KĘTRZYN
Miasto, które swą bogatą i ciekawą historią przyciąga coraz liczniej turystów
Miasto, które liczy sobie już ponad 660 wiosen, a jego burzliwe dzieje sprawiły, że spotykają się tutaj tradycje wielu narodów, które są żywe po dzień dzisiejszy.
Gotyckie, neoklasyczne i eklektyczne budowle, architektura sakralna, kryształowe sklepienia, osobliwości architektoniczne na skalę europejską, muzea, stowarzyszenia szerzące kulturę mazurską, ślady pozostawione przez Krzyżaków i Masonerię – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
Miasto, w którym się urodziłem, ale słabo je pofociłem…
Wrócę jednak tu z pewnością, bo wiem, że Kętrzyn wypiękniał i czeka na ponowną odsłonę.
Tymczasem poznajmy kilka ciekawych miejsc oraz interesujących zabytków wartych zobaczenia.
Zapraszamy do galerii.
Zamek krzyżacki
To chyba największa atrakcja Kętrzyna.
Został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku i jako budowla gotycka znajdująca się na wzgórzu nad rzeką Guber pierwotnie była siedzibą prokuratora. Otoczona została murem z trzema basztami i bramą wjazdową od strony miasta, których fragmenty zachowały się do dziś. Historia nie obeszła się z zamkiem łaskawie, gdyż był on wielokrotnie przebudowywany.
W 1945 roku został spalony i odbudowany dopiero w latach 1962-1967 na wzór pierwotnego, gotyckiego kształtu.
Obecnie w zamku znajduje się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Galeria Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” oraz Miejska Biblioteka Publiczna
Muzeum posiada liczne zbiory z okresu od XV do XIX w. pochodzące z okolicznych kościołów i pałaców, które tworzą ekspozycje stałe. Zobaczyć można m.in. jedyną w Europie dziecięcą chorągiew pogrzebową oraz zbiór rzeźb gotyckich. Natomiast w Galerii „Konika Mazurskiego” można obejrzeć i nabyć wyroby regionalne rękodzieła artystycznego.
Na dziedzińcu zamku w okresie letnim odbywają się koncerty i jarmarki, a główną atrakcją jest coroczny Średniowieczny Jarmark Świętego Jakuba.
Zamek znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich i jest dziś jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli w kraju.
Kościół obronny św. Jerzego
Został w tym samym czasie co zamek i włączony w system obwarowań miejskich. Jest jednym z nielicznych w Polsce zabytków łączących funkcje sakralne z obronnymi. Początkowo była to budowla jednonawowa, na przełomie XIV i XV w. kościół gruntownie przebudowano na świątynię trzynawową. Po pożarze w 1500 r. dobudowano prezbiterium. Jest ono odchylone w stosunku do osi nawy głównej, co jest osobliwością architektoniczną na skalę europejską.
Niewątpliwą atrakcją jest pochodzące z 1515 r. kryształowe sklepienie wykonane przez mistrza Matza z Gdańska. Ciekawostką świątyni są dwie pojedyncze cele więzienne znajdujące się w przyziemiu wieży zachodniej. Związana jest z nimi legenda o skazańcu. Bazylika posiada także wiele innych cennych zabytków m.in. ambonę z 1594 roku oraz organy z 1721r. wykonane przez organmistrza Jana Mosengela z Królewca.
W zbiorach kościoła znajdują się obrazy św. Marcina i św. Tomasza oraz płyty nagrobne. Natomiast empora przeznaczona została na salkę muzealną. Znajduje się tam dokumentacja fotograficzno-historyczna, przedstawiająca przedwojenne wyposażenie kościoła. W okresie letnim z wieży kościoła zobaczyć można panoramę Kętrzyna i okolic. Nadanie kościołowi tytułu Bazyliki w 1997 r. świadczy o bogactwie historycznym i kulturalnym świątyni.
Słów kilka o Kętrzynie
Początków dziejów miasta można szukać już w XIV wieku.
W miejscu dzisiejszego Kętrzyna niegdyś znajdowało się pruska osada o nazwie Rast. Ziemie te zostały jednak zajęte przez zakon krzyżacki. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1329 roku, kiedy to na skraju puszczy wybudowano drewnianą strażnicę o nazwie Rastenburg. Od tego czasu osada zaczęła się rozwijać, jednak musiała poczekać 28 lat, aby otrzymać prawa miejskie. Stało się to dokładnie 11 listopada 1357.
Kętrzyn w swojej historii miał wiele wzlotów i upadków, a dzieje miasta do najłatwiejszych nie należały
Na koncie miejscowości są liczne epidemie, wojny i pożary. Jednocześnie wskazać można okresy szybkiego rozwoju (XVI wiek, XIX wiek). Ogromnym przełomem było wybudowanie w Kętrzynie kolei. Połączenie kolejowe z innymi miastami miało wielki wpływ na rozwój. W mieście zaczęły powstawać nowe zakłady przemysłowe, a liczba ludności dynamicznie rosła.
Na obecny wygląd Kętrzyna ogromne znaczenie miała II wojna światowa. Zamek oraz dzielnica staromiejska zostały spalone. Szacuje się, że zniszczeniu uległo około 40% zabudowy. Miasto swoją nową nazwę otrzymało 7 maja 1946. Nadano ją na cześć Wojciecha Kętrzyńskiego, polskiego historyka oraz autora wielu prac o Mazurach.
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂
A.D.2014