CHOJNICE

Brama Kaszub

To leżące na dawnym trakcie Berlin – Królewiec miasto do dzisiaj zachowało układ ulic i parceli ze średniowiecza, co przydaje unikalnego klimatu temu miejscu.
Chojnice mają tak urokliwą starówkę, a do tego tak bogatą historię przeplataną wojnami a okresami prosperity, że gdy już wybierzesz się zwiedzać Bory Tucholskie, to do Chojnic po prostu musisz wstąpić.
Nasz pobyt w Chojnicach był krótki i skupiliśmy się na starym mieście, ale obecnie Chojnice mają dla turystów naprawdę sporo do zaoferowania.
Zapraszamy do galerii.


Chojnice

Chojnice

Chojnice

Chojnice

ChojniceNajwiększe wrażenie zrobił na nas piękny rynek chojnicki i oczywiście znajdujący się na nim neogotycki Ratusz Miejski.

Pięknie odrestaurowane kamienice, zarówno te zachowane jak i nowe ze stylizowanymi fasadami tworzą wraz z rynkową fontanną miejsce do fotografowania i odpoczynku.
W 2008 roku Chojnice zdobyły uznanie i nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich za najlepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną.
Także ten tego…


Chojnice

Chojnice

Chojnice

Chojnice

ChojniceRatusz

Bez wątpienia to jedna z największych atrakcji turystycznych Chojnic. Jest trzecim ratuszem w historii miasta. Pierwszy wybudowano w XIV wieku, w północnej części rynku. Niestety został on później zaadaptowany przez protestantów na zbór ewangelicki, dlatego już wkrótce powstał kolejny budynek, w stylu barokowym, mający pełnić funkcję ratusza.
Zarówno ratusz jak i przylegający do niego kościół przetrwały do początku XX wieku. Jednak ich zły stan wpłynął na decyzję władz o budowie nowej siedziby. Nowy gmach wzniesiono według projektu berlińskich architektów. Został usytuowany na wysokich suterenach. Całą część środkową obejmował balkon z ozdobną balustradą, wsparty na konsolach w kształcie rzeźbionych głów. Takie same głowy podpierają wykusz na wysokości drugiego piętra. W nadokiennikach i płaskorzeźbach międzyokiennych umieszczono płaskorzeźby przedstawiające emblematy rzemiosła i handlu. Istotna rolę pełnią także powtarzające się motywy sów i pszczół, symbolizujące mądrość i pracowitość.


Chojnice

Chojnice

Chojnice

Chojnice

ChojniceŚcianę frontową zdobią herby Chojnic, Polski i Pomorza, a także miejscowości: Człuchowa, Czarnego, Debrzna i Białego Boru.

Nawiązano w ten sposób do tradycji z czasów I Rzeczypospolitej, kiedy to Chojnice reprezentowały interesy tych małych miast na sejmiku województwa pomorskiego i sejmiku generalnym Prus Królewskich.
Tymczasem w roli głównej fontanna.


Chojnice

Chojnice

Chojnice

Chojnice

Chojnice

ChojniceRatusz był również miejscem, które skupiało w sobie wiele historycznych wydarzeń.

I tak na ten przykład, 31 stycznia 1920 roku ostatni pruski burmistrz oddał władzę w polskie ręce po półtorawiekowym obcym władaniu. Budynek ten gościł także dawnych prezydentów RP – Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego jak i innych przedstawicieli najwyższych władz Polski.
Tuż obok ratusza znajduje się Kościół pw. Zwiastowania NMP i Bazylika Mniejsza pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.
Parafia powstała w XII wieku, a kościół rozpoczęto budować w 1340 roku. 1993 roku świątyni nadano nazwę Bazyliki Mniejszej.


Chojnice

Chojnice

Chojnice

Chojnice

Chojnice

ChojniceChojnice były nazywane przez kronikarza Jana Długosza Kluczem i Bramą Pomorza.

Wszystko dzięki intensywnemu rozwojowi miasta, które do końca XIV wieku stało się ważnym punktem w krzyżackim systemie obronnym.
Kolejne stulecie przyniosło długoletni konflikt zakonu krzyżackiego i Królestwa Polskiego, w wyniku którego Chojnice często przechodziły z rąk do rąk. Ważne, strategiczne położenie miasta było przyczyną stoczonej pod Chojnicami w 1454 roku jednej z pierwszych bitew wojny trzynastoletniej. Wzięło w niej udział aż 30 tysięcy osób. Ostatecznie, w 1466 roku na mocy II pokoju toruńskiego, miasto zostało włączone do Królestwa Polskiego.
I tak jak Dawniej położenie Chojnic było wielkim atutem militarnym, to dziś jest to przede wszystkim malowniczo umiejscowione miasto otoczone Parkiem Narodowym Bory Tucholskie oraz Tucholskim Parkiem Krajobrazowym.


Chojnice

Chojnice

Chojnice

ChojniceChojnice da się zauważyć, że spokojnym i bezpiecznym miastem są, a do tego bardzo zachęcające turystycznie.

Znajdziesz tu jeszcze między innymi;
  • park wodny
  • Park 1000 lecia z altankami, mostkami i stawami
  • Eksperymentarium – atrakcja dla dzieciaków
  • Brama Człuchowska
  • Baszta Kurza Stopka
Koniecznie zajrzyj do Chojnic 🙂


Chojnice
 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 
A.D.2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę