Telč

Jeśli szukacie bajkowego miasteczka, to śmiało możemy powiedzieć, iż Czeski Telč  pretenduje do tego miana 🙂 🙂 🙂 To kolorowe, renesansowe miasteczko powinniście wpisać na swoją listę miejsc do odwiedzenia!!! W połowie drogi między Wiedniem a Pragą, pośród morawskich jezior przeniesiecie się w czasie i dotkniecie perły renesansu 🙂 🙂 🙂

Zapraszamy na wycieczkę;   

   Miasto, nazywane również Morawską Wenecją, jest prawdziwą perłą regionu Południowe Morawy. Do najwspanialszych zabytków, obok monumentalnego, renesansowego pałacu z angielskim parkiem należy przede wszystkim rynek z unikalnym, świetnie zachowanym kompleksem historycznych domów w renesansowym i barokowym stylu.

W 1992 roku zabytkowe centrum miasta zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

    Przez długi czas Telč  nie wyróżniał się ani bogactwem, ani architekturą spośród innych południowoczeskich miast. Leżąc na południowych krańcach Moraw, jakimś cudem oparł się wojnom, pożarom i późniejszym przeróbkom architektonicznym. Został założony przez Ottona II, cesarza rzymsko-niemieckiego.   

   Rynek w Telču ma kształt trójkąta i jak już zauważyliście, w zdecydowanej większości otaczają go renesansowe kamienice. Na niektórych portalach możemy podziwiać elementy późnogotyckie, jednak prym wiodą renesansowe kamieniczki, wybudowane po pożarze w 1530 roku. Wszystkie mają arkady, a niektóre dodatkową dekorację sgraffitową.   

   Na rynku stoi kolumna morowa z 1717 roku, a w jego południowej części fontanna z 1536 roku.   Po tej samej stronie rynku znajdziecie również kościół Ducha Świętego, początkowo romański, przebudowany jednak na jednonawowy w stylu późnogotyckim. Jest o tyle atrakcyjny, iż z przykościelnej wieży można podziwiać najbliższą okolicę.

Na obrzeżach starego miasta znajduje się również zamek i to za jego sprawą Telč określany jest mianem najdoskonalszego przykładu włoskiego renesansu na północ od Alp.

Wejście do zamku niestety do najłatwiejszych nie należy, czyli że z marszu to se ne da 😉 Zwiedzanie tylko z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji.   Cały fenomen tego urokliwego miasteczka polega na tym, że całe skupia się w obrębie rynku.

Mało tego, moglibyśmy całymi godzinami chodzić w kółko, a w zasadzie w trójkąt, by potem usiąść przy rynku na jakieś piwko i po prostu chłonąć klimat tego miejsca.

Samo miasteczko jest bardzo ciche i spokojne i jak to w Czechach – mało oblegane, co dla nas jest ogromnym atutem przy zwiedzaniu Czech. 


Jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i przydatną pracę 🙂

 


A.D.2017

2 komentarze do “Telč

  1. Gabi, ogromnie się cieszę, że prezentacja przypadła Ci do gustu, ale jeszcze bardziej się cieszę, że będziesz w Telcu!
    Przeurocze miasto 🙂
    Życzę Ci cudownych wrażeń i pięknych kadrów 🙂
    Pozdrowionka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę