Conegliano
Miasto wina, ojczyzna Prosecco, które w 2019 roku wraz z pobliskim Valdobbiadene zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dzięki pięknu wzgórz i dobrobytu winorośli, z których pozyskuje się jedno z najbardziej cenionych win na świecie. Chodzi tu oczywiście o słynne wino Preseco. Oprócz winnych tras, miasto szczyci się starożytną historią, którą można odtworzyć, podziwiając jego główne budynki i zabytki. Co zatem warto zobaczyć i co zwiedzić, by bardziej poznać miasto sztuki i kultury jednocześnie rozkoszować się autentyczną duszą Conegliano?
O tym w galerii poniżej. Zapraszamy.
Conegliano ma przytulne i znośne historyczne centrum.
Na głównym placu, Piazza Cima, znajdują się jedne z najwspanialszych budynków, liczne renesansowe pałace z dekoracjami z rzeźbionego kamienia i freskami, oczywiście ratusz, oraz dziewiętnastowieczny teatr Akademii i XVI-wieczny Palazzo da Collo. Plac to serce miejskiego życia, miejsce, w którym zawsze odbywały się najważniejsze wydarzenia. Obecnie turystów może przyciągać wielka historyczna inscenizacja feudalnych zmagań z grami i konkursami w kostiumach z epoki.
Duomo of San Leonardo in Conegliano
Budowę pierwotnie rozpoczął ród Battuti w 1345 roku. Byli to członkowie zgromadzenia urodzonego w Umbrii około 1260 roku, które kilka lat później zadomowiło się w Conegliano, wyróżniając się troską o duchowość mieszkańców, a także opieką medyczną pomocy świadczonej za pośrednictwem założonych przez nie szpitali i hospicjów.
Katedra w Conegliano była w przeszłości kościołem arcykapłanów. Początki wspólnoty parafialnej mylone są z początkami samego miasta i sięgają czasów Franków, którzy sprowadzili tu kult św. Leonarda z Limoges, patrona miasta. Na cześć tego świętego zbudowano pierwszy kościół na wzgórzu wewnątrz murów zamkowych. Biskup L. Da Ponte wraz z Bollą w roku 1756 roku przeniósł siedzibę parafii do kościoła Santa Maria Dei Battuti wybudowanego w latach 1352-1497, który stał się obecną katedrą miejską. Kolegiata została ustanowiona przez papieża Grzegorza XIII bullą z dnia 1 stycznia 1580 r., a następnie stłumiona przez dyktatorski antyklerykalizm Napoleona dekretem z dnia 25 kwietnia 1810 r. Po niedawnych renowacjach obecna katedra tworzy monumentalny kompleks cieszący się dużym zainteresowaniem. Jest bogate w dzieła sztuki: wśród nich na szczególną uwagę zasługują freski Scuola dei Battuti i ołtarz autorstwa Cima da Conegliano.
Renesansowy pałac Sarcinelli
Został zbudowany w 1518 roku przez gałąź rodziny Sarcinelli, rodzinę Ceneda i był jednym z najpiękniejszych w całym historycznym centrum. W wiekach największej świetności ród szlachecki gościł w pałacu ważne osobistości, takie jak Bona Sforza w roku 1556, czy Maksymilian III austriacki i Henryk III francuski w roku 1574. W XX wieku stał się własnością gminy, a od 1988 roku pałac, będący już siedzibą biblioteki miejskiej, stał się siedzibą Galerii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej, a w latach 2008 – 2009 budynek został gruntownie odremontowany.
Podobnych kamienic, wcale nie brzydszych, jest w mieście więcej, więc warto wychylić nosa poza ścisłe centrum.
Piazza Cima jest sercem Contrady i historycznym centrum.
Piazza Cima jest również znana z tego, że kręcono tu niektóre sceny z Ladies & Gentlemen, słynnego filmu z 1966 roku, skupiającego się na satyrze na temat postekonomicznego rozkwitu słodkiego życia w prowincji weneckiej.
Po północnej stronie znajduje się imponujący neoklasycystyczny budynek zaprojektowany przez Andreę Scalę w XIX wieku w latach 1859 – 1869, ważne miejsce, w którym odbywa się sezon teatralny na wysokim poziomie oraz inne ważne przedstawienia i koncerty. Duża fasada dominuje nad Piazza Cima schodami, po bokach których znajdują się dwa charakterystyczne kamienne sfinksy. Do portalu prowadzi portyk, w części środkowej wysunięty w stronę placu. Ozdobą części górnej są cztery proste frontony, dwa na skrzydłach i dwa nałożone na korpus centralny. Posągi, także w stylu neoklasycystycznym, zdobią loggię i część okien.
Della Campana
Z historycznego centrum przenosimy się teraz na szczyt wzgórza, na którym znajdziesz pozostałości niegdyś zamku, obecnie wieży zwanej della Campana, ponieważ otrzymała dzwon zwołujący ludność i sygnalizujący początek rady miejskiej. Dziś w budynku mieści się Muzeum Miejskie. Zupełnie nieświadomi trafiamy na huczną imprezę odbywającą się na zamku i pozostaje tylko pogodzić się z faktem, że wnętrza zamkowej wieży pozostaną do odwiedzenia kiedyś tam 🙂
Lubimy akurat takie imprezy, więc chętnie wtopiliśmy się w tłum i odwiedziliśmy wszystkie możliwe stoiska, kramy i skorzystaliśmy ze wszystkich darów jakie nam oferowano.
Najprawdopodobniej trafiliśmy na rekonstrukcję historyczną, która przeniosła nas w czasy lenn i panów feudalnych, którzy rywalizowali o terytorium. W pierwszej połowie XIII wieku mieszkańcom Conegliano udało się pokonać mieszkańców Treviso, a legenda głosi, że wzmocnieni porażką, kazali przegranym zanieść ich do zamku na swoich grzbietach. Wydarzenie to przypomniano dwa wieki później, wraz z wprowadzeniem wielkiego święta Lady Castellana.
Jako, że średniowieczny zamek z XII wieku góruje nad okolicą ze szczytu wzgórza Giano, to też rzuciliśmy w tak zwanym międzyczasie okiem za mury.
Nie żeby nam się impreza znudziła. Nic z tych rzeczy. Ale po doznanym pierwszym szoku, złapaliśmy drugi oddech i mogliśmy już w pełni świadomi trwających wydarzeń pozwolić sobie na krótką przerwę na widoki właśnie z zamkowego wzgórza.
Widoczki z zamkowego wzgórza ładne, ale już czas powrócić na imprezę 🙂
Conegliano znane jest z urodzin włoskiego malarza Giambattista Cima, przedstawiciela XV-wiecznej szkoły weneckiej, ale to również tutaj tętni życie kulturalne czy folklorystyczne. Wygrzebaliśmy z neta, że do najbardziej reprezentatywnych wydarzeń należy Jesień w Conegliano, międzynarodowa Wielka Gala kolarska, Sezon Teatralny, Letni Festiwal w Conegliano, a przede wszystkim wspomniana już Dama Castellana, podczas której urok starożytnych pojedynków rycerzy gotowych rzucić sobie wyzwanie o damy i twierdze odżywają.
To w naszym wydaniu przypadkowe pojawienie się na historycznej imprezie być może właśnie Ciebie zainspiruje do odwiedzin Conegliano.
Z wielką pasją i udziałem, świetność przeszłości zostaje ożywiona we wspaniałych strojach z okresu renesansu w XV-wiecznej atmosferze.
W czasie Dama Castellana również ulicami miasta paradują damy, rycerze, błazny, aktorzy, muzycy i osoby machające flagami, gotowe zabawiać dorosłych i dzieci. Super są takie imprezy historyczne.
Zobaczcie zresztą sami, w jak pięknych szatach występują aktorzy.
Na koniec naszej wycieczki taka miła alficzka 🙂
Cóż… Warto wiedzieć, bo sami tego nie wiedzieliśmy, że historyczne Prosecco, które jest reprezentantem jednego z najstarszych win prestiżowej włoskiej tradycji winiarskiej jest tylko jedno, a mianowicie Il Prosecco Superiore DOCG, któremu w 1966 roku została wydzielona jedna z pierwszych dróg krajowych: la Strada del Vino Bianco, która później przekształciła się w Strada del Prosecco e Vini dei Colli Conegliano Valdobbiadene.
Trasa Strada del Prosecco wije się na słynnych i unikalnych wzgórzach Prosecco i oficjalnie dotyka 15 gmin o łącznej długości około 105 km: Conegliano, San Vendemiano, Colle Umberto, Vittorio Veneto, Tarzo, Cison di Valmarino , Follina, Miane, Valdobbiadene, Vidor, Farra di Soligo, Pieve di Soligo, Refrontolo, San Pietro di Feletto i Susegana.
Zatem kto się kocha w winie, to w… drogę 😉
Jeśli masz ochotę na wirtualną małą czarną, to zamawiając ją będzie nam niezmiernie miło, a Ty docenisz nasz trud włożony w prowadzenie bloga.
A jeśli podobał Ci się ten wpis i uważasz, że wniósł realną wartość do odwiedzin tego miejsca, to zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia naszego facebooka. Będzie to dla nas sygnał, iż wykonujemy dobrą i wartościową pracę 🙂
A.D.2018