Švihov





Wodny zamek

Czy zamek wygląda Ci jakoś znajomo?
Otóż nakręcono tu film oparty na jednej z najsłynniejszych baśni, Kopciuszku, a jedna z tras zwiedzania zamku z przewodnikiem jest poświęcona filmowi.
Zamek Švihov to późnośredniowieczny zamek położony w zachodnich Czechach. Był siedzibą panów z Rýžemberka i został zbudowany w latach 1480–1510.
Zapraszamy do galerii.


Svihov

Svihov

Svihov

Svihov

Svihov



Zamek Švihov został zaprojektowany jako sztuczna wyspa

Budynki w centralnym układzie tworzyły rdzeń zamku z pałacami, kaplicą i wieżą schodową, otaczając w ten sposób kwadratowy wewnętrzny dziedziniec. Były chronione pasem wewnętrznych murów z czterema narożnymi bastionami i pierwszą fosą. Drugi pas murów, również z fosą, otaczał rdzeń zamku i w ten sposób wzmacniał możliwości obronne.
Jednak ta druga faza budowy nie została ukończona aż do śmierci panującego Půty Švihovský z Rýzmberka (1504).
Znany późnogotycki architekt Benedikt Ried (Rejt) znacząco przyczynił się do ukończenia zaczętych prac, w następstwie czego obie fosy były zasilane wodą z rzeki Úhlava.


Svihov

Svihov

Svihov

Svihov

Svihov



Burzliwy okres dla zamku nadszedł w pierwszej połowie XVII wieku, kiedy stracił on swoje pierwotne funkcje

Podczas wojny trzydziestoletniej dwukrotnie stawiał opór oblężeniom wojsk szwedzkich, ale po wojnie Ferdynand III Habsburg wydał rozkaz zburzenia zamku. Cesarz zamierzał, aby dekrety o zburzeniu, które dotyczyły znacznej liczby zamków czeskich, wyeliminowały możliwość zajęcia twierdz przez hordy grabieżcze, co było jedną z konsekwencji przedłużającej się wojny.
Z woli władcy Švihov stracił zatem w tym czasie dużą część swoich zewnętrznych fortyfikacji i obie fosy.


Svihov

Svihov

Svihov

Svihov

Svihov



Rodzina Czerninów w jakiś sposób zdołała anulować rozbiórkę zamku

Nadal jednak używali zamku wyłącznie w celach gospodarczych. Oba pałace stały się spichlerzami, a dziedziniec stał się podwórzem gospodarczym. Zamek był w ten sposób wykorzystywany pod nadzorem administratorów do pierwszej połowy XX wieku, a jego konserwacja ograniczała się do najpotrzebniejszych prac.
W 1926 roku został określony jako „ruina” w oficjalnych dokumentach. Cztery lata później jednak Eugen Czernin upodobał sobie zamek i rozpoczął niezbędne działania w celu uratowania gotyckiego zabytku.


Svihov

Svihov

Svihov

Svihov

Svihov



Zamek przetrwał II wojnę światową jako gospodarstwo rolne bez większych zniszczeń

Po wojnie, dokładnie tak samo jak w Polsce został skonfiskowany jako część majątku Czerninów.
W 1947 roku nowo utworzona Narodowa Komisja Kultury przejęła administrację zamku i niemal natychmiast rozpoczęły się szeroko zakrojone prace badawcze i rekonstrukcyjne, których najbardziej wymagająca część miała miejsce w latach 50. i 60. XX wieku.


Svihov

Svihov

Svihov

Svihov

Svihov

Svihov



Po wymagających rekonstrukcjach budynku pojawiła się kwestia wyposażenia wnętrza, którą skomplikował fakt, że z oryginalnego wyposażenia przetrwało bardzo niewiele

Na szczęście wnętrza są dobrze zagospodarowane i z przyjemnością ogląda się wszelkiego rodzaju wystawy, które zapewne zależą od okoliczności, ale zamek sprawia również wrażenie dobrze umeblowanej późnośredniowiecznej rezydencji szlacheckiej.
Obecnie zamkiem administruje Narodowy Instytut Dziedzictwa, a jego zwiedzanie jest możliwe za pośrednictwem licznych wycieczek z przewodnikiem.
My żegnamy się wyjściem do miasta, gdzie stoi uroczy budynek Ratusza oraz zabytkowa studnia i zapraszamy do kolejnej odsłony Czech.


Svihov

Svihov

Svihov

Svihov

Svihov




Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂

 



A.D.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę