Pałac Krowiarki
W regionie Górnej Odry, jak też i Górnego Śląska wiele znamienitych pałacowych budowli powstało za sprawą śląskiej sławnej rodziny Henckel von Donnersmarck, ale ten w Krowiarkach to istna perełka. Mało tego – wiele z tych pałaców nie dotrwało do naszych czasów, ale Krowiarkom, choć stan na dzień dzisiejszy nie jest najlepszy, się udało i pomimo tego prezentuje się naprawdę elegancko.
Ogólnie jest problem, by na teren pałacu się dostać, gdyż jest w prywatnych rękach, ale po wcześniejszym umówieniu się i zapłaceniu można wybrać się tu na przykład na sesję ślubną. My próbowaliśmy w ostatnich latach trzykrotnie się tu dostać, ale za każdym razem była odmowa, więc pewnego dnia postanowiliśmy znaleźć przysłowiową dziurę w płocie i zrobić kilka zdjęć.
Po parku już nie zdążyliśmy pochodzić, bo podobno ktoś wezwał policję, że się szwendamy po obiekcie. Zaznaczmy, iż niczego nie dotknęliśmy, zachowywaliśmy się grzecznie, a naszym jedynym celem była fotografia pałacu i jego obejścia, by znalazł się w naszej pałacowej kolekcji. Trochę jest dla nas niezrozumiałe, że na terenie pałacu znajdują się tablice informacyjne, ale obiekt jest niedostępny. Coś tu po prostu nie gra…
Historia pałacu
Został zbudowany w 1826 roku staraniem Ernesta Joachima Strachwitza w miejscu drewnianego dworu, który pochodził prawdopodobnie z XVII wieku. W 1843 roku Strachwitz sprzedał wieś wraz z pałacem Amandowi Leopoldowi von Gaschin. W latach 1852 – 1877 za sprawą Mikołaja Strachwitza dokonano kolejnej przebudowy pałacu.
W 1877 roku pałac staje się własnością rodu Henckel von Donnersmarck, bowiem Wanda von Gaschin była żoną Hugo II Henckela von Donnerrsmarcka i jedyną spadkobierczynią po swoim ojcu Amandzie. W latach 1882 – 1896 dokonano przebudowy pałacu. W 1892 roku pożar strawił północną, drewnianą część pałacu, która zostaje odbudowana i rozszerzona w 1898 roku w stylu secesyjnym.
Pałac przetrwał II wojnę światową, po której stał się własnością Państwa. Była tutaj Szkoła Aktywu Politycznego, a od 1947 roku Państwowy dom Dziecka i przedszkole. Od 1963 roku pałac przejął Szpital Rehabilitacyjno – Ortopedyczny. W 1970 roku szpital opuścił pałac i rozpoczął się okres jego niszczenia. Obecnie pałac i przyległy park znajdują się w rękach prywatnych. W budynku pałacu i na terenie przyległego parku trwają prace rewaloryzacyjne.
Powierzchnia pałacu wynosi około 6500 metrów kwadratowych. Pałac ma w podziemiach 30 piwnic, które tworzą swoisty labirynt, natomiast na parterze i piętrach znajduje się 115 sal. Układ wnętrz jest dwutraktowy ze znajdującą się pośrodku sienią. Po bokach sieni w trakcie frontowym od północy znajduje się sala jadalna, a od południa sala balowa. Natomiast w trakcie tylnym obecna jest sala mauretańska.
I to chcielibyśmy kiedyś zobaczyć.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę🙂
A.D.2021