Bystrzyca Kłodzka





Pięknie położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi…

A najlepsze wyobrażenie o urodzie Bystrzycy dostrzec możesz z okolicznych wzgórz leżących po drugiej stronie Nysy Kłodzkiej. Dopiero stamtąd widać, jak ponad rzeką wznoszą się łagodne zakola tarasów poniżej których usadowiło się na nich dawne podegrodzie.
Wyżej stare miasto pyszni się rozmaitością swoich murów, dachów i wież. By móc zachwycać się królewskim miastem koniecznie należy pobłądzić po jego ciasnych uliczkach i zapomnianych zaułkach, które rozdzielają najstarsze domy, powspinać się po kamiennych schodach w przesmyku wiekowych murów, wejść na wieżę by spojrzeć na miasto i okolicę z góry. Bo z góry wiadomo… lepiej widać.
Trochę latek upłynęło gdy po raz ostatni tu byliśmy, ale kto wie… może ponowimy odwiedziny i zobaczymy co zmieniło się na lepsze. Bo z pewnością się zmieniło 🙂
Zapraszamy do galerii.




Założone na przełomie XIII i XIV wieku średniowieczne miasto zachwyca zachowanym pierwotnym układem urbanistycznym oraz prawie w całości zachowanymi miejskimi fortyfikacjami.

Zachowały się pomimo pożarów i wojen i cieszą oczy wielu turystów. Uroku temu malowniczemu miastu dodaje jego położenie nad dwoma rzekami Nysą Kłodzką i Bystrzycą oraz jego dawna zabudowa, pełna zabytków, jak też wspomnianych już klimatycznych uliczek.




Bystrzycka starówka nie jest duża, jednak by poczuć klimat średniowiecznego miasta warto się nią przespacerować.

Sporą atrakcją są zachowane do dziś w dobrym stanie mury miejskie z Bramą Wodną oraz Basztą Kłodzką, a także Basztą Rycerską, przerobioną na dzwonnicę. Zachowana w świetnym stanie część fortyfikacji miejskich – Brama Wodna – pochodzi z XIV wieku, jest zbudowana z kamienia i nadbudowana wieżą. Przelot bramy zamykała od zewnątrz żelazna, spuszczana na łańcuchach krata. W pomieszczeniach wieży pobierano opłatę za wjazd do miasta.




Interesującą atrakcją turystyczną, jak przystało na średniowieczne miasto, są bystrzyckie podziemia.

To zespół komór i korytarzy w staromiejskiej zabudowie miasta, stanowiących podziemną część wyburzonego więzienia. Warto zwiedzić także kościół pw. św. Michała Archanioła, rzucić okiem na ratusz miejski oraz pręgierz.
Niepowtarzalnym natomiast miejscem z pewnością godnym rekomendacji jest Muzeum Filumenistyczne – jedyne w Polsce muzeum poświęcone zbiorom pudełek od zapałek oraz przedmiotom służącym do rozniecania ognia. Mieści się w dawnej siedzibie zboru ewangelickiego.




Oczywiście warto zwrócić uwagę na detale, bo to często one tworzą klimat i charakter miasta.





Bystrzyca już w 1319 roku otoczona obwarowaniami pełniła rolę ważnego ośrodka w południowej części Ziemi Kłodzkiej.

Średniowieczna Bystrzyca miała układ typowy dla lokacji na prawie niemieckim, który doskonale widać do dziś, a jego mieszkańcy przybywali z ziem niemieckich i śląskich.
W kolejnych stuleciach rozwój Bystrzycy był zależny nie tylko od wydarzeń w tym pogranicznym regionie, ale i w sąsiadujących Czechach i na Śląsku. Ziemia Kłodzka i jej miasta przez wieki przynależały politycznie do Czech, a kościelnie do praskiego biskupstwa. Herb Bystrzycy pozostaje do dziś tego pamiątką. Wraz z Czechami miasto dostało się po 1525 r. pod władzę Habsburgów, a wraz ze Śląskiem podbitym w 1740 roku przez króla Prus, stało się częścią państwa Hohenzollernów.




W historii Bystrzycy nie brakowało dramatycznych wydarzeń: wojen, zaraz i pożarów, ale zdarzały się także okresy rozwoju i dobrobytu.

Nękana była często przez obce wojska i trawiona licznymi pożarami. A kiedy już uporano się z odbudową, przychodziły inne klęski: wielka powódź w czerwcu 1827 roku, epidemie cholery, czy silne trzęsienie ziemi w styczniu 1901 roku.
Na szczęście Bystrzycę oszczędziły obie wojny światowe, niemal całkowicie zachował się więc jej średniowieczny układ urbanistyczny z murami obronnymi i znaczną częścią starej zabudowy. Zabytkowe domy pochodzą w większości z XIX wieku, ale wiele z nich ma starsze fragmenty. Są to przeważnie 2 i 3 – kondygnacyjne kamieniczki. W starych mieszczańskich kamienicach zachwycają kamienne portale, renesansowe sklepienia i barokowe formy architektoniczne
W XIX wieku Bystrzyca jako miasto powiatowe umocniła pozycję lokalnego ośrodka administracyjno-gospodarczego i kulturalnego. „Krótki wiek XX” przyniósł jednak i tu burzliwe zmiany. Miejsce wysiedlonych Niemców zajęli pod koniec lat 40. XX wieku Polacy.




I raz jeszcze odrobina detali





Bystrzyca Kłodzka ma również królewski rodowód.

Niemiecka nazwa ówczesnej osady- HABELSCHWERD– tłumaczona jest jako kępa, wysepka Havla, a nazwa Bystrice pojawiła się po raz pierwszy w 1369 roku. Badania językoznawcze wskazują, że nowi osadnicy przybyli tu głównie z Hesji, Saksonii i Łużyc.
4 Lipca 1319 roku król Czeski Jan Luksemburski w uznaniu zasług Jakuba Rückera za otoczenie miasta murami nadał mu wójtostwo w Bystrzycy. Kilka miesięcy później miasto otrzymało pełną samodzielność prawną.
Swoimi bardzo licznymi zabytkami Bystrzyca Kłodzka mogłaby obdarować niejedno miasto, chociaż historia nie obchodziła się z nią łagodnie: husyci, wojna 30-letnia i Lisowczycy, Szwedzi.
Koniecznie zajrzyj lub wpisz na swą listę must see to królewskie miast, a nie pożałujesz swej decyzji!





Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2013

 

2 komentarze do “Bystrzyca Kłodzka

  1. Bystrzyca Kłodzka przypomina włoskie miasteczka. Tak jak Kłodzko , tak i Bystrzyca Kłodzka mogą obdarować wiele innych , znacznie większych miast w Polsce swoimi zabytkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę