ELBLĄG





Elbląg, jedno z najstarszych polskich miast, położone na granicy dwóch malowniczych krain: Wysoczyzny Elbląskiej oraz Żuław Wiślanych.

To jedno z tych miast, do których raz zawitasz i na zawsze pozostaje w pamięci. Jedno z tych miast, do których masz ochotę kiedyś wrócić. Taki jest właśnie Elbląg. Ma to coś…
Mimo niemal całkowitych zniszczeń w skutek działań wojennych elbląskie Stare Miasto od wielu lat odradza się, nawiązując do dawnej świętości tej części miasta. Oprócz zabytków takich jak: Brama Targowa, Katedra Św. Mikołaja z jedną z najwyższych wież kościelnych Polski na której znajduje się punkt widokowy, zaskakuje pozytywnie retrowersja. To tak naprawdę słowo klucz Elbląga, bowiem historyczne Stare Miasto jest przekornie mówiąc – młode. A to dlatego, iż nowe kamienice powstają na obrysach fundamentów dawnych kamienic i nawiązują do ich kształtów.
Tuż przy Katedrze znajduje się historyczna Ścieżka Kościelna – ten uroczy przesmyk między kamienicami to jedyny w swoim rodzaju zabytek architektoniczny w Polsce. W średniowieczu trakt ten był dłuższy i łączył wszystkie kościoły Starego Miasta (stąd nazwa). Do dziś zachował się fragment łączący ulice Mostową i Św. Ducha.
Zapraszamy na spacerek po Elblągu.


Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg



Początki miasta przypadają na rok 1237

  • Wówczas to nad brzegiem rzeki Elbląg Krzyżacy założyli zamek obronny.
  • Wokół niego wyrosła osada handlowa.
  • W 1246 roku otrzymała ona prawa miejskie lubeckie.
  • W Elblągu znajdowała się wówczas siedziba krajowych mistrzów Zakonu Krzyżackiego.


Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg



W XIV wieku Elbląg był ważnym ośrodkiem portowym i należał do związku miast hanzeatyckich.

O zamożności dawnych elblążan świadczą wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych na Starym Mieście.
Archeolodzy wydobywają tysiące wyrobów z bursztynu, ceramiki, szkła, metali itp. Są one dowodem na istnienie ożywionych kontaktów handlowych mieszkańców dawnego Elbląga m.in. z Niemcami, Skandynawią, Anglią, Niderlandami.


Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg



Ważną datą w historii miasta było jego przystąpienie w 1440 roku do Związku Pruskiego.

Po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku, elblążanie złożyli hołd królowi Polskiemu Władysławowi Jagielle ofiarowując mu zdobyty zamek krzyżacki. Jednakże dopiero po pokoju Toruńskim w 1466 roku Elbląg wszedł w skład państwa polskiego. Miasto otrzymało liczne przywileje od królów polskich, stało się ważnym portem morskim.
Wojny, jakie przetoczyły się przez te tereny w XVI i XVII wieku przyniosły zarazy, grabieże i kontrybucje.


Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg



Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Elbląg zostaje wcielony do państwa pruskiego.

Ożywienie miasta nastąpiło w XIX wieku. Elbląg znalazł się na szlaku kolejowym. Do eksploatacji przekazany został Kanał Elbląski. Powstały zakłady, m.in. browar, fabryka cygar, lokomotyw i samochodów. Szczególne znaczenie dla miasta miała jednak stocznia, założona przez Ferdynanda Schichau. W Elblągu budowano m.in. torpedowce, łodzie podwodne i lokomotywy.


Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg



Brama Targowa

Znajduje się na drugim krańcu Starego Rynku. Niegdyś otoczona murami obronnymi, dziś pełni rolę punktu widokowego.
Obok Bramy stoi pomnik legendarnego Piekarczyka, który pomógł uchronić miasto przed najazdem Krzyżaków.
W wieży na piętrze znajduje się Punkt Informacji Turystycznej.
W bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Targowej znajduje się też bardzo charakterystyczny zabytek w postaci tramwaju, a właściwe wagonu. To stylowy, silnikowy wagon tramwajowy typu 5N, który jest symbolem Bramy pod którą niegdyś przejeżdżały tramwaje. Ostatnie tramwaje jeździły ulicą Stary Rynek w 1968 roku.


Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg



Skoro już jesteśmy przy Bramie Targowej, to rzućmy okiem z góry na Elbląg.

W 1945 roku miasto wróciło do Polski. Wskutek działań wojennych Elbląg został zniszczony w około 65 proc. Szczególnie ucierpiało Stare Miasto. Zabytkowe kamieniczki legły w gruzach. Inne, uszkodzone, rozebrano. Większość dotychczasowych elblążan opuściła miasto. Trud odbudowy przejęli przesiedleńcy. W ciągu minionych lat powstały nowe zakłady pracy i osiedla mieszkaniowe. Dzięki inicjatywie władz miasta doszło do utworzenia w 1998 roku Euroregionu Baltic – jednego z największych euroregionów Europy, którego Elbląg jest członkiem.
I tak to dzisiaj uliczki starego miasta to dziesiątki pubów i restauracji, gdzie można przysiąść by odpocząć czy też posilić się po zwiedzaniu miasta.


Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg



Kanał Elbląski

Ze swoim niepowtarzalnym na skalę światową systemem pochylni znalazł się na liście Siedmiu Cudów Polski tuż obok Kopalni Soli w Wieliczce, Zamku w Malborku i Katedry na Wawelu w plebiscycie internetowym zorganizowanym Dziennik Rzeczypospolita w sierpniu 2007 roku.
Obecnie Elbląg uważany jest za stolicę Zalewu Wiślanego, to największe miasto w tym rejonie posiada również port morski. Po przekopie Mierzei Wiślanej , tor wodny ma zostać pogłębiony a do miejscowego Portu Morskiego mają przybijać jeszcze większe statki morskie.
Kanał Elbląski o długości 82 km ze względu na funkcjonujące na nim od 1860 roku urządzenia hydrotechniczne jest zaliczany do ewenementów w skali światowej. Różnica poziomów kanału na długości 9,6 km zmienia się o ponad 100 m, które statek pokonuje po lądzie przy pomocy pięciu napędzanych wodą pochylni.


Elbląg

Elbląg

Elbląg

Elbląg



Na pokładzie statków białej floty możliwe są rejsy Kanałem Elbląskim do Buczyńca czy Ostródy, jak również rejs po zalewie wiślanym do Tolkmicka czy Elbląga.



Elbląg

Elbląg

Elbląg



Jak przystało na miasto o tak bogatej historii, tak też W Elblągu sporo się dzieje.

My natrafiliśmy na rekonstrukcję wydarzeń związanych z ostatnią wojną przygotowana przez młodych ludzi.
Może i Ty trafisz na jakąś fajną akcję będąc w Elblągu?


Elbląg

Elbląg

Elbląg



Fajnie jeśli tu dotarłeś/aś 🙂

Elbląg to naprawdę godne polecenia miasto, więc baaardzo Ci je polecamy, ale i do innych wpisów zapraszamy 🙂


Elbląg




 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę