Skopje
Muzułmańskie wesele
Na muzułmańskim weselu znaleźliśmy się zupełnie przypadkowo…
Spaliśmy na campingu w Skopje, przy którym był dość sporych rozmiarów hotel, który posiadał – oczywiście na zewnątrz, całkiem sporych rozmiarów salę, która jak się wieczorem okazało spełniała rolę między innymi do tego typu imprez jaką jest wesele. Tego dnia, wybierając się na zwiedzanie Skopje widzieliśmy krzątające się panie, które dekorowały krzesła, stoły i przygotowywały całą resztę do imprezy. No właśnie… imprezy. Widząc to, stwierdziliśmy krótko, że… szykuje się impreza. I pojechaliśmy zwiedzać Skopje.
Gdy wróciliśmy późnym popołudniem na pole, nic nie wskazywało, że szykuje się weselicho. Po prostu wszystko było ładnie przygotowane i już. Przeorganizowaliśmy się na campingu, czyli prysznic, kolacja, dwa drineczki, i… ku naszemu zdziwieniu pojawia się nagle para młoda. Na dodatek inna kulturowo. I to Rozmusiaki lubią najbardziej. Nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji być tak blisko muzułmańskich uroczystości, więc z ogromnym zaciekawieniem wygodnie się rozsiedliśmy i zaczęliśmy się przyglądać.
Aby być szczerym, oprawa i stroje ładne, ale sama impreza nuuuudna jak flaki z olejem. U nas chyba na stypie jest weselej 😉
Ciekawość jednak pozostała i niniejszym pragniemy zaprezentować kilka zdjęć, a przy okazji poszperaliśmy w czeluściach internetu, by cos więcej się dowiedzieć na temat muzułmańskich wesel i w telegraficznym skrócie tę garść informacji również wrzucamy.
Zapraszamy do galerii.
Jak wiemy, islam obok chrześcijaństwa jest jedną z najstarszych religii na świecie.
Muzułmańskie wesele obchodzono od niepamiętnych czasów zgodnie z tymi samymi tradycjami i zwyczajami, gdyż jak powszechnie wiadomo, rodzina dla przedstawicieli islamu jest jedną z najcenniejszych wartości. Zatem muzułmańskie wesele musi zadziwiać swoją wspaniałością, obfitością, bogactwem, gdyż ogrom uroczystości określa, jak bardzo dalsza rodzina będzie gościnna, kochająca i jak czci tradycje religijne.
Oczywiście każdy kraj ma swoje obyczaje wesela muzułmańskiego, co oznacza połączenie obyczajów i mentalności Wschodu i Zachodu w ceremonii ślubnej. Ale małżeństwo islamskich tradycji we wszystkich krajach ma wiele podobieństw, na przykład to, że mężczyzna musi zapłacić swojej przyszłej żonie ”dar”, a jego wielkość i wysokie koszty zależą od siły miłości i uczuć jej męża.
Przed ślubem
Muzułmanin, w przeciwieństwie do innych monoteistycznych religii, ma prawo zobaczyć nagie ciało swej wybranki, z wyjątkiem twarzy oraz rąk, a spotkanie młodych może nastąpić tylko w obecności krewnych.
W niektórych krajach islamskich, w noc przed ślubem, przyjaciele panny młodej zbierają się w domu i doradzają młodej dziewczynie, jak budować życie rodzinne i jak dobrze komunikować się z mężem. Ponadto bawią się, między innymi nakładając wybrance piękne ozdoby henną na skórę stóp i dłoni. Pan młody natomiast gromadzi się wraz z przyjaciółmi w domu swoich rodziców, gdzie bawią się do rana, nakładając geometryczne figurki henny na dłoniach mężczyzny.
Te rytuały są rodzajem pożegnania wolnego, samotnego życia.
Ślub / wesele
Świecka i religijna część małżeństwa w religii islamu nie zależą od siebie nawzajem. Oznacza to, iż po zawarciu oficjalnego małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego młodzi ludzie nie stają się jeszcze pełnoprawnym małżeństwem. Dopiero muzułmańskie wesele oznacza wprowadzenie obrzędu Nika, który jest podobny do ślubu chrześcijańskiego, czyli konsolidacji związku rodzinnego przed Bogiem.
Nika występuje w większości przypadków w meczecie według ściśle regulowanych tradycji. Ślub jest prowadzony przez mułłę lub imama w obecności dwóch świadków, najlepiej mężczyzn i ojca lub opiekuna oblubienicy. Aby kobieta poznała wszystkie swoje podstawowe prawa i obowiązki, mułł odczytuje czwartą surę Koranu. Pan młody odczytuje wielkość prezentu, który jest zobowiązany zapłacić podczas wspólnego życia małżeńskiego lub w przypadku rozwodu. Po ceremonii ślubnej młode kobiety wymieniają pierścionki.
Ślubny strój młodych
Wyraża oczywiście surowe tradycje muzułmańskie. Suknie ślubne różnią się zdecydowanie od szat narzeczonych innych religii. Jeśli w Europie tradycyjny kolor sukni ślubnej jest biały, to w tradycji muzułmańskiej bardziej powszechne są odcienie żywe i bogate, dlatego też suknie dla muzułmanek tak bardzo obfitują w luksus i bogactwo. Wyhaftowane złote ornamenty nikogo nie dziwią, przecież w nich jest pewne święte znaczenie. Oczywiście, nie ma jednego modelu sukni ślubnej w krajach muzułmańskich, gdyż dekoracje, stroje, tkaniny czy kolory różnią się w zależności od tradycji narodowej, a także trendów w modzie.
Świętowanie
Oczywiście przykrywając stół, muzułmańska rodzina podlega pewnym tradycjom. To obowiązkowy obrzęd, który ma znaczenie religijne, a to oznacza, że na stole nie mogą się znaleźć zakazane pokarmy, o których wspomina Koran, na przykład napoje alkoholowe i wieprzowina.
No i na tym przyjęciu nie było tych rzeczy…
Ale zobaczyliśmy dla nas coś nowego, innego i ponownie się czegoś nowego nauczyliśmy i doświadczyliśmy 🙂
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂
A.D.2019