Makarska





Szukasz krystalicznie czystego morza?
Szukasz piaszczystych plaż, urokliwych zatoczek otoczonych zielonymi, pachnącymi sosnami?
A może szukasz kolorowych miasteczek położonych w otoczeniu malowniczych gór?
Nie ma problemu, gdyż cały ten komplet życzeń zapewni Ci najpopularniejsza Riwiera nad Adriatykiem.
Riwiera Makarska, bo o niej mowa, położona na wybrzeżu Dalmacji, rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, a jej zasięg to 53 km zaczynając od Breli na północy, a kończąc na Gradac na południu.
Nam udało się być w kilku miejscach, ale w tym wpisie opowiemy sobie o Makarskiej, ale nie Riwierze, tylko mieście, które jest centralnym punktem i od którego Riwiera wzięła pełną nazwę.
Zapraszamy 🙂


Chorwacja - Makarska Riwiera



Makarska leży zaledwie 60 km od Splitu i raczej na pewno jest jednym z głównych ośrodków turystycznych Dalmacji.
Swe malownicze położenie w zatoce w kształcie podkowy miasto znalazło pomiędzy imponującym pasmem górskim Biokovo a Morzem Adriatyckim, a rozwinęło się wokół naturalnego portu osłanianego przez półwysep sv. Petar oraz przylądek Osejava, który na marginesie dodajmy, jest jedynym takim portem między rzekami Cetina oraz Neretva.
Ruszamy zatem w miasto, po drodze podziwiając rybki pływające niczym w akwarium, następnie przerwa na lody, bo upał niemiłosierny 😉


Chorwacja - Makarska



Makarska również ma swoją historię, bo już w czasach średniowiecza przeplatały się tu wpływy Chorwatów, Bośniaków, czy też Wenecjan, pod których władaniem aż do XV wieku miasto się znajdowało. Władzę nad tym regionem przejęli wiadomo Turcy, których dopiero w 1646 udało się Wenecjanom pobić i tym samym Włosi sprawowali swe rządy aż do upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku.
Po upadku Republiki Wenecjan, teren i władzę przejęli Habsburgowie, dzięki którym miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, a i liczne połączenia handlowe powstały, o czym świadczy między innymi wspomniany już port.




Pierwszy hotel w Makarskiej otworzył się jeszcze przed I wojną światową i wtedy też zaczęli tu trafiać pierwsi turyści.
Natomiast za rządów Tito, miasto dalej dynamicznie rozwijało się pod względem turystycznym, a i mieszkańców w mieście siłą rzeczy kilkukrotnie przybyło.
Obecnie tętniąca życiem promenada Riva, czy też plac Kacic w centrum tylko zachęcają do spacerów, a w historycznym centrum miasta spacer urokliwymi, romantycznymi, wąskimi uliczkami z typową dla tego regionu romańską architekturą to sama przyjemność.




Same miasto jest niewielkie, ale będąc już w Makarskiej, warto odwiedzić;
  • Plac Andrija Kačića Miošića (Andrij, to pochodzący stąd poeta i zakonnik, żyjący w XVIII wieku). Plac to główny punkt miasta, na którym znajduje się pochodząca z XVIII wieku studnia, barokowa fontanna oraz pomnik Miošića.
  • Klasztor franciszkanów z 1616 roku, wewnątrz którego znajduje się biblioteka, a który był zamknięty na cztery spusty, oraz;
  • Kościół św. Marka, pochodzący z 1766 roku. Ten barokowy kościół budowano 70 lat i znajduje się na placu Kačića Miošicia. Niestety, również nie mogliśmy zajrzeć do środka, by zobaczyć zapewne piękny barokowy ołtarz, gdyż też na cztery spusty był zamknięty.


\



Na koniec, gdy już pozwiedzacie te zamknięte kościoły i nasycicie się wąskimi uliczkami, polecamy spacer na drugą część miasta, pod pomnik świętego Piotra, który dzierży w swej prawicy klucz do miasta i spogląda ze wzniesienia na nie z takim zachwytem, że zrozumiesz go dopiero wtedy, gdy i Ty tu dotrzesz i spojrzysz na Makarską w otoczeniu majestatycznych gór Biokovo.
Do pomnika dojdziesz piękną trasą spacerową, a na miejscu wśród cienistych alejek z piękną panoramą będziesz mógł odpocząć od upałów, popatrzeć, a i też samemu być może skorzystać ze skoków do wody z całkiem niezłego urwiska, albo zejść do groty, którą znajdziesz pod pomnikiem.
Zatem na koniec seria zdjęć ze wspomnianego wzgórza 🙂




Dzięki serdeczne jeśli tu dotarłeś i już teraz zapraszamy Cię do kolejnego wpisu z Chorwacji, który niebawem się ukaże na naszej stronie.





 

Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebookaBędzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 

A.D.2020

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę