Piątek

Geometryczny środek Polski

W centrum miejscowości usytuowany jest również pomnik symbolizujący geometryczny środek Polski. Wcześniej w tym miejscu znajdował się potężny kamień. Dla niewielkiej miejscowości jest to powód dumy, ale jest to też również doceniona przez nas atrakcja turystyczna.
Wieś słynąca i dumna z tego, że znajduje się w samym „środku” Polski.

Piątek to gminna wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim. Krzyżują się tu drogi biegnące z Łodzi do Kutna i z Łowicza do Łęczycy. Przecinają się tu również inne linie – prowadzące od najdalej wysuniętych w Polsce punktów na północ i południe oraz na wschód i zachód (odpowiednio: przylądek Rozewie koło Jastrzębiej Góry – Opołonek, szczyt w Bieszczadach; zakole Bugu koło Zosina – zakole Odry w rejonie Cedyni). Takim sposobem został wyznaczony geometryczny środek Polski, wypadający właśnie w Piątku. Jest to oczywiście punkt umowny i nie ma oficjalnego znaczenia.
W każdym razie BYLIŚMY 🙂

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 
A.D.2018

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę