Bač





Położona na obrzeżach małego miasteczka w północnej Serbii, w pobliżu Dunaju Twierdza Bač jest najważniejszym średniowiecznym zabytkiem w prowincji Wojwodina.

Pojawiają się informacje o forcie w tym miejscu, a datowane są co najmniej na IX wiek. Twierdza pierwotnie stała na historycznej wyspie na rzece Mostonga, a w tamtych czasach można było do niej dotrzeć jedynie mostem zwodzonym. Twierdza, która stoi dzisiaj w Baču, została zbudowana przez króla węgierskiego Karola I w XIV wieku. Zespół zamkowy pierwotnie liczył osiem wież wraz z rezydencjami, kaplicą, studnią, stodołą, cysterną i budynkami magazynowymi.
Zapraszamy do galerii.




Twierdza Bač kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk i w różnych momentach była w posiadaniu Królestwa Węgier, Imperium Osmańskiego, Monarchii Habsburgów jak i Królestwa Jugosławii.

W 1704 roku twierdza została poważnie zniszczona i w dużej mierze opuszczona.
W 1948 roku Twierdzę Bač uznano za zabytek kultury, dlatego też opracowano plan konserwacji i renowacji zabytkowego obiektu.


Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia



Podczas procesu renowacji prace skupiały się przede wszystkim na zachowaniu pozostałości archeologicznych, ale też na pomocy odwiedzającym w docenieniu szerszego krajobrazu kulturowego Bač.

Projekt został nagrodzony nagrodą Europa Nostra 2018, nagrodą Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego.


Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia



Historycy twierdzą, że region ten był niegdyś jedną z najbardziej rozwiniętych części Królestwa Węgier.

Artefakty znalezione w regionie sugerują, że był on zamieszkiwany przez ludzi od prawie 8000 lat. Dziś Bač jest wyjątkową mozaiką kultur europejskich, zawierającą budowle z XII-XIX wieku z wpływami sztuki romańskiej, gotyckiej, renesansowej, bizantyjskiej i islamskiej.
Niektóre z jego najbardziej charakterystycznych budowli są obecnie wpisane na listę zabytków narodowych; opisana Twierdza Bač, Klasztor Prawosławny Bodjani i Klasztor Franciszkanów Bač.


Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia



Inne zabytki niedalekiej przeszłości wcale nie tak trudno znaleźć, tym bardziej, że oprócz twierdzy dużo ich w miasteczku nie ma.

Ale jest znajdujący się w centrum Baču Hammam, a w zasadzie to co z niego pozostało. Mimo wszystko jednak jest cennym i rzadkim świadectwem czasów dominacji osmańskiej na terenie Wojwodiny. Najprawdopodobniej łaźnia turecka została zbudowana po 1578 roku, a na podstawie znalezisk archeologicznych wiadomo, że łaźnia turecka składała się z sześciu pomieszczeń (szadirwan – poczekalnia i szatnia; halwat – pomieszczenie kąpielowe; hasna – zbiornik wodny i piec – palenisko). Łaźnia turecka została częściowo rozebrana, ale zachowała się część kopuły nad centralnym pomieszczeniem. Zachowały się także ściany kilku pomieszczeń, w tym ówczesne kontenery. Widoczne są także ślady rur ceramicznych, które służyły do ​​rozdzielania wody ciepłej i zimnej.


Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia



Tuż nieopodal ruin hammamu znajduje się mostek nad rzeką, który zaprowadzi Cię do… przychodzi na myśl – kalwaria, oraz wyremontowana brama wejściowa do miasta.



Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia



Całkiem sympatyczne to mini wzgórze.

Widać tutaj drogę krzyżową, ale i widoczek na twierdzę jest też niczego sobie. To niestety tyle atrakcji w Bać, więc wracamy tą samą drogą, czyli przez mostek. Szkoda tylko, że kościoły pozamykane na cztery spusty, bo wydaje się, że ich środek mógłby być całkiem ciekawy.
No ale cóż… nie można mieć wszystkiego.
Tym akcentem dziękujemy za zainteresowanie i zachęcamy oczywiście, abyś zajrzał/a do innych naszych galerii.
Cześć!


Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia

Bač, Serbia




Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to




A jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebookaBędzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂

 




A.D.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę