Zamek Leśna Skała

Do zamku można dostać się na dwa sposoby.
Sposób pierwszy – najprostszy – samochodem. Tak, tak, da się dojechać samochodem praktycznie pod sam zamek, choć wyczytaliśmy w necie, że ciężko tu o miejsce gdy zamek w sezonie jest oblegany przez turystów. Nie wiedzieć czemu, my na zamku ani w jego okolicy nie napotkaliśmy żywej duszy. Ludzkiej zaznaczmy 😉 Może to nie był jeszcze sezon?
W każdym razie, jeśli sposób pierwszy zawiedzie z nadmiaru turystów, to pozostaje sposób drugi – na pieszo. Tak, tak, prowadzi tu żółty szlak turystyczny ze Szczytnej. Dojście do zamku nie powinno Ci zająć dłużej niż 30 minut.
Oczywiście sympatyczniej jest zrobić sobie przyjemny spacerek, ale skoro była możliwość dojechania autem to po prostu skorzystaliśmy z tej opcji.
Zapraszamy zatem na górę Szczytnik, gdzie opowiemy sobie kilka faktów o zamku Leśna Skała.


Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

 Historia zamku

W ramach fortyfikacji granic pruskiego Śląska przed spodziewana wojną z Austria w 1790 roku z polecenia króla Prus Fryderyka Wilhelma II wzniesiono na Szczytniku niewielki fort. Jego budowniczym był major B.von Rauch. W czasie pokoju stacjonowało tu kilku żołnierzy. Teren należał do Szczytnej a właścicielem był wówczas hrabia Stillfried. Fort nie odegrał militarnej broni. Podczas kampanii w 1807 roku nie był w ogóle broniony i na rozkaz króla rozebrany.
W 1831-37 roku ówczesny właściciel Szczytnej, major von Hochberg wzniósł na miejscu fortu romantyczny, neogotycki zamek, którego projekt przypisuje się wybitnemu niemieckiemu architektowi Karlowi Schinklowi. W 1842 r. właścicielem zamku został A.Bittner z Lubania, a od 1862 roku gen hr. A. von Nostitz. Wówczas też przybywał tu cesarz Fryderyk Wilhelm IV. W 1892 roku kolejnym właścicielem był B. Klein, który przeprowadził przebudowę zamku umieszczając w dolnej kondygnacji wieży kaplicę.
A sama rezydencja jak widzisz znajduje się na sporym wzniesieniu, a dokładnie 589 m n.p.m., otacza ją dodatkowo mur obronny, a wokół zamku utworzona jest sucha fosa. Robi wrażenie.


Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w SzczytnejJak to już w takich przypadkach bywa, tak zamek po śmierci hrabiego przechodził z rąk do rąk – odziedziczony przez jego siostrę został sprzedany, a jego kolejnymi właścicielami byli między innymi właściciele huty szkła, bracia Rohrbachowie.
W czasach II wojny światowej mieścił się tutaj luksusowy wojskowy ośrodek rehabilitacji Wehrmachtu, później zaś sztab armii sowieckiej. Mieli tu też przed wojną swoją siedzibę misjonarze, ale 10 marca 1946 r ostatni misjonarze z prowincji niemieckiej musieli opuścić swoją siedzibę. W latach 50-tych XX wieku odezwali się misjonarze Św. Rodziny polscy, ale i oni zostali zmuszeni do opuszczenia zamku, który przejęło państwo. Od lat 50 XX wieku do 2020 roku mieścił się w nim Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn.
Obecnie pieczę nad tym zabytkiem piastuje Fundacja Zamek Leśna Skała, która planuje uczynić z niego obiekt turystyczno-muzealny.
Całość budowli posiada wiele neogotyckich detali, takich jak portale, obramowanie okienne, machikuły.


Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w SzczytnejPodobno we wnętrzach zamku zachowały się oryginalne elementy pochodzące z XIX wieku, między innymi płytki na podłogach, witraże czy też poniemiecki piec kaflowy.
Tego nie wiemy, gdyż tak jak żadnej żywej duszy nie spotkaliśmy, tak i zamek był zamknięty. Dziwne to  trochę było, bo znajdująca się na murze tabliczka informowała, iż jest to Dom Opieki Społecznej, ale jak już sprostowaliśmy kilka linijek powyżej, ów DOS został zlikwidowany w 2020 roku, co by się zgadzało z zamkniętymi drzwiami na cztery spusty. Pochodziliśmy wokół zamku na tyle na ile się dało i kilka reliktów z / albo na miarę PRLu dostrzegliśmy 🙂


Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w SzczytnejPrzy bramie prowadzącej na teren ogrodów zamkowych jest platforma widokowa, skąd rozpościera się panorama na Góry Stołowe.
Widoki z niej naprawdę są obłędne i rekompensują nam choć trochę zamknięty obiekt. Z tymi widokami Cię zostawiamy i polecamy odwiedzić ten jeden z najmłodszych zamków w Polsce.


Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała w Szczytnej
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 
A jeśli podobał Ci się ten wpis, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga poprzez polubienie naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę🙂

 
A.D.2021

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę