksiąg i statutów z bogatego skarbca zostało zabranych lub zniszczonych. Były to między innymi „Przywilej księcia Łazarza dla Morawskiej Ravanicy”, „Pochwała księcia Łazarza”, ”Jefimiji”, który obecnie znajduje się w Muzeum Serbskiego Kościoła Prawosławnego w Belgradzie.
W ogrodzie klasztornym znajduje się popiersie poetki i folklorystki Milicy Stojadinović Srpkinja (1828-1878), które zostało wzniesione w 1912 roku przez Radę Serbskich Dziewcząt z Irig.
W połowie XVIII wieku Stanoje Popović namalował ikonostas w starym kościele
Prace rzeźbiarskie na ikonostasie są dziełem Marko Vujatovića, a złocenia Petara Čortanovića. Ikonostas urzeka swoim pięknem i monumentalnością, a co ciekawe – posiada rzadką cechę w ikonografii prawosławnej, w której kolejność ikon jest dokładnie znana, a mianowicie – wśród ikon tronowych znajdują się serbscy święci: św. książę Łazarz i św. Sawa.
Malowidła ścienne w kościele wykonał Dimitrije Avramović.
W latach 60 XIX wieku, na tyłach świątyni, Amvrosije Janković namalował słynny obraz „Bitwa o Kosowo”
Niestety, jako dominujące dziedzictwo narodowe Serbów, obraz ten nie nadawał się dla Austro-Węgrów, którzy zniszczyli go podczas I wojny światowej.
W latach 50 XIX wieku inny malarz Petar Čortanović namalował tym razem sceny bitwy o Kosowo. Z tych samych powodów obraz ten został zniszczony przez ustaszów na początku II wojny światowej.
Klasztor pielęgnuje pamięć księcia Łazarza, dlatego dniem patrona klasztoru jest Vidovdan, 28 czerwca, dzień, w którym został stracony w bitwie pod Kosowem w 1389 roku
Kult wielkiego męczennika księcia Łazarza został ustanowiony w XIV wieku i był pielęgnowany we Vrdničkiej Ravanicy od czasów Wielkiej Migracji Serbów pod koniec XVII wieku. Podczas II wojny światowej relikwie księcia Łazarza zostały przeniesione do Belgradu i w ten sposób uratowane przed zniszczeniem przez ustaszy. Obecnie znajdują się w jego fundacji w Moravskiej Ravanicy. W Vrdničkiej Ravanicy znajduje się relikwiarz (dar Obrada Futožanina z połowy XVIII w.), w którym przechowywana jest część relikwii św. księcia Łazarza, a także relikwiarz z cząstkami relikwii św. Anastazji Rzymianki.
Warto tu zajrzeć będąc w Serbii.
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂
A.D.2022