Litomyšl

Liczy sobie już ponad 1000 lat i jest kolejnym miastem w Republice Czeskiej, które może się poszczycić zabytkiem wpisanym na Listę Unesco.

Rynek otaczają dwa rzędy pięknie odnowionych kamienic.

A że uwielbiamy zwracać uwagę na detale i szczegóły, których w takich miejscach potrafi być naprawdę czasem niezliczona ilość, to korzystamy z okazji.   Warto też baczniej przyjrzeć się wieży ratuszowej, na której oprócz zegara znajduje się tablica z miarą czeskiego łokcia, czyli 59 cm.

W roku 1567 na Olivetskiej horze rozpoczyna się budowa zamku.

Główny dziedziniec otaczają z trzech stron renesansowe arkady, a na północnej ścianie przedstawiona jest bitwa U Milvijskeho mostu. I to właśnie ten piękny renesansowy zamek został wpisany na UNESCO.

Warto, a nawet trzeba wyskoczyć na wieżę pobliskiego kościoła, by na zamek i najbliższą okolicę popatrzeć z góry 🙂 🙂 🙂

Pamiętacie że z góry lepiej widać?

Żeby głupio nie wyglądało, to i sam kościół warto obejrzeć 😉   Tymczasem po zdobyciu wieży naprawdę wspaniała panorama na Litomyśl i zamek się stad rozpościera.

Jeśli lubicie szwendać się po zamkach i miastach, a zwłaszcza czeskich, to Litomyśl z pewnością powinien być na waszej liście do odwiedzin. Odnajdą się tu zarówno miłośnicy czeskich knajp, jak też miłośnicy sztuki barokowej i renesansowej. A wisienką na torcie powinno  być Portmoneum, gdzie pięknie zdobione dzieła sztuki będą cieszyć oczy i duszę. Nie wspomnę już by wejść do zamku, aby zobaczyć barokowy teatr z 1797 roku, który mimo upływającego czasu ma się świetnie i jest jednym z pięciu teatrów w Europie, w którym zachowały się zamontowane wówczas mechanizmy sceniczne.

Po więcej zdjęć zapraszamy serdecznie do galerii, by jeszcze w kilku innych kadrach zachęcić do zwiedzania Czech, a w tym przypadku do odwiedzin Litomyśla 🙂 🙂 🙂

Tymczasem Rozmusiaki pozdrawiają odwiedzających i zachęcamy do odwiedzin innych naszych galerii 🙂

Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 
A.D.2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę