Monaster Piva





Męski klasztor prawosławny

Zakładając, że wybierasz się w góry Durmitor i jedziesz drogą M18, z której raczej na pewno skręcisz na trasę widokową P14, to po drodze niedaleko przed skrętem, warto się zatrzymać dla największego męskiego klasztoru tego typu w całej Czarnogórze. Ten prawosławny monastyr z 1586 znajdziesz w okolicach wsi Goransko.
Jako, że zawsze zachwycamy się takimi świątyniami, tak i ta nas nie zawiodła i zrobiła na nas ogromne wrażenie, choć z zewnątrz wcale się nie zapowiadało, że cokolwiek nam tu do gustu przypadnie..
Zapraszamy do Monastyru.


 



Inicjatorem jego budowy był metropolita hercegowiński, późniejszy patriarcha serbski Sawwacjusz.

Główną świątynią klasztorną jest cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, wzniesiona z kamienia, trójnawowa, bezwieżowa, z półkoliście zamkniętym prezbiterium. We wnętrzu znajduje się zespół malowideł ściennych wykonanych przez nieznanych artystów greckich w 1604 i 1605 roku. Górną część klasztoru namalował mnich Strahinje z Budimlja, w tym cykl fresków ilustrujących kolejne części hymnu do Matki Bożej. Ikony w ikonostasie wykonali malarze o imionach Kozme i Longin, a dolne strefy są dziełem artysty Kozmy z 1626 roku. W skarbcu monasterskim przechowywane są zabytkowe utensylia oraz księgi liturgiczne, w tym psałterz z końca XV wieku.



Tylko 9km od Plužine

Pierwotnie kompleks zabudowań klasztornych znajdował się w miejscu zalanym dziś przez sztuczne jezioro powstałe po budowie zapory i elektrowni wodnej Mratinje na Pivie.
Na obecne miejsce został przeniesiony między 1970 a 1982 rokiem – cała konstrukcja została rozebrana do pojedynczych kamieni, które następnie złożono w pierwotnym układzie, uzupełniając oryginalne freski.
Prawda, że niesamowite?




Jeśli interesują Cię takie miejsca, koniecznie się tu zatrzymaj!




Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂

 



 

A.D.2021

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę