Jędrzejów

Pałac rodu von Francken-Sierstopff





Z długiej, sięgającej średniowiecza, historii Jędrzejowa przetrwało niewiele informacji.

Pierwsza wzmianka o wsi, z 1391 r., dotyczy kościoła p.w. św. Mikołaja. Według tradycji osada należała do zakonu krzyżackiego, niestety zachowane dokumenty nic o tym nie wspominają. Pierwsze pewne informacje o właścicielach pochodzą z XVIII stulecia, kiedy to Jędrzejów należał do rodziny von Gilgenheim, być może z tego okresu pochodził prostokątny pałac, przebudowany i rozbudowany w latach 1882-83 na zlecenie Herryego von Francken-Sierstorpff. Nowy pałac wzniesiony w stylu neogotyckim różnił się znacznie od wcześniej wznoszonych na Śląsku neogotyckich rezydencji. Pałac w Jędrzejowie poza elementami typowymi dla neogotyku angielskiego posiada wiele detali charakteryzujących neogotyk francuski i niemiecki. Ten piękny obiekt szczęśliwie uniknął zniszczeń w czasie drugiej wojny światowej, a w Polsce Ludowej został zagospodarowany jako dom pomocy społecznej. Takie wykorzystanie zabytku okazało się nadzwyczaj trafione, Dom Pomocy mieści się do dnia dzisiejszego w jędrzejowskiej rezydencji, a zadbany pałac oraz park świadczą, że jest dobrym gospodarzem.




Ogromną robotę robi wspaniała fontanna znajdująca się przed wejściem do pałacu, a za którą mieszczą się schody prowadzące do parku.





Pałac posiada czworoboczną, czterokondygnacyjną wieżę, w której znajduje się wejście główne, a nad nim herb rodu Francken-Sierstorpff.

Skrzydło boczne ma dwie kondygnacje i również posiada wejście. Po obu stronach balustrady uwagę przykuwają dwa kamienne lwy. Budowla zdobiona jest krenelażem, arkadowymi fryzami, wykuszami, ryzalitami, wieżyczkami i loggiami.




Pałac znajdziesz niedaleko Grodkowa.

Tymczasem się żegnamy i zapraszamy do kolejnych naszych odsłon na blogu 🙂





 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2021

Opis został zaczerpnięty ze strony zamkipolskie.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę