Pałac Krzyżanowice





Dokładna data budowy obecnego pałacu – klasztoru nie jest znana.
Jedynie historyk tych ziem ks. dr. Weltzel, w swojej książce wspomina, iż w 1699 roku hrabia Johann Bernard Praschma wybudował w Krzyżanowicach, okazały, tak zwany ”Dom Pana”, który po licznych przebudowach przez zmieniających się właścicieli, otrzymał ostateczny, obecny wygląd.
Zapraszamy na wspólny spacerek w towarzystwie pałacu w Krzyżanowicach 🙂




W 1708 roku nowym właścicielem został Carl Gabriel von Wengersky, zmarły w 1736 roku, a jego następcą został hrabia Anton von Wengersky, zmarły w tutejszym pałacu 9 maja 1775 roku w wieku 34 lat.




Od 1775 do 1930 roku siedem pokoleń książąt von Lichnowsky zostaje kolejnymi właścicielami Krzyżanowic oraz obecnego pałacu – klasztoru.
Książę Carl von Lichnowsky był przyjacielem i mecenasem wielkiego kompozytora Ludwika von Bethovena, który w latach 1806 do 1811 gościł w tutejszym pałacu.
Również sławny węgierski kompozytor Franciszek Liszt, przyjaciel księcia Felixa von Lichnowsky (zamordowany we Frankfurcie nad Menem w 1848 w wieku 34 lat) w latach 1843 do 1848 roku, gościł kilkukrotnie w pałacu.




Książę Carl von Lichnowsky w latach 1850 – 1860 dobudował okrągłą wieżę, salę rycerską – obecnie kaplica, oraz murowaną bramę wjazdową, na której znajduje się poświęcony mu napis ”Carolus Princeps Lichnowsky MDCCCLVI”.




Cesarz Pruski Wilhelm I, nadał 12 października 1861 roku rodzinie von Lichnowsky, predykat, czyli tytuł ”Durchlaucht”, co znaczy Jaśnie Oświecony.




W 1930 roku książę Wilhelm von Lichnowsky urodzony w 1905 roku, był siódmym księciem a zarazem ostatnim Panem Majoratu, sprzedał pałac Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek, którego są właścicielem do dnia dzisiejszego.
Wtedy pałac przekształcono na klasztor a sale rycerską przeznaczono i poświęcono na kaplicę.




Siostry Franciszkanki od samego początku chciały utworzyć w klasztorze Dom Starców.
Pod koniec II wojny światowej Niemcy w klasztorze utworzyli szpital z salą operacyjną dla rannych żołnierzy.
20 kwietnia 1945 roku klasztor i wioskę zajęły wojska radzieckie.
Po zakończeniu II wojny światowej Siostry Franciszkanki nadal służyły chorym w klasztornym szpitalu z powodu wybuchu epidemii tyfusu. Następnie do 1964 roku prowadziły Dom Starców, a od 1964 roku do dnia dzisiejszego Siostry prowadzą Dom Pomocy Społecznej i opiekują się upośledzonymi dziewczynkami.




Naprzeciw pałacu, po drugiej strony ulicy znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom poległym w I wojnie światowej, oraz węgierskiemu kompozytorowi Franciszkowi Liszt, a że podczas naszej wizyty był to okres świąteczny wielkanocny, to i tymczasowy pomnik przesympatycznych zajączków się pokazał 🙂





Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę🙂

 



A.D.2021

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę