KOSZĘCIN





Ta zabytkowa miejscowość, otoczona lasami, położona jest w województwie śląskim niedaleko Lublińca

Historia Koszęcina zaczyna się już w 1277 roku, przynajmniej ta pisana, a o Koszęcinie pisywał nasz górnośląski działacz i poeta – Józef Lompa.
W XX wieku czyniono starania o prawa miejskie, jednak nie przyniosło to spodziewanego efektu.
A skąd nazwa Koszęcin? Ponoć od wyplatanych tu koszy z wikliny, co czynili tu ludzie od prawieków, oraz ze względu na wyjątkowe położenie wśród lasów i torfowisk.
Zapraszamy do galerii.


Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin



Koszęcin kojarzony jest przede wszystkim z siedzibą słynnego w Polsce Zespołu Pieśni i Tańca – Śląsk

Jednak ta 4,5-tysięczna miejscowość gminna ma o wiele więcej do zaoferowania, niż tylko pałac. Przejdźmy się zatem jeszcze główną ulicą by spojrzeć na zabudowę, która warta jest tego, by zawiesić na niej wzrok.
Następnie sprawdzimy, jakimi atrakcjami jeszcze Koszęcin stoi 😉


Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin



Pałac

Wybudowany został w latach 1829-30 przy wykorzystaniu pozostałości starszej budowli. Przy pałacu znajduje się kaplica zamkowa – pierwszy kościół w Koszęcinie, z 1609 roku.
Posiadłość pozostawała w posiadaniu rodu Hohenlohe Ingelfingen aż do 1945 roku. Po II wojnie światowej obiekt zaadaptowano na potrzeby szpitala psychiatrycznego, a w roku 1953 przekazano Państwowemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk”, który użytkuje go po dziś dzień.
Pałac otacza XIX-wieczny park krajobrazowy z malowniczym oczkiem wodnym i pomnikowymi drzewami. Rosną tu lipy drobnolistne, kasztanowce, klony, buki, dęby, jawory oraz jesiony wyniosłe oraz kilka gatunków egzotycznych.


Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin



Ciekawostką niech jest fakt, że gościł tu król Jan III Sobieski, a jego żona Marysieńka rezydowała tu, gdy Sobieski udał się pod Wiedeń przeciw Turkom

W latach 1805-1945 pałac w Koszęcinie wraz z przyległymi dobrami był własnością wspomnianego już książęcego rodu Hohenlohe – Ingelfingen. Z okresu tego pochodzą malowidła ścienne i niektóre elementy wystroju sal oraz epitafia nagrobne w Kaplicy Zamkowej.


Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin



Zespół Pieśni i Tańca ”Śląsk”

Od 1953 roku pałac w Koszęcinie jest siedzibą słynnego w całej Polsce Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
To tutaj toczy się życie zespołu, w pałacowych salach odbywają się zajęcia, koncerty oraz imprezy. Na dziedzińcu pałacu stoi Ławeczka profesorska – pomnik Stanisława Hadyny, założyciela zespołu. Profesor wita turystów siedząc na ulubionej ławeczce, paląc fajkę i trzymając w ręku nuty słynnej pieśni „Helokanie”.


Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin



Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

To kolejny zabytek Koszęcina. Piękna, okazała budowla neogotycka z ciekawym wnętrzem i pięknymi witrażami efektownie barwiącymi wnętrze świątyni powstała w 1908 roku.


Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin



Mechaniczny młyn zbożowy

To następna ciekawostka Koszęcina.
Jest to murowany z cegły budynek, zaopatrzony w rampę, wagę i zewnętrzny zsyp. Został wybudowany w roku 1926 i jest nadal czynny.


Koszęcin

Koszęcin



Drewniany Kościół św. Trójcy

Ta zabytkowa świątynia z 1724 roku stanęła na miejscu poprzedniego kościoła z XVI wieku i tutaj się zatrzymajmy na chwilę, gdyż warto zwrócić uwagę na główny i boczne ołtarze , ozdobione zabytkowymi figurami pochodzącymi jeszcze z tryptykowego ołtarza z tegoż właśnie kościoła.


Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin



Wewnątrz odnajdziesz elementy wyposażenia wcześniejszej świątyni stojącej w tym miejscu, między innymi obrazy z XVI i XVIII wieku

Na jednym z nich w ośmiu kwaterach przedstawiono legendarną historię tego miejsca;
Legenda ta powiada, że pierwszy kościółek w XVI wieku postawiono koło dębu, przy którym córka młynarza kilkakrotnie widziała troje dzieci proszące o kościół w tym miejscu. Według tradycji uosabiały one Trójcę Świętą i tak powstał koło tego dębu kościół Św. Trójcy, a dziś jego pień stoi obok prezbiterium.
Obraz w ostatniej kwaterze pokazuje też źródło, które uchodziło za cudowne i do dziś bije w murowanej kapliczce przy murze kościoła.


Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin



Jak się okazuje, Koszęcin skrywa wiele tajemnic 😉

Wieża widokowa jest kolejną z nich – ukryta na uboczu, w zarośniętym zakątku, a wejście na nią dostarcza podobno nie lada wrażeń!
Podobno, gdyż pozamykana była na 4 spusty (byliśmy przed sezonem) i nie udało nam się Koszęcina ani jego okolic zobaczyć z góry. A jak wiesz, z góry lepiej widać 🙂
Wybudowana w 2006 roku wieża ma 36 m wysokości, a nieco poniżej jej szczytu, na 30-tym metrze, znajduje się taras widokowy. Więc chyba warto się wspiąć na górę, by móc podziwiać panoramę Koszęcina i okolic.
Zwiedzanie jest możliwe od 1 maja do 31 października, od wtorku do niedzieli, od 8:00 do 18:00.


Koszęcin

Koszęcin

Koszęcin



No i taki to jest mały i mało znany Koszęcin

Do tego okolica bogata w lasy i ścieżki przyrodnicze, więc zachęcamy do odwiedzin 🙂


Koszęcin

Koszęcin




Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę