TREBINJE





To miasto ma wszystko co mu do szczęścia jest potrzebne.

Ocieniony ponad 100-letnimi platanami plac targowy, wijącą się leniwie krystalicznie czystą rzekę Trebisznicę i zabytkowy na niej most, fragment dawnej tureckiej dzielnicy oraz świętą dla Serbów cerkiew na wzgórzu, znajdziesz właśnie w położonym na południowym wschodzie Bośni i Hercegowiny – Trebinje.
Do tego wszystkiego malownicze wzgórza i pyszne wino, bo przecież z tego też między innymi słynie miasto, tylko dopełnią zadowolenia podczas pobytu w Trebinje.
Zapraszamy do galerii.


Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje



Samo Trebinje położone jest w urokliwej dolinie rzeki Trebisnicy pośród wysokich gór.

Administracyjnie należy do tzw. Republiki Serbskiej. O co chodzi z Republiką Serbską w BiH wyjaśniliśmy we wpisie z Banja Luka.
Zatem w Trebinje żyją po prostu Serbowie, a zamiast meczetów i kościołów katolickich zobaczyć możemy cerkwie. W Trebinje też swoje pięć minut miał nasz słynny Robert Makłowicz, który nakręcił tu jeden ze swoich kulinarnych odcinków.
Nie wiedzieć czemu, ale strasznie mało dociera tu turystów… A miasto naprawdę zachwyca. I klimatem, i architekturą, i widokami, i serdecznością ludzi. I najdłużej w ciągu roku świeci tu słońce – taka ciekawostka 🙂
Ok, idziemy w starą muzułmańską część miasta.


Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje



Most Arslanagica

To jeden z czterech najsłynniejszych mostów w Bośni pochodzących z czasów osmańskich. Ten most to prawdziwa chluba otomańskiej myśli architektonicznej. Niestety po wybudowaniu w latach 60-tych XX wieku zapory na rzece, trzeba było go przenieść – kamień po kamieniu w inną część miasta. I tak teraz prezentuje się wraz z rzeką Trebišnjica na tle okolicznych gór.
Trebišnjica ma blisko sto kilometrów długości. W wyniku działalności człowieka płynie w uregulowanym, betonowym korycie. Wypływa z gór w na pograniczu bośniacko-czarnogórskim. Jej źródlisko znajduje się w jeziorze Blieckim. Rzeka wpada pod ziemię na zachód od Trebinje w jeziorze Vrutak i okolicznych dziurach w ziemi.


Trebinje

Trebinje

Trebinje



Hercegovacka Gracanica

To cerkiew położona na wzgórzu nad miastem, do której koniecznie trzeba dotrzeć. Trebinje bez tego miejsca, to tak jak by nie być w Trebinje.
Cerkiew jest kopią klasztoru znajdującego się w Kosowie, którego muszą strzec wojskowi, by Albańczycy go nie zburzyli. Sama budowla jest dość młoda, gdyż powstała zaledwie w 2000 roku, jednak jest warta zobaczenia, nie wspominając już o tym, iż z tego wzgórza, na którym jest położona rozpościera się niesamowity, fantastyczny wręcz widok na całe miasto.


Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje



Hercegowińska Gračanica została zbudowana jako spełnienie woli słynnego serbskiego poety Jovana Dučica wyrażonej w jego testamencie.

Poeta chciał być pochowany na jednym ze wzgórz otaczających Trebinje, w kościele podobnym do „tego w Kosowie”, nawiązującym do kosowskiej Gračanicy, najsłynniejszego nadania króla Milutina z 1321 roku.
Kościół został zbudowany w stylu bizantyjskim i jest barwnie pomalowany, jednak świątynia, mimo iż budowana na wzór, nie jest identyczna z tą w Kosowie. Jest mniejsza o jeden poziom, a wnętrze też posiada pewne różnice.
Wewnątrz kościoła znajduje się 16 filarów, z czego 15 jest kwadratowych, a jeden jest zaokrąglony i ma szczególne znaczenie i symbolikę. U jego stóp znajduje się kamień przywieziony z Kosowskiej Gračanicy, który ma symbolikę „kamienia z paleniska”, który przenosi ducha „starego domu” do „nowego domu”.
Na podłodze Herecgovac Gračanica znajduje się replika mozaiki z klasztoru Świętych Archaniołów w Prizren (Metohi), dar cesarza Dušana, która również ma silną symbolikę. Już przy wejściu do kościoła przedstawiony jest „wąż”, będący uosobieniem diabła, tak aby odwiedzający wchodzący do kościoła deptali po „bezbożnym” i tym samym wyrzekali się go.


Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje



Jednak to co wyróżnia świątynię od wielu innych to wspomniane już wcześniej widoki z tarasu na najbliższą okolicę.

Zachwytom naszym nie było końca i moglibyśmy tam stać w nieskończoność 🙂
Zresztą sami zobaczcie…


Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje



Tuż obok świątyni, na wyciągnięcie dosłownie ręki znajduje się kawiarenka.

W takich okolicznościach mieliśmy po raz pierwszy przyjemność spożywać jakże wyśmienicie przyrządzoną małą czarną. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie kolejne widoczki z terenu kawiarenki. Było tak przyjemnie, sporo cienia, delikatny wiaterek muskał nasz twarze, a do tego byliśmy tylko my, iż na myśl o opuszczeniu tego miejsca ciarki niemocy przechodziły 😉
Zatem czas na kawę w pięknych okolicznościach przyrody.


Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje



Noooo faaaajnie się siedzi, ale trzeba ruszyć szanowne cztery litery…

Zanim jednak wyjedziemy z Trebinje, to jeszcze zróbmy szybki spacerek przez miasto.


Trebinje

Trebinje

Trebinje



Miasto jest prawdziwą perełką Bośni i Hercegowiny, które reklamuje się znakomitym winem, słoneczną pogodą oraz ponad 120-letnimi platanami.



Trebinje

Trebinje

Trebinje



Trebinje położone jest pośród gór na płaskiej kotlinie – Popovskiego Pola.



Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje



Miasto słońca, wody i platanów jest miejscem, którego nie powinniście pominąć podczas podróży do Bośni i Hercegowiny.

Tak w skrócie można powiedzieć o Trebinje.
My tymczasem ruszamy dalej poznawać tą piękną krainę, ale po drodze zatrzymamy się na kolejne panoramy, bo będziemy wysoko nad miastem.


Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje

Trebinje



I tak tu można aż do zachodu słońca…



Trebinje


 



Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to




A jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebookaBędzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂




A.D.2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę