Santana

W ostatniej odsłonie Madery zabraliśmy Cię na trekking Levadą do Furado, zatem tym razem dla odmiany odwiedzimy niewielką wioskę, a właściwie skansen w Santanie.

Będzie krótko acz treściwie.
Zapraszamy.
Trójkątne domy pokryte strzechą to symbol a zarazem tradycja Santany, jak też i samej wyspy.

Generalnie można je zobaczyć w całej miejscowości, ale to właśnie w samym centrum  Santany stworzono mini skansen, gdzie znajdziesz odremontowane i chronione przez lokalne władze jako dziedzictwo kulturowe trójkątne domy mieszkańców, które można dokładnie i na spokojnie obejrzeć zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Te kolorowe domki w otoczeniu cudnej flory stwarzają atmosferę jak z bajki do tego stopnia, iż człowiek się spodziewa, że za chwilę z za rogu domu ujrzy Jasia albo i Małgosię 🙂
Domki powstały w XV wieku a ich budowniczowie to pierwsi osadnicy na Maderze. W środku znajdują się dwa poziomy, z czego parter był zarezerwowany na kuchnię oraz izbę mieszkalną, natomiast drugie pomieszczenie służyło za strych lub mały pokój.
Stosowany na domach biały kolor miał za zadanie odbijać promienie słoneczne tworząc w środku przyjemny chłód, natomiast zewnętrzne krawędzie okien i drzwi ozdabiano charakterystycznymi dla portugalskiej architektury – niebieskimi pasami. Dachy, sięgające niemal do samej ziemi tworzone były z drewna i trzciny.
Różne są opinie na temat tego miejsca…

…natomiast my uważamy, że skoro znajdujemy się na tak uroczej wyspie nie po to by poleżeć na plaży, to warto skorzystać i smykając się po wyspie drogami niczym nawinięty na widelec makaron do spagetti, to warto tu zajrzeć, bo to zawsze będzie przecież po drodze. 🙂 a sama wizyta w tym miejscu nie powinna Ci zająć dłużej jak godzinkę, gdzie naocznie zobaczysz bardzo ciekawe i kolorowe budowle. A jak będziesz baczniej się przyglądać otoczeniu domostw, to i piękny kwiatostan dostrzeżesz.
Jak by nie było, Madera to przecież wyspa wiecznej wiosny 🙂
Co ciekawe…

To Santana została wyróżniona przez UNESCO mianem „Rezerwat Biosfery” w 2011 roku. Jest to zatem idealne miejsce do kontemplacji bogatego i pieczołowicie zachowanego dziedzictwa przyrodniczego. W tym celu nie ma nic lepszego niż poznanie szlaków turystycznych Biosfery, które mają łączną długość ponad 120 km.
Także nie pozostaje Ci nic innego jak spakować plecak i wyruszyć na maderskie szlaki!

Tymczasem to tyle z Santany, a my oczywiście zachęcamy byś zajrzał/a do innych naszych wpisów na blogu 🙂
Cześć!

 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebookaBędzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂

 A.D.2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę