Wodzisław Śląski

Pod względem ilości lat nie ustępuje swojemu rówieśnikowi z Małopolski, a na myśli mamy tu Kraków.

Bo to właśnie w tym samym 1287 roku Wodzisław Śląski pojawił się na mapach, i tym samym jest jednym z najstarszych miast Polski. Ulokował się na południu naszego kraju, niedaleko granicy z Republiką Czeską w województwie śląskim.
Lokacja miasta wiąże się z objęciem władzy przez Władysława Opolskiego w księstwie raciborskim i opolskim, a sprowadzeniem w 1257 roku do Wodzisławia franciszkanów. To właśnie wydarzenie przyjęto za datę lokacji miasta Wodzisław Śląski.
Ziemia wodzisławska od 1327 roku stała się lennem korony czeskiej.
Od 1469 roku terenem tym władał król Węgier i Czech Maciej Korwin, zaś po jego śmierci w 1490 władcą ziemi wodzisławskiej został Władysław II Jagiellończyk.
Zapraszamy do kolejnej galerii ze Śląskiem związanej, a zaczynamy od pięknego urzędu miasta.


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław ŚląskiŚredniowieczny Rynek

Jeden z największych rynków na Śląsku, wytyczony w istniejących granicach już w 1257 roku. Ma kształt kwadratu o wymiarach 96 × 96 metrów. Założenie tak sporego placu świadczyło o wielkich planach założyciela, księcia Władysława opolskiego. Do dzisiaj zachowało się wiele kamieniczek z XIX wieku.
W średniowieczu na rynku znajdowały się ratusz, pręgierz oraz głęboka studnia. Wokół rynku znajduje się wiele historycznych miejskich uliczek, a nad północną ścianą rynku na wzgórzu stoi zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP, górujący nad Starym Miastem.
W 1241 roku miasto zniszczyły hordy tatarskie. Książe opolski Władysław I zdecydował się wówczas na wskrzeszenie tego miasta przez kolonizację na prawie niemieckim. Od imienia fundatora pochodzi nazwa miasta – pierwotnie Vladislawia, a ok. 1300 roku pojawiła się nazwa Loslaw, która przetrwała w różnych wariantach przez wiele stuleci.


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław ŚląskiRynek obecnie

W dzisiejszych czasach część placu stanowi niewielki park z fontanną. W poszczególnych pierzejach rynku zachowało się wiele zabytkowych kamienic, głównie pochodzących z okresu XIX wieku, choć można wśród nich odnaleźć również te pamiętające wiek XVIII. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że ich pierwotny styl zniekształcony został w wyniku przebudów. Do zabytkowego układu urbanistycznego należą także wychodzące z rynku ulice.


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław ŚląskiOczywiście nie omieszkaliśmy poświęcić kilku chwil detalom.

Może Wodzisław zbyt wielu ich nie ma, ale lepszy rydz jak nic 🙂


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław ŚląskiOczy Wodzisławia również nie uszły naszej uwadze.Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław ŚląskiPałac Dietrichsteinów

Ta klasycystyczna budowla mieszcząca się pomiędzy rynkiem a parkiem miejskim, służy obecnie za gmach Muzeum Miejskiego. Od 2018 roku ulega rewitalizacji.
Muzeum poświęcone jest przede wszystkim historii Śląska, a w węższym ujęciu Wodzisławia i okolic.


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław ŚląskiPoczta

Budynek dzisiejszej poczty został postawiony około roku 1880 w stylu neogotyckim. Jest to budynek o skromnych detalach, podpiwniczony, nieotynkowany, wzniesiony z cegły pełnej, posiadający dwie kondygnacje z użytkowym strychem.


Wodzisław ŚląskiPomnik Powstańców Śląskich

  • Upamiętnia trzy wystąpienia zbrojne ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim, określane jako powstania śląskie, mające na celu wywalczenie przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
  • Znajduje się w centrum miasta, na wodzisławskim Placu Wojciecha Korfantego w pobliżu zabytkowego zespołu klasztornego franciszkanów oraz rynku.
  • Wybudowano go w 1975.
  • Jest jednym z największych pomników poświęconych powstaniom śląskim jaki powstał w Polsce.
  • Ma formę postaci powstańców śląskich maszerujących w zrywie powstańczym symbolizującym trzy powstania śląskie z lat 1919–1921.
  • Na monumencie widnieją daty trzech powstań śląskich 1919–1920–1921 oraz nazwy miejscowości – pól bitewnych i ważniejszych miejsc starć powstańców śląskich z Niemcami na terenie ziemi wodzisławskiej.


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław ŚląskiKościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Został wybudowany na początku XX wieku i ma 46 metrów długości oraz 26 szerokości. Natomiast wysokość sklepienia w nawie środkowej wynosi 14 metrów.
W trakcie II wojny światowej kościół został mocno uszkodzony, a wieża przykościelna doszczętnie zniszczona. Remont przeprowadzono w roku 1955, a wieżę zrekonstruowano w 2001 roku. Od 1983 roku w świątyni znajduje się obraz, który przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław ŚląskiPrzed kościołem urządzono lapidarium z kamiennych elementów budowlanych oraz 2 krzyży pokutnych.

U podnóża kościoła od strony cmentarza stoi figura św. Jana Nepomucena z połowy XVII wieku.


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski


Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wodzisławiu to jedna z wizytówek miasta.

Dzisiejsza świątynia, wzniesiona w stylu neogotyckim, jest trzecim obiektem na tym miejscu. Historia kościoła oraz parafii wodzisławskiej jest także świadectwem niezwykłej determinacji i ofiarności wiernych, którzy bardzo szybko potrafili odbudować obiekt po zniszczeniach wojennych. Obecnie świątynia jest jednym z głównych symboli miasta oraz stanowi punkt orientacyjny, widoczny z pobliskich miejscowości.
Zajrzyjmy zatem jeszcze do środka.


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław ŚląskiPomału się zabieramy z sympatycznego Wodzisławia, ale jeszcze rzut oka na budynek stojący przed Urzędem Miasta.

Ładnie wykonana rewitalizacja tylko przyciąga wzrok i zachęca by wybrać się ponownie na spacer po Wodzisławiu.
Staromiejski rynek, zespół pofranciszkański, w którym obecnie mieści się zakupiony niegdyś przez miejscowych protestantów kościół ewangelicki oraz siedziba Sądu Rejonowego. Pałac Dietrichsteinów czy chociażby barokowy kompleks parkowo-pałacowy w dzielnicy Kokoszyce przypominają o wielowiekowej historii miasta.


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław ŚląskiNeogotycka Baszta Rycerska

Ten 20 metrowy zabytek zwany również potocznie Wieżą Romantyczną został ulokowany w lesie miejskim na popularnym “Grodzisku”, odrestaurowany staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.
Potoczną nazwę baszta przybrała od XIX – wiecznego fundatora, znanego romantyka – Edwarda Braunsa. Owe urokliwe ruiny zamkowe znajdziesz kierując się w stronę Połomii.
I tym romantycznym akcentem żegnamy się z Wodzisławiem a Ciebie zachęcamy abyś zajrzała/a do innych naszych wpisów 🙂


Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski
 

Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 
A.D.2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę