Makarska

Szukasz krystalicznie czystego morza?
Szukasz piaszczystych plaż, urokliwych zatoczek otoczonych zielonymi, pachnącymi sosnami?
A może szukasz kolorowych miasteczek położonych w otoczeniu malowniczych gór?
Nie ma problemu, gdyż cały ten komplet życzeń zapewni Ci najpopularniejsza Riwiera nad Adriatykiem.
Riwiera Makarska, bo o niej mowa, położona na wybrzeżu Dalmacji, rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, a jej zasięg to 53 km zaczynając od Breli na północy, a kończąc na Gradac na południu.
Nam udało się być w kilku miejscach, ale w tym wpisie opowiemy sobie o Makarskiej, ale nie Riwierze, tylko mieście, które jest centralnym punktem i od którego Riwiera wzięła pełną nazwę.
Zapraszamy 🙂


Chorwacja - Makarska RiwieraMakarska leży zaledwie 60 km od Splitu i raczej na pewno jest jednym z głównych ośrodków turystycznych Dalmacji.
Swe malownicze położenie w zatoce w kształcie podkowy miasto znalazło pomiędzy imponującym pasmem górskim Biokovo a Morzem Adriatyckim, a rozwinęło się wokół naturalnego portu osłanianego przez półwysep sv. Petar oraz przylądek Osejava, który na marginesie dodajmy, jest jedynym takim portem między rzekami Cetina oraz Neretva.
Ruszamy zatem w miasto, po drodze podziwiając rybki pływające niczym w akwarium, następnie przerwa na lody, bo upał niemiłosierny 😉


Chorwacja - MakarskaMakarska również ma swoją historię, bo już w czasach średniowiecza przeplatały się tu wpływy Chorwatów, Bośniaków, czy też Wenecjan, pod których władaniem aż do XV wieku miasto się znajdowało. Władzę nad tym regionem przejęli wiadomo Turcy, których dopiero w 1646 udało się Wenecjanom pobić i tym samym Włosi sprawowali swe rządy aż do upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku.
Po upadku Republiki Wenecjan, teren i władzę przejęli Habsburgowie, dzięki którym miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, a i liczne połączenia handlowe powstały, o czym świadczy między innymi wspomniany już port.
Pierwszy hotel w Makarskiej otworzył się jeszcze przed I wojną światową i wtedy też zaczęli tu trafiać pierwsi turyści.
Natomiast za rządów Tito, miasto dalej dynamicznie rozwijało się pod względem turystycznym, a i mieszkańców w mieście siłą rzeczy kilkukrotnie przybyło.
Obecnie tętniąca życiem promenada Riva, czy też plac Kacic w centrum tylko zachęcają do spacerów, a w historycznym centrum miasta spacer urokliwymi, romantycznymi, wąskimi uliczkami z typową dla tego regionu romańską architekturą to sama przyjemność.
Same miasto jest niewielkie, ale będąc już w Makarskiej, warto odwiedzić;
  • Plac Andrija Kačića Miošića (Andrij, to pochodzący stąd poeta i zakonnik, żyjący w XVIII wieku). Plac to główny punkt miasta, na którym znajduje się pochodząca z XVIII wieku studnia, barokowa fontanna oraz pomnik Miošića.
  • Klasztor franciszkanów z 1616 roku, wewnątrz którego znajduje się biblioteka, a który był zamknięty na cztery spusty, oraz;
  • Kościół św. Marka, pochodzący z 1766 roku. Ten barokowy kościół budowano 70 lat i znajduje się na placu Kačića Miošicia. Niestety, również nie mogliśmy zajrzeć do środka, by zobaczyć zapewne piękny barokowy ołtarz, gdyż też na cztery spusty był zamknięty.


\Na koniec, gdy już pozwiedzacie te zamknięte kościoły i nasycicie się wąskimi uliczkami, polecamy spacer na drugą część miasta, pod pomnik świętego Piotra, który dzierży w swej prawicy klucz do miasta i spogląda ze wzniesienia na nie z takim zachwytem, że zrozumiesz go dopiero wtedy, gdy i Ty tu dotrzesz i spojrzysz na Makarską w otoczeniu majestatycznych gór Biokovo.
Do pomnika dojdziesz piękną trasą spacerową, a na miejscu wśród cienistych alejek z piękną panoramą będziesz mógł odpocząć od upałów, popatrzeć, a i też samemu być może skorzystać ze skoków do wody z całkiem niezłego urwiska, albo zejść do groty, którą znajdziesz pod pomnikiem.
Zatem na koniec seria zdjęć ze wspomnianego wzgórza 🙂
Dzięki serdeczne jeśli tu dotarłeś i już teraz zapraszamy Cię do kolejnego wpisu z Chorwacji, który niebawem się ukaże na naszej stronie.

 

Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebookaBędzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 

A.D.2020

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę