Konya
Konya jest stolicą największej tureckiej prowincji – Anatolii
Mówi się, że jest to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i jednocześnie najchętniej odwiedzanych miast Turcji.
Nie potwierdzamy, ale też nie negujemy tej opinii. My będąc na tygodniowych wywczasach szarpnęliśmy się na wycieczkę i dlatego też trafiliśmy w to miejsce. Niemniej jednak zobaczenie największej atrakcji miasta bardzo nam się spodobało i jeśli los kiedyś nas jeszcze rzuci w okolice, to z przyjemnością się po Konyi przespacerujemy, choćby z racji tego, iż widoczne dla nas były zamiłowanie do tradycji i kultury.
Zapraszamy zatem do krótkiej odsłony Muzeum Mevlany, która być może zachęci Cię do większej penetracji regionu Anatolii 🙂
Muzeum Mevlana jest wizytówką Konyi, a jego niebieska, żłobiona kopuła najbardziej charakterystycznym punktem miasta
Kompleks muzealny jest jednocześnie mauzoleum szanowanego poety sufickiego Rumiego i Celaleddina Mevlany. Jest również byłą siedzibą derwiszów z zakonu Mevlevi, znanych bardziej jako wirujący derwisze.
Muzeum Mevlana to przede wszystkim bogaty zbiór starożytnych rękopisów i instrumentów muzycznych derwiszów. Jednym z ciekawszych artefaktów jest kwietniowa misa, w której mnisi zbierali kwietniowe deszcze o uzdrowicielskiej mocy.
Od dziesiątego do siedemnastego grudnia każdego roku w Konyi odbywa się Festiwal Derwiszów, podczas którego muzułmańscy mnisi wykonują tradycyjne tańce sufi. Ich prawe dłonie wzniesione są ku górze, sięgając w ten sposób nieba i boskiego błogosławieństwa. Natomiast lewe dłonie są skierowane ku dołowi w celu rozdzielenia między ludźmi otrzymanych łask.
Ponadto na ulicach można zobaczyć kobiety zakryte od stóp do głów
Tylko W Konyi dziewczęta na uniwersytetach mają prawo zasłonić twarz chustą, co jest surowo zabronione w innych miastach Turcji. Decydując się na zwiedzanie lokalnych zabytków, należy mieć na uwadze odpowiedni strój zakrywający ręce i kolana.
W przypadku kobiet ważne jest również nakrycie głowy. Nie mniej jednak, Konya to miejsce, które wydaje się, iż koniecznie trzeba odwiedzić, chcąc dobrze zapoznać się z kulturą turecką i seldżucką.
Bogactwo kulturowe daje się poznać na każdym kroku
Tutejsze meczety oraz Festiwal Tańczących Derwiszów to wyjątkowe atrakcje, które każdego roku przyciągają tłumnie turystów oraz pielgrzymów z całego świata.
A jak już jesteśmy przy Derwiszach, to wypada wspomnieć, iż Rumi, znany bardziej jako Mevlana, urodził się w Konyi w 1207 a zmarł w 1273 roku. Był najwybitniejszym poetą sufickim, mistykiem perskim i teologiem islamskim. Był też twórcą zakonu wirujących derwiszy.
Jego najbardziej znanym dziełem poetyckim jest Masnawi i Manawi, sześcioczęściowy, złożony z dwuwierszy poemat uważany przez sufich za drugą co do ważności świętą księgę po Koranie.
Rumi jest nazywany „poetą miłości“, ponieważ myślą przewodnią jego dzieł jest przeświadczenie, że miłość jest mocą stwórczą istnienia wszechświata, a kochanie i bycie zakochanym w bogu – ostatecznym celem na drodze do absolutu. Jego twórczość została przetłumaczona na wszystkie naczelne języki konferencyjne świata.
Wywarł on ogromny wpływ na życie literackie i duchowe ziem krajów islamskich, a jego dorobek artystyczny jest uznawany za szczytowe osiągnięcie sufickiej poezji mistycznej.
Podsumowując…
Konya to miasto leżące w południowej Turcji, na Wyżynie Anatolijskiej, u północnego podnóża Taurusu.
Jest to stare miasto rzymskie i bizantyńskie.
Jest to również dawna stolica Sułtanatu Seldżuków.
Konya jest jednym z najreligijniejszych i konserwatywnych miast w Turcji.
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂
A.D.2013