Pruszków

Galeria Figur Stalowych

Powiedzmy sobie tak;
Jeśli gdzieś, na widok czegoś może opaść szczęka, i to do tego stopnia, że ma problem wrócić po odbiciu na swoje miejsce, to galeria figur stalowych jest właśnie takim miejscem. Po prostu tworzenie takich dzieł z recyklingu jest fenomenem samym w sobie i do głowy by nam nigdy nie przyszło, że będziemy zachwycać się ”kawałkiem złomu”…
Tworzone tam dzieła to istna PETARDA!!!


 W podwarszawskim Pruszkowie jest jeden charakterystyczny element krajobrazu – czołg T 55, podobno w pełni sprawny. Znajduje się przy ulicy Przejazdowej 17 i jest reklamą punktu skupu metali. I przy tym właśnie skupie działa ta unikalna galeria figur wykonanych ze złomu. Inspiracją dla powstania galerii było słynne muzeum Madame Tussauds prezentujące woskowe figury najbardziej znanych artystów, sportowców czy też polityków. Lecz w przypadku Galerii Figur Stalowych surowcem jest po prostu… złom, który w ten sposób zyskuje drugie, jakże niecodzienne i kreatywne życie.


 Sami o sobie piszą tak;
”Galeria Figur Stalowych to pierwsze na świecie miejsce, gdzie stalowe rzeźby tworzy się z elementów pochodzących z recyklingu złomu stalowego.
Początek był niewinny: zaczęliśmy od stolika ze szklanym blatem, wykonanego na bazie silnika V8. Dziś nasza kolekcja liczy 600 figur, które można podziwiać w Polsce i w Europie. A to dopiero początek! Każda figura wymaga od 1 do 8 miesięcy pracy, z czego najdłużej powstają rzeźby samochodów – przy ich wykonaniu 4 rzemieślników pracuje łącznie nawet 7 000 roboczogodzin.
Jednocześnie wszystkie figury są wyłącznie dziełem rąk: nie korzystamy z odlewów czy pomocy maszyn ciężkich. Choć brzmi to niewiarygodnie, nasze podstawowe narzędzia to po prostu spawarka, palnik, młotek i przycinarka. Dzięki temu każda z naszych prac jest dosłownie niepowtarzalna.”
Patrząc na te cuda, aż trudno w to uwierzyć, lecz my wierzymy w to co mówią.


 Figury metalowe w pruszkowskiej galerii inspirowane są postaciami z bajek, filmów science fiction, komiksów oraz najdroższymi pojazdami samochodowymi. Praktycznie wszystkie postaci oraz modele wykonane są w skali 1;1.
Poza pruszkowską galerią w różnych miastach Polski  prezentowane są też gościnnie wystawy czasowe. Zatem jeśli traficie na takową, to bez zastanowienia kupujcie bilet i podziwiajcie. A jeśli macie dzieci, to uwierzcie nam na słowo, że smartfony pójdą na tę chwilę w zapomnienie. Radość i wymalowane szczęście na twarzy dziecka – BEZCENNE!!!


 

 Pomysłodawcą galerii jest Mariusz „Jose” Olejnik, ale przy tworzeniu stalowych rzeźb współpracuje z nim około 50 artystów z całego świata. Jednym z hitów są naturalnej wielkości Transformery znane z filmów i komiksów oraz postaci z uniwersum Marvela – np. Hulk, Spiderman i rzecz jasna Iron Man. Jest też Batman, Predator, postaci z filmu Avatar, bohaterowie Madagaskaru, Epoki Lodowcowej czy Minionki.
Miejsce do którego koniecznie musicie wstąpić 🙂 🙂 🙂
Tymczasem my się żegnamy, zachęcamy do innych naszych wpisów, a tych, którzy maja ochotę na więcej zdjęć ”złomków” zapraszamy do galerii zdjęć poniżej 😉

Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 A.D.2019

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę