KĘTRZYN





Miasto, które swą bogatą i ciekawą historią przyciąga coraz liczniej turystów

Miasto, które liczy sobie już ponad 660 wiosen, a jego burzliwe dzieje sprawiły, że spotykają się tutaj tradycje wielu narodów, które są żywe po dzień dzisiejszy.
Gotyckie, neoklasyczne i eklektyczne budowle, architektura sakralna, kryształowe sklepienia, osobliwości architektoniczne na skalę europejską, muzea, stowarzyszenia szerzące kulturę mazurską, ślady pozostawione przez Krzyżaków i Masonerię – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
Miasto, w którym się urodziłem, ale słabo je pofociłem…
Wrócę jednak tu z pewnością, bo wiem, że Kętrzyn wypiękniał i czeka na ponowną odsłonę.
Tymczasem poznajmy kilka ciekawych miejsc oraz interesujących zabytków wartych zobaczenia.
Zapraszamy do galerii.


Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn



Zamek krzyżacki

To chyba największa atrakcja Kętrzyna.
Został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku i jako budowla gotycka znajdująca się na wzgórzu nad rzeką Guber pierwotnie była siedzibą prokuratora. Otoczona została murem z trzema basztami i bramą wjazdową od strony miasta, których fragmenty zachowały się do dziś. Historia nie obeszła się z zamkiem łaskawie, gdyż był on wielokrotnie przebudowywany.
W 1945 roku został spalony i odbudowany dopiero w latach 1962-1967 na wzór pierwotnego, gotyckiego kształtu.


Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn



Obecnie w zamku znajduje się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Galeria Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” oraz Miejska Biblioteka Publiczna

Muzeum posiada liczne zbiory z okresu od XV do XIX w. pochodzące z okolicznych kościołów i pałaców, które tworzą ekspozycje stałe. Zobaczyć można m.in. jedyną w Europie dziecięcą chorągiew pogrzebową oraz zbiór rzeźb gotyckich. Natomiast w Galerii „Konika Mazurskiego” można obejrzeć i nabyć wyroby regionalne rękodzieła artystycznego.
Na dziedzińcu zamku w okresie letnim odbywają się koncerty i jarmarki, a główną atrakcją jest coroczny Średniowieczny Jarmark Świętego Jakuba.
Zamek znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich i jest dziś jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli w kraju.


Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn



Kościół obronny św. Jerzego

Został w tym samym czasie co zamek i włączony w system obwarowań miejskich. Jest jednym z nielicznych w Polsce zabytków łączących funkcje sakralne z obronnymi. Początkowo była to budowla jednonawowa, na przełomie XIV i XV w. kościół gruntownie przebudowano na świątynię trzynawową. Po pożarze w 1500 r. dobudowano prezbiterium. Jest ono odchylone w stosunku do osi nawy głównej, co jest osobliwością architektoniczną na skalę europejską.
Niewątpliwą atrakcją jest pochodzące z 1515 r. kryształowe sklepienie wykonane przez mistrza Matza z Gdańska. Ciekawostką  świątyni są dwie pojedyncze cele więzienne znajdujące się w przyziemiu wieży zachodniej. Związana jest z nimi legenda o skazańcu. Bazylika posiada także wiele innych cennych zabytków m.in. ambonę z 1594 roku oraz organy z 1721r. wykonane przez organmistrza Jana Mosengela z Królewca.
W zbiorach kościoła znajdują się obrazy św. Marcina i św. Tomasza oraz płyty nagrobne. Natomiast empora przeznaczona została na salkę muzealną. Znajduje się tam dokumentacja fotograficzno-historyczna, przedstawiająca przedwojenne wyposażenie kościoła. W okresie letnim z wieży kościoła zobaczyć można panoramę Kętrzyna i okolic. Nadanie kościołowi tytułu Bazyliki w 1997 r. świadczy o bogactwie historycznym i kulturalnym świątyni.


Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn



Słów kilka o Kętrzynie

Początków dziejów miasta można szukać już w XIV wieku.
W miejscu dzisiejszego Kętrzyna niegdyś znajdowało się pruska osada o nazwie Rast. Ziemie te zostały jednak zajęte przez zakon krzyżacki. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1329 roku, kiedy to na skraju puszczy wybudowano drewnianą strażnicę o nazwie Rastenburg. Od tego czasu osada zaczęła się rozwijać, jednak musiała poczekać 28 lat, aby otrzymać prawa miejskie. Stało się to dokładnie 11 listopada 1357.


Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn



Kętrzyn w swojej historii miał wiele wzlotów i upadków, a dzieje miasta do najłatwiejszych nie należały

Na koncie miejscowości są liczne epidemie, wojny i pożary. Jednocześnie wskazać można okresy szybkiego rozwoju (XVI wiek, XIX wiek). Ogromnym przełomem było wybudowanie w Kętrzynie kolei. Połączenie kolejowe z innymi miastami miało wielki wpływ na rozwój. W mieście zaczęły powstawać nowe zakłady przemysłowe, a liczba ludności dynamicznie rosła.
Na obecny wygląd Kętrzyna ogromne znaczenie miała II wojna światowa. Zamek oraz dzielnica staromiejska zostały spalone. Szacuje się, że zniszczeniu uległo około 40% zabudowy. Miasto swoją nową nazwę otrzymało 7 maja 1946. Nadano ją na cześć Wojciecha Kętrzyńskiego, polskiego historyka oraz autora wielu prac o Mazurach.


Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn

Kętrzyn




Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 




A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 




A.D.2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę