Český Rudolec

W regionie zwanym Czeska Kanada, położonym w południowych Czechach, w miejscowości Český Rudolec, stoi sobie tak od roku 1353 pałac. A w zasadzie jego ruiny.
Powstawał w charakterze gotyckiej twierdzy wodnej, gdyż znajdował się na dawnym szlaku handlowym wiodącym z Pragi do Wiednia. Z gotyku niewiele zostało, jeśli w ogóle cokolwiek zostało, ale żeby nie było – szukaliśmy.
W stylu gotyckim przetrwał do XVII wieku, gdyż wtedy to pałac miał swoje pięć minut na przebudowę.
Przerobiono go w związku z tym na panujący i modny wtedy styl renesansowy, a cały kompleks zyskał dodatkowo oranżerię oraz browar. Niestety ani browar, ani oranżeria nie przetrwały do obecnej betonozy. W każdym razie po ostatnim renesansowym remoncie, niecałe 100 lat później został ponownie przebudowany, tym razem na styl barokowy. Wtedy to zyskał dodatkowy bajer, a była to wieża z zegarem. Na bogato poszło 😉
Wieżę znaleźliśmy, zegara nie było. Być może strzegą go stwory widoczne w oknach pałacu…?
Po pożarze, którego doznał w 1860, pałac ponownie zmienił swój styl, tym razem na angielski neogotyk.
Tak naprawdę w ruinę zaczął popadać dopiero pod koniec II wojny światowej, kiedy to pałac został rozkradziony, po wojnie znacjonalizowany, a pozostawiony bez opieki i prawdziwego gospodarza popadał w coraz to większy niebyt i ruinę. Po upadku socjalizmu dostał się pod opiekę samorządu, który znalazł na niego nabywcę i inwestora. Nabywca niestety okazał się kiepskim inwestorem i pałac niszczeje do momentu, aż drugi nabywca okazał się lepszym inwestorem, zaczął powolną modernizację pałacu i tak na przykład udało się w 2016 roku wyremontować wieżę.
Sporo jeszcze jest do zrobienia, ale ruiny są dobrze zabezpieczone i udostępnione dla zwiedzających.
Nawet huśtawka jest dostępna 😉

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂

 A.D.2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę