Błędne Skały

852 m n.p.m





Najsłynniejszy labirynt w górach Stołowych

Na pograniczu polsko – czeskim w Górach Stołowych na wysokości 852 m n.p.m znajdziesz Obłędne skały 😉
W sumie to ciekawe, dlaczego Błędne a nie Obłędne, bo obłędne są te Błędne Skały bez wątpienia! Czasem przewija się nazwa Dzikie Dziury lub Wilcze Doły, ale oficjalnie te obłędne skały to Błędne Skały czyli Skalny Labirynt.
Jesteśmy przekonani, że o Błędnych Skałach słyszał każdy, ale być może nie każdy był. Kto wobec tego jeszcze nie był, powinien tę zaległość nadrobić czym prędzej, bo przejście tego niedługiego szlaku to naprawdę świetna zabawa zarówno dla dorosłych jak i dla dzieciaków.
My mieliśmy okazję być tu trzykrotnie, ostatni raz z naszymi przyjaciółmi w roku 2021 tuż przed otwarciem sezonu, czyli jakoś 30 kwietnia, a data ta jest znacząca o tyle, że nie trzeba było jeszcze uiszczać opłaty za wstęp.
Zapraszamy.

 




Oczywiście by dotrzeć do kasy, zmotoryzowani muszą gdzieś swoje cztery kółka zostawić.

Opcje są dwie;
Dolny oraz górny parking. Ale żeby nie było za łatwo, to musisz sobie samemu zdecydować, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza, gdyż;
Jeśli masz tak zwanego węża w kieszeni i nie lubisz płacić za parkingi, to dolny parking jest dla Ciebie. Ale musisz pamiętać, że ta opcja kosztuje Cię dodatkowe około 80 – 90 minut dodatkowego spaceru, ale też tyle samo minut dodatkowego wzrostu formy kondycji.
Jak już się domyślasz, górny parking jest płatny i o tyle szybciej zaczniesz start w skalnym labiryncie. Lecz musisz pamiętać, że jeśli jesteś rozrzutny i wolisz górny parking, to uczynisz to tylko w sezonie.
Także my za bardzo nie mieliśmy wyjścia i pracowaliśmy nad kondycją. Zresztą, jak byśmy mieli wybór, to i tak wybralibyśmy dolny parking, bo 1,5 godzinny spacer w tak pięknych okolicznościach przyrody jest przyjemnością samą w sobie.
Sami zobaczcie.

 




W trakcie tego pobytu mieliśmy o tyle fajnie, że nie ruszyła jeszcze rzesza turystów na górskie szlaki.

Jednak musisz pamiętać, że w sezonie jest tutaj bardzo tłoczno a wjazd na górny parking jest dodatkowo obciążony, gdyż obowiązuje tu ruch wahadłowy.
Zatem wydaje się rozsądnym rozwiązaniem być tu najwcześniej jak tylko się da, a jeszcze jeśli masz tylko taką możliwość, to wybrać się tu w tygodniu. Na pewno będziesz mieć zdecydowanie większy komfort poznania tej turystycznej trasy pełnej tajemniczych korytarzy, głębokich szczelin, skalnych grzybów czy całych blokowisk skalnych.
No i oczywiście pamiętamy, że teren Błędnych Skał to rezerwat przyrody, więc pewne zasady obowiązują.

 




Nadszedł już czas by wkroczyć na szlak.

Kolor szlaku jest czerwony, a sama trasa to jedyne 1,2 km zamknięta w pętelce. Przejście tej skalnej, bajkowej krainy nie powinno Ci zająć więcej niż 1h w tempie… żółwia. Normalnie to około 40 do 50 minut. Turystyczna trasa jest bardzo urozmaicona, wiedzie pomiędzy finezyjnymi skałami, przez które zdarza się, że trzeba się trochę nagimnastykować by się pomiędzy nimi zmieścić, a wąskie skalne korytarze, schodki czy drewniane kładki dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Szlak jest jednokierunkowy, a skały które mijasz, niejednokrotnie mają swoje własne nazwy. Są przy nich tabliczki z nazwami, więc warto się zatrzymać, by samemu kreować swoją wyobraźnię.
Tak więc na szlaku spotkasz Skalne Siodło, Labirynt, Tunel, Wielką Salę i chyba najbardziej rozsławioną Kurzą Stopkę.




Wędrując szlakiem po drewnianych pomostach natraficie na punkt widokowy na platformie o nazwie “Skalne Czasze”.

Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć można także Karkonosze.




Wydaje się, że najciekawszy odcinek szlaku w tym skalnym labiryncie zaczyna się za Kurzą Stopką. Jest też najciaśniejszym fragmentem trasy. Naszym zdaniem oczywiście.

Przygotuj się zatem na małą gimnastykę, a jeśli jesteś większy niż standardy przewidują, to będziesz się musiał/a przygotować na trochę więcej gimnastyki by pokonać te wąskie przestrzenie między skalnymi blokami. A bywają tu tak wąskie miejsca, że problemem jest postawienie całej stopy 😉
Ale nie zrażaj się tym, gdyż zdecydowaną większość trasy spokojnie pokonasz, a w tych zaledwie kilku ciasnych miejscach co najwyżej ściągniesz plecak, ewentualnie obejdziesz bokiem, albo będziesz twardzielem do końca i co najwyżej przejdziesz na czworakach. Dzieci natomiast nie będą miały absolutnie żadnego problemu z pokonaniem trasy, ale na pewno będą miały ubaw z Ciebie po same pachy. I uwierz nam – będą dłuuuugo o tym pamiętały!!!




Jak powstały Błędne Skały

Sprawa jest banalnie prosta. Pod Skalniakiem było miejsce zbiórki, gdzie zbierali się poganie by oddać cześć swym bóstwom. Gdy już byli w kupie, wypraszali łaski dla siebie, dobre plony oraz by im się wiodło w życiu. Pewnego razu natrafili na Liczyrzepę, którego usilnie namawiali, by razem z nimi oddał cześć bożkom.
Wkurzony na tę propozycję Liczyrzepa rozstąpił ziemię, a poganie powpadali w jej szczeliny. I tak w miejscu dawnej równiny powstały skalne formacje, które możemy obecnie podziwiać 😉




A tak poważniej

Górna kreda to okres kiedy skały powstawały z piaskowców i w trzeciorzędzie wypiętrzyły się wraz z Sudetami. Następnie w wyniku erozji zwietrzały i przybrały dzisiejsze formy. Oczywiście wciąż ulegają deformacjom smagane wiatrem i ciosane deszczem.
A na koniec jako ciekawostkę wypada tylko zaznaczyć, że w Błędnych Skałach kręcony był film Opowieści z Narnii; Książę Kaspian oraz Przyjaciel Wesołego Diabła. Pamiętacie?




Jak już na wstępie zaznaczyliśmy, przejście zajmuje niecałą godzinkę, więc nasuwa się pytanie co zrobić z resztą dnia, skoro przybędziesz tu jeszcze przed pierwszymi turystami?

Otóż absolutnie nie ma z tym żadnego problemu, gdyż jako uzupełnienie można wybrać szlak na Szczeliniec, lub tak jak my na Narożnik plus Białe Skały. Ale o tym równie ciekawym szlaku w następnym wpisie z Gór Stołowych.
Tak naprawdę odkrywamy je na nowo!




Podsumowując; 

  • Nasz szlak to; Parking dolny – Błędne Skały – Pętelka – Parking dolny 
  • Dystans; 8,1 km 
  • Czas; około 4h 
  • Szlak; czerwony

 

Wybierając się w góry zawsze pamiętajcie o zabraniu kilku drobnych, ale jak bardzo ważnych rzeczy;
  • papierową mapę
  • czołówkę
  • jedzenie i picie
  • telefon, najlepiej z aplikacją RATUNEK
  • ciuch na zmianę
  • i oczywiście dobry humor

Dziękujemy za wspólne po Górach Stołowych wędrowanie i zapraszamy do innych naszych wpisów 🙂






Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




 A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 



A.D.2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę