KWIDZYN
Zamek kapituły pomezańskiej
To największa atrakcja turystyczna Powiśla, a do tego ważny punkt na mapie Szlaku Zamków Gotyckich.
To też wciąż miejsce nieco zagadkowe, nie do końca odkryło wszystkie swoje karty, zatem dla tych, którym historia Zakonu i okresu średniowiecza nie jest obca, zamek w Kwidzyniu to po prostu must see.
Zdjęcia trochę leciwe. bo lat trochę upłynęło, ale historia zamku raczej się nie zmieniła w tym czasie 😉
Zapraszamy do galerii.
Wzniesiony z cegły na granitowych fundamentach.
Zamek był podpiwniczony i powstawał etapami w ciągu całego XIV wieku tworząc kwadrat o boku około 44 m. Dziedziniec zamkowy posiadał dwukondygnacyjne krużganki służące jako korytarze. Skrzydła zamku, z których jako pierwsze powstało wschodnie, następnie kolejno południowe, zachodnie i północne, miały po pięć-sześć kondygnacji i kryte były dwuspadowym dachem, a elewacja zewnętrzna posiadała ostrołukowe, różnej wielkości blendy, okna i okienka strzelnicze.
Zamek był siedzibą kapituły biskupstwa pomezańskiego do 1525 roku
Wtedy to biskup Erhard von Queiss przeszedł na protestantyzm. Po biskupach ewangelickich, od II połowy XVI wieku, przez następne dwieście lat, rezydowali tu starostowie kwidzyńscy.
Po roku 1772 zamek stał się siedzibą sądu, a jego wnętrza przebudowano na sale sądowe i więzienne.
W roku 1798 władze pruskie nakazały wyburzyć skrzydła wschodnie i południowe.
Ślady szwów i łuków sklepiennych zachowały się na ścianie wschodniej i południowej dziedzińca. Pozostała część zamku została poddana gruntownemu remontowi w latach 1855-1885. W pracach tych chodziło głównie o przywrócenie wyglądu średniowiecznego. Pod koniec XIX w. zamek przeznaczono na szkołę dla ociemniałych żołnierzy i szkołę zawodową. W czasach hitlerowskich istniała tu szkoła dowódców młodzieży nazistowskiej.
Po wojnie uszkodzony i zdewastowany, dopiero w 1950 roku stał się siedzibą Muzeum Zamkowego.
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂
A.D.2014
Źródło pomorskie.travel